Pyhrn Priel - lyžování - SNOW.cz

Pyhrn Priel

Rakousko Rakousko - Horní Rakousko | Pyhrn Priel - Frauenkar, Hinterstoder, Höss, Spital am Pyhrn, Wurzeralm

Foto

Jedna z nejbližších alpských středisek – Hinterstoder a Wurzeralm v oblasti Pyhrn Priel – jsou navzdory své malé rozloze ryze alpská – horskou scenérií, převýšením, profilem sjezdovek i sněhovými poměry. Jsou kompaktní, rodinně všestranná a zvučné jméno mají i mezi freeridery.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Hinterstoder | Wurzeralm

Pyhrn Priel - sjezdovky

36%45%19%
62 celkem sjezdovek (km)
49 zasněžování (km)

Pyhrn Priel - lanovky a vleky

vlek
10
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
2
zubačka / metro
1
27500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

600-2000 m n.m.1400 m

Mapa sjezdovek

Pyhrn Priel - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Pyhrn Priel - lyžování

Hinterstoder je navzdory své menší rozloze nevídaně všestranným areálem, kde se nebude na den dva nudit ani zcestovalejší lyžař.
Úbočí Hutterer Höss (1 858 m) je poměrně strmé, ale postranní hřeben je postupně pozvolnější, čímž je terén přirozeně odstupňován od modré až po černou. Z vrcholu protékají sjezdovky širokými lesními průseky do plochého mezipatra, a to jedna vedle druhé – čím větším obloukem tratě obíhají centrální 6sedačku, tím mírnější sklon nabízejí. V mezipatře – na Hutterer Böden (1 400 m) – jsou příjemné cvičné terény i dětský park. Kolem protéká zdejší nejpohodovější sjezdovka s 10místnou kabinkou Hirschkogel. Na opačnou stranu z Hutterer Höss než hlavní sjezdovky míří neupravovaná a velmi strmá černá trať Inferno s max. sklonem až 70 % – aby to bylo každému jasné, na jejím startu musí projet „pekelnou“ branou. Okolní řídký les je za dobrých sněhových podmínek vlídný i pro freeridové odskoky. Celou tuto lokalitu obsluhuje dvousedačková „vykopávka“, což zajišťuje komorní návštěvnost.
Na nejvyšší vrchol Schafkogel (2 000 m) a zároveň nad hranici lesa se šplhají ještě dva „vyhlídkové“ vleky s krátkými, ale příjemně modro-červenými sjezdovkami – zpřístupňují holou kamenitou pláň, která je lyžařsky méně atraktivní, zato s nádherným výhledem na pohoří Totes Gebirge.
Červený sjezd do údolí střídá krátké hangy s mírnými přejezdy, sousední velkoryse široká černá „svěťáková“ trať to bere přímo – bývá však uzavírána pro tréninky či závody, neboť majitel střediska prof. Schröcksnadel má coby šéf rakouského lyžařského svazu k závodnímu lyžování velmi blízký vztah.
U „malého“ střediska překvapí velkorysá, místy až dálniční šíře sjezdovek, které ale dokáže úctyhodná přepravní kapacita lanovek a vleků přeci jen zahustit – kromě 6sedačky míří do půli až tří čtvrtin svahu i několik rychlokotev.

Wurzeralm je menším sousedem Hinterstoderu a z lyžařského pohledu o poznání skromnějším. Zato se odmění větším klidem, což mohou ocenit zejména rodiče malých dětí nebo rekreačnější lyžaři.
Hlavní terény se rozléhají okolo plochého „prvního patra“ Teichlboden (1 370 m), kde končí zubačka – podél kratších vleků a jedné 4sedačky klesají přehledné modré či červené sjezdovky. Dětský výukový park se zastřešeným kobercem stojí přímo u horní stanice, poblíž se nachází i malá rekreační „vesnička“. Návratová sjezdovka podél zubačky do údolí má „modro-červený“ charakter a ve svižnějších pasážích je i dost prostorná. O něco hlouběji v areálu jezdí 4sedačka Gammering s červenou sjezdovkou – ta je přímá, rychlá a s lehkými terénními nerovnostmi. Podél sousedního krátkého vleku Schwarzeck stéká modrá, červená i černá trať a svou stopu si můžete hledat i v přilehlém lesíku.
Náročnější a hlavně freeridová lokalita Frauenkar (1 870 m) s pomalou 2sedačkou je „odstrčená“ až úplně vzadu, aby si ji lyžařský fajnšmekr našel a zbytečně nerozptylovala méně zdatné, typické návštěvníky Wurzeralmu. Etymologie názvu Frauenkar (Ženská úžlabina) není známa, nicméně jde skutečně o výraznou, lákavou, i když poněkud záludnou terénní hlubinu. Z Frauenkaru stékají přímější černá a výletnější červená sjezdovka, obě postupně velmi prostorné, zvlášť černá má parádní cílový hang. V řídkém lese mezi sjezdovkami a lanovkou je hravý, ovšem i lehce záludný freeridový ráj – plný drobných prohlubní a nerovností, dále od sedačky směrem ven z areálu dokonce hrozí nebezpečí v podobě skal.

Hinterstoder a Wurzeralm se nacházejí na opačných úbočích masivu Warscheneck a mají společný vícedenní skipas, přejezd autem mezi nimi nicméně zabere zhruba půl hodiny.

Pyhrn Priel - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

444

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré sjezdovky ve dvou kompaktních areálech
  • jedna z nejbližších středisek z ČR s alpskými parametry

Minus:

  • rušnější návštěvnost, zvláště o víkendech

Pyhrn Priel - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Dolní Morava

Červenohorské sedlo

Lipno

Folgarida Marilleva

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Seefeld