Pyhrn Priel - lyžování - SNOW.cz

Pyhrn Priel

Rakousko Rakousko - Horní Rakousko | Pyhrn Priel - Frauenkar, Hinterstoder, Höss, Spital am Pyhrn, Wurzeralm

Foto

Jedna z nejbližších alpských středisek – Hinterstoder a Wurzeralm v oblasti Pyhrn Priel – jsou navzdory své malé rozloze ryze alpská – horskou scenérií, převýšením, profilem sjezdovek i sněhovými poměry. Jsou kompaktní, rodinně všestranná a zvučné jméno mají i mezi freeridery.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Hinterstoder | Wurzeralm

Pyhrn Priel - sjezdovky

36%45%19%
62 celkem sjezdovek (km)
49 zasněžování (km)

Pyhrn Priel - lanovky a vleky

vlek
10
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
2
zubačka / metro
1
27500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

600-2000 m n.m.1400 m

Mapa sjezdovek

Pyhrn Priel - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Pyhrn Priel - lyžování

Oblast Pyhrn Priel, zahrnující lyžařská centra Hinterstoder a Wurzeralm se společným vícedenním skipasem, jsou Alpy vždy po ruce. Je to typická oblast pro jednodenní nebo víkendové návštěvníky, vždyť v hodinovém dojezdu autem žije téměř 500 tis. obyvatel, která ale umí poskytnout i rozmanitější vyžití při „dovolenkovém“ pobytu.

Lyžařské areály Hinterstoder a Wurzeralm jsou usídlené ze severní a jihovýchodní strany vápencového a téměř dvouapůltisícového masivu Warscheneck, na jehož úpatí se nachází několik ubytovacích městeček a vesnic a prochází jím také dálnice A9, která zajišťuje velice snadnou dostupnost oblasti.

Hinterstoder, známější a atraktivnější z obou areálů, má podobu kompaktní a přitom velmi rozmanité hory, po jejímž severním svahu se rozbíhají a zase sbíhají sjezdovky. Díky řídkému modřínovému lesu si jej cení i freerideři. Hinterstoder je tak navzdory své menší rozloze velmi všestranným areálem, kde se nebude na den dva nudit ani zcestovalejší lyžař.
V nejvyšším patře areálu pod vrcholem Schafkogel (2 000 m) se vlní bezlesé panoramatické sjezdovky, v prostředním mezi plošinou Hutterer Böden (1 400 m) a vrcholem Höss (1 858 m) pak dálnice všech obtížností v širokých lesních průsecích a nejnižším patrem sjíždí do údolí středně široká červená s travezovitými úseky a také ještě přímá a velkoryse vystavěná černá závodní trať, pokřtěná po zdejším rodákovi, olympijském vítězi a mistru světa ve sjezdu Hannesi Trinkelovi.
Obtížnostní spektrum sjezdovek je úctyhodně „rozepjaté“ od cvičných luk na mezistanici Hutterer Böden přes svižné červené dálnice až po černou „střechu“ Inferno z Hösskogelu nebo Trinkelovu závodní pistu.
Velmi užitečné jsou také poněkud opomíjené „doplňkové“ sjezdovky obsluhované vleky, které jdou z mezistanice zhruba do půli svahu – široké, zvrchu prudší a s mírnějším dojezdem. Zatímco proudy lyžařů sjíždějí hlavní tratě kolem centrální 6sedačky, tyto tratě zůstávají poměrně liduprázdné i v rušných dnech.

Z horských chat kolem sjezdovek zaujme přímo ve středu areálu stojící Bärenhütte, připomínající kanadský srub. Uvnitř je samoobslužná restaurace s typickou rakouskou nabídkou, ale i jedním až dvěma hlavními jídly podle moderní dietologie – třeba kuřecí prsa se zeleninovým rizotem nebo dýňové chilli con carne.

Poté, co definitivně padl plán na propojení Hinterstoderu s Wurzeralmem, byť tunelovou lanovkou skrz masiv Warscheneck, soustředí se areál na tzv. projekt Vorderstoder, který předpokládá vybudování nových sjezdovek z Hössu směrem k obci Vorderstoder, kde se nacházejí také hotely a penziony, a sloužilo by jako další nástupní místo do rozšířeného areálu. Úřední procesy a výstavba ale ještě nějakou řádku let potrvají.

Malý, ale výletně rozprostřený a divoce malebnou skalní kulisu má rodinný areál Wurzeralm, kousek nad městem Spital am Pyhrn. Menší a z lyžařského pohledu o poznání skromnější soused Hinterstoderu se odmění větším klidem, což mohou ocenit zejména rodiče malých dětí nebo rekreačnější lyžaři.
Dlouhé sjezdy nabídne jen z nejvýše položeného Frauenkaru a pak směrem do údolí, zbytek jsou krátké a velmi krátké tratě, navíc převážně s vleky. Nejlákavější jsou sjezdovky právě z Frauenkaru (1 870 m), vyhlídkové planiny pod skalními srázy masivu Warscheneck, zpřístupněné pomalou 2sedačkou. Tratě mají solidní, 450m převýšení a vysokohorskou kulisu. Hlavní trať je proměnlivá červená, z níž se po zanoření do řídkého modřínového lesa odděluje ještě přímá černá varianta.
Oblíbená je i přibližně kilometrová červená sjezdovka Hahnlgraben na přehledném svahu s pomalejší 4sedačkou.
Cvičné terény se rozléhají v plochém „prvním patře“ Teichlboden (1 370 m), kde končí zubačka – podél kratších vleků klesají přehledné modré či červené sjezdovky. Dětský výukový park se zastřešeným kobercem stojí přímo u horní stanice, poblíž se nachází i malá rekreační „vesnička“.
Do údolí klesá lesem dlouhá červená trať se strmějším hangem zpočátku a na závěr, ve střední části je ale příjemně pohodová. Vítaným zpestřením je výletní modrá sjezdovka Gammering, která se vydává z hlavní kotliny na odvrácenou stranu a malebnou krajinou po mýtinách se zasněženými chaloupkami a výhledem do kraje klesá do údolí.
Výtečný a poměrně vzácný volný terén v řídkém lese se rozkládá pod Frauenkarem, jen je třeba dávat pozor na terénní záludnosti.

Přístup z údolí zajišťuje nejrychlejší pozemní lanovka (14 m/s) na světě, která v r. 2020 získala nové moderní vagóny. V r. 2021 je v plánu náhrada pomalé 2sedačky Frauenkar za moderní 10místnou kabinkovou lanovku.

Hinterstoder a Wurzeralm se nacházejí na opačných úbočích masivu Warscheneck a mají společný vícedenní skipas, přejezd autem mezi nimi nicméně zabere zhruba půl hodiny.

Mimo sjezdovek se v oblasti Pyhrn Priel upravuje přes 100 km běžeckých stop, a to nejen v údolích kolem Windischgarstenu a Hinterstoderu, ale i na vysoko položených terasách přímo v sousedství hinterstoderských a wurzeralmských sjezdovek.

V Hinterstoderu je dále 1,2 km dlouhá sáňkařská dráha s převýšením 200 m, denně osvětlená až do 23 hodin, na níž lze vystoupat pěšky anebo sáňkařským „taxíkem“.

Atraktivním cílem je i uměle přehrazené jezero Schiederweiher s malebnou kulisou impozantních stěn Mrtvých hor, k němuž se z Hinterstoderu snadno dojde vycházkovou stezkou nebo na běžkách. Jezero dokonce získalo v roce 2018 v anketě státní televize titul „nejkrásnější místo Rakouska“.

V Hinterstoderu se dá v odpoledních hodinách navštívit muzeum Alpineum, kde je připomenuta dřevařská tradice oblasti, vystaveny první lyže nebo „lanovky“ a také (poněkud retro) lyžařský herní simulátor.

Za nepříznivého počasí lákají i termální lázně v 60 km vzdáleném městě Bad Hall v alpském podhůří.

Na večerní posezení a dobré jídlo je nejlákavější adresou nově otevřená restaurace Stoda, vkusně tradiční a moderní zároveň a také s nápaditějším menu, než je rakouská „klasika“. Jako aperitiv můžete zkusit třeba portonic – portské víno s tonicem.

Nejvíce ubytovacích možností, navíc v pěší nebo skibusové vzdálenosti od sjezdovek, má Hinterstoder. Kromě nového ho(s)telu Explorer je čerstvě postaven i apartmánový komplex Alprima, který kromě variabilně a moderně uspořádaných apartmánů disponuje i vlastním wellness.

Oblast Pyhrn Priel láká kromě výtečné dopravní dostupnosti, všestrannému lyžování a ryze alpské kulise také příznivějšími cenami než ve „větších“ Alpách, což podtrhuje i skipas pro děti do 10 let za symbolickou cenu 4 eur na den. Výsledkem je atraktivní lyžařský koktejl, který si v klidu vychutnáte nejlépe tehdy, když si pobyt naplánujete mimo sváteční termíny a víkendy.

Pyhrn Priel - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

440

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dva menší, avšak všestranné a rozmanité areály
  • solidní sněhová jistota
  • ryzí alpská kulisa
  • jedno z nejbližších alpských středisek z ČR

Minus:

  • - dva nepropojené areály, vzdálené půl hodiny jízdy
  • rušnější návštěvnost, zvláště o víkendech

Pyhrn Priel - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 5
Otevřené sjezdovky 0 z 7