Hinterstoder - lyžování - SNOW.cz
Foto

Jedno z nejbližších alpských středisek se navzdory své skromnější rozloze může pochlubit nevídanou všestranností, nadprůměrným převýšením i ryze alpskou horskou scenérií a výbornými sněhovými poměry. Převažující pohodově červené sjezdovky doplňují černé padáky i závodní trať a samozřejmě přívětivě lehké cvičné louky. O působivé výhledy se starají rozeklané štíty Mrtvých hor.

Hinterstoder - sjezdovky

30%45%25%
40 celkem sjezdovek (km)
36 zasněžování (km)

Hinterstoder - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
18500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

600-2000 m n.m.1400 m

Mapa sjezdovek

Hinterstoder - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hinterstoder - lyžování

Hlavní vrchol Hutterer Höss, z něhož pramení sjezdovky nad Hinterstoderem, je opravdu důkladně lyžařsky využit, což znamená velmi pestré lyžování na malém prostoru bez jalových přejezdů a časových ztrát. Navíc je jedním z nejbližších alpských středisek při cestě z jihu Čech. Co víc si od „víkendového“ střediska přát?

Severní úbočí Hutterer Höss (1 858 m) je poměrně strmé, ale postranní hřeben je postupně pozvolnější, čímž je terén přirozeně odstupňován od modré až po černou. Z vrcholu protékají sjezdovky širokými lesními průseky do plochého mezipatra, a to jedna vedle druhé – čím větším obloukem tratě obíhají centrální 6sedačku, tím mírnější sklon nabízejí.
V mezipatře – na Hutterer Böden (1 400 m) – jsou prostorné cvičné terény, dětský park i atrakce jako zábavná překážková dráha Snow trail nebo měřený slalom. Kolem protéká zdejší nejpohodovější sjezdovka, široká modrá Familienabfahrt s 10místnou kabinkou Hirschkogel, kterou kopíruje ještě přímější červená trať se strmějším závěrem.
Na opačnou stranu z Hutterer Höss než hlavní sjezdovky míří velmi strmá černá trať Inferno s max. sklonem až 70 % – aby to bylo každému jasné, na jejím startu musí projet „pekelnou“ branou. Okolní řídký les je za dobrých sněhových podmínek vlídný i pro freeridové odskoky. Celou tuto lokalitu obsluhuje dvousedačková „vykopávka“, což zajišťuje komorní návštěvnost.
Na nejvyšší vrchol Schafkogel (2 000 m) a zároveň nad hranici lesa se šplhají ještě dva „vyhlídkové“ vleky s krátkými, ale příjemně modro-červenými sjezdovkami – zpřístupňují holou kamenitou pláň, která je lyžařsky méně atraktivní, zato s nádherným výhledem na pohoří Totes Gebirge.
Červený sjezd do údolí střídá krátké hangy s mírnými přejezdy, sousední velkoryse široká černá „svěťáková“ trať Hannese Trinkla to bere přímo – může však být uzavírána pro tréninky či závody, neboť majitel střediska prof. Schröcksnadel má coby šéf rakouského lyžařského svazu k závodnímu lyžování velmi blízký vztah.
U „malého“ střediska překvapí velkorysá, místy až dálniční šíře sjezdovek, které ale dokáže vysoká přepravní kapacita lanovek a vleků přeci jen zahustit. Kromě 6sedačky míří do půli až tří čtvrtin hlavního svahu i několik rychlokotev, kde bývá vždy volněji.

Veškerá infrastruktura svědčí o tom, že „malý“ Hinterstoder umí zvládnout i velké víkendové a prázdninové nápory – ve všední den se tu prohání kolem 3 000 lyžařů, v největších špičkách dokonce až 7 500. Přístupová lanovka je už staršího data, ale je aspoň vkusně omlazená s panoramatičtějším prosklením 6místných kabinek. Páteřním přepravním zařízením na hlavním svahu Höss je krytá 6sedačka a 10místná kabinka, které doplňuje množství kratších vleků.

Hinterstoder pravidelně hostí Světový pohár v alpském lyžování. Ten se v 80. a 80. letech jezdil na sousedním, níže položeném Bärenalmu. Ne zcela šťastný profil tamní tratě a hlavně sněhová nevyzpytatelnost ale na počátku nového milénia rozhodly o vybudování nové závodní sjezdovky v hlavním areálu Höss a zároveň uzavření lyžařského areálu Bärenalmu, který je dnes pouze skialpinistickým cílem.

U horní stanice kabinky stojí kapacitní samoobslužná restaurace Bärenhütte ve stylu kanadských srubů a poblíž i další menší chaty. Kromě typicky rakouského menu nabízejí v Bärenhütte i jedno až dvě hlavní jídla podle moderní dietologie – třeba kuřecí prsa se zeleninovým rizotem nebo dýňové chilli con carne.

Bezplatné záchytné parkoviště se nachází ve vesnici asi 200 m od údolní stanice kabinky, výstup uvnitř budovy pak usnadňují eskalátory. Přímo v dolní stanici se nachází odpočívárna a převlékárna (tzv. lounge), což je vzhledem k typické jednodenní návštěvnosti velmi vstřícné. Hotely v Hinterstoderu se nacházejí v pěší či skibusové vzdálenosti od stanice lanovky.

Nejvíce ubytovacích možností, navíc v pěší nebo skibusové vzdálenosti od sjezdovek, má Hinterstoder. Kromě nového ho(s)telu Explorer je čerstvě postaven i apartmánový komplex Alprima, který kromě variabilně a moderně uspořádaných apartmánů disponuje i vlastním wellness.

V Hinterstoderu se dá v odpoledních hodinách navštívit muzeum Alpineum, kde je připomenuta dřevařská tradice oblasti, vystaveny první lyže nebo „lanovky“ a také (poněkud retro) lyžařský herní simulátor. Za nepříznivého počasí lákají i termální lázně v 60 km vzdáleném městě Bad Hall v alpském podhůří.

Na večerní posezení a dobré jídlo je nejlákavější adresou nově otevřená restaurace Stoda, vkusně tradiční a moderní zároveň a také s nápaditějším menu, než je rakouská „klasika“. Jako aperitiv můžete zkusit třeba portonic – portské víno s tonicem.

Hinterstoder je dosažitelný z Prahy za necelé 4 hodiny – příjezd vede po dálnici A9, takže vyžaduje známku, ale vyhýbá se mýtným tunelům.

Hinterstoder - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

460

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • malý, kompaktní, přesto neobyčejně všestranný areál
  • freeride v řídkém lese
  • expresní lanovky na hlavních tratích
  • kouzelné výhledy
  • jeden z nejbližších alpských areálů z ČR

Minus:

  • velikostně jen „víkendový“ areál
  • jednotvárný dálniční profil sjezdovek
  • málokdy komorní návštěvnost

Hinterstoder - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy