Hinterstoder - lyžování - SNOW.cz
Foto

Jedno z nejbližších alpských středisek se navzdory své skromnější rozloze může pochlubit nevídanou všestranností, nadprůměrným převýšením i ryze alpskou horskou scenérií a výbornými sněhovými poměry. Převažující pohodově červené sjezdovky doplňují černé padáky i závodní trať a samozřejmě přívětivě lehké cvičné louky. O působivé výhledy se starají rozeklané štíty Mrtvých hor.

Hinterstoder - sjezdovky

30%45%25%
40 celkem sjezdovek (km)
36 zasněžování (km)

Hinterstoder - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
18500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

600-2000 m n.m.1400 m

Mapa sjezdovek

Hinterstoder - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hinterstoder - lyžování

Hlavní vrchol Hutterer Höss, z něhož pramení sjezdovky nad Hinterstoderem, je opravdu důkladně lyžařsky využit, což znamená velmi pestré lyžování na malém prostoru bez jalových přejezdů a časových ztrát. Co víc si od „víkendového“ střediska přát?

Severní úbočí Hutterer Höss (1 858 m) je poměrně strmé, ale postranní hřeben je postupně pozvolnější, čímž je terén přirozeně odstupňován od modré až po černou. Z vrcholu protékají sjezdovky širokými lesními průseky do plochého mezipatra, a to jedna vedle druhé – čím větším obloukem tratě obíhají centrální 6sedačku, tím mírnější sklon nabízejí. V mezipatře – na Hutterer Böden (1 400 m) – jsou příjemné cvičné terény i dětský park. Kolem protéká zdejší nejpohodovější sjezdovka s 10místnou kabinkou Hirschkogel. Na opačnou stranu z Hutterer Höss než hlavní sjezdovky míří neupravovaná a velmi strmá černá trať Inferno s max. sklonem až 70 % – aby to bylo každému jasné, na jejím startu musí projet „pekelnou“ branou. Okolní řídký les je za dobrých sněhových podmínek vlídný i pro freeridové odskoky. Celou tuto lokalitu obsluhuje dvousedačková „vykopávka“, což zajišťuje komorní návštěvnost.
Na nejvyšší vrchol Schafkogel (2 000 m) a zároveň nad hranici lesa se šplhají ještě dva „vyhlídkové“ vleky s krátkými, ale příjemně modro-červenými sjezdovkami – zpřístupňují holou kamenitou pláň, která je lyžařsky méně atraktivní, zato s nádherným výhledem na pohoří Totes Gebirge.
Červený sjezd do údolí střídá krátké hangy s mírnými přejezdy, sousední velkoryse široká černá „svěťáková“ trať to bere přímo – bývá však uzavírána pro tréninky či závody, neboť majitel střediska prof. Schröcksnadel má coby šéf rakouského lyžařského svazu k závodnímu lyžování velmi blízký vztah.
U „malého“ střediska překvapí velkorysá, místy až dálniční šíře sjezdovek, které ale dokáže úctyhodná přepravní kapacita lanovek a vleků přeci jen zahustit – kromě 6sedačky míří do půli až tří čtvrtin svahu i několik rychlokotev.

Veškerá infrastruktura svědčí o tom, že „malý“ Hinterstoder umí zvládnout i velké víkendové a prázdninové nápory – ve všední den se tu prohání kolem 3 000 lyžařů, v největších špičkách dokonce až 7 500. U horní stanice kabinky stojí kapacitní dřevěná samoobslužná restaurace Bärenhütte a poblíž i další menší chaty. Bezplatné záchytné parkoviště se nachází ve vesnici asi 200 m od údolní stanice kabinky, výstup uvnitř budovy pak usnadňují eskalátory. Přímo v dolní stanici se nachází odpočívárna a převlékárna (tzv. lounge), což je vzhledem k typické jednodenní návštěvnosti velmi vstřícné. Přístupová lanovka je už staršího data, ale je aspoň vkusně omlazená s mnohem panoramatičtějším prosklením kabinek. Hotely v Hinterstoderu jsou v pěší vzdálenosti od stanice lanovky.

Hinterstoder je dosažitelný z Prahy za necelé 4 hodiny – příjezd vede po dálnici A9, takže vyžaduje známku, ale těsně se vyhýbá mýtným tunelům.

Hinterstoder - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

463

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • malý, kompaktní, přesto neobyčejně všestranný areál
  • freeride v řídkém lese
  • expresní lanovky na hlavních tratích
  • kouzelné výhledy
  • jeden z nejbližších alpských areálů z ČR

Minus:

  • velikostně jen „víkendový“ areál
  • jednotvárný dálniční profil sjezdovek
  • málokdy komorní návštěvnost

Hinterstoder - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Monte Bondone

Monte Bondone

Monte Bondone

Monte Bondone

Monte Bondone

Monte Bondone

Výška sněhu 140 cm
Otevřené lanovky a vleky 4 z 4
Otevřené sjezdovky 18 z 18 km