Helm Rotwand - lyžování - SNOW.CZ

Helm Rotwand

Sexten, Vierschach

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski | Tre Cime (Hochpustertal)

Foto

Nově propojená houpačka mezi Helmem a Rotwandem je s 75 km sjezdovek a přejezdových cest největším areálem lyžařské oblasti Tre Cime, romantického zákoutí Dolomit při hranicích s Rakouskem.

Helm Rotwand - sjezdovky

23%52%25%
75 celkem sjezdovek (km)
75 zasněžování (km)

Helm Rotwand - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
10
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
5
visutá kabina
1
23100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1130-2200 m n.m.1070 m

Mapa sjezdovek

Helm Rotwand - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Helm Rotwand - lyžování

Helm je vstupní branou lyžařské houpačky s dvacítkou kilometrů sjezdovek, které stékají převážně severním svahem stejnojmenné hory. Podél páteřní kabinkové lanovky z Vierschachu se obloukem svažuje nenáročná a oblíbená pětikilometrová červená sjezdovka, přímo pod lanovkou se pak řítí široká a výrazně sportovnější černá trať. Neobvyklou „černou“ sjezdovkou se může chlubit i jižní stráň Helmu klesající do klidného a malebného turistického střediska Sexten – vesměs jde o širokou cestu s poutavými výhledy na Sextenské Dolomity, zpestřenou poctivě černým hangem v závěru sjezdu. Na nejvyšší vrchol Hahnspiel stoupá ze severní strany ještě 3sedačka s plochou, ale hravou červenou tratí a z jihu vlek s krátkým carvingovým hřištěm, z něhož lze navázat po strmém černém úseku na trať do Sextenu.

Naproti Helmu se zdvihající Rotwand nese dvě dlouhé, méně náročné červené se dvěma kratšími černočernými variantami. Sněhově spolehlivé severní svahy jsou obsloužené kabinkovými lanovkami, jen jednu krátkou červenou trať obsluhuje vlek. Oblíbenou atrakcí dětí je obří sněhuláková rodina na horní stanici kabinky i sobí farma. Do údolí odtud vedou dvě dlouhé sáňkařské dráhy.

Oba areály jsou od sezóny 2014/15 propojené dvěma novými lanovkami a atraktivními červenými sjezdovkami přes lokalitu Stiergarten na jižních svazích Helmu v kompaktní celek. Nejde jen o „spojení“, vzniklo lyžařsky opravdu plnohodnotné území.
Stiergarten je krásný vyhlídkový balkón nad hranicí lesa, odkud se dají mezi zubatými hřebeny Sextenských Dolomit za pěkného počasí zahlédnout i slavné vrcholy Tre Cime. Obě nové sjezdovky (Stiergarten, Drei Zinnen) se prosmýkají prostornými lesními průseky, jsou proměnlivé a celkově docela sportovně červené, takže určitě atraktivní i pro zdatnější lyžaře.
Trať Stiergarten s parametry 1,4 km / 365 m, která míří směrem k Helmu, se po úvodní lehké a vyhlídkové pasáži noří mezi stromy a postupně přidává na sklonu, přičemž po několika terénních stupních vrcholí „načernalým“ a o něco užším cílovým hangem u mezistanice stejnojmenné kabinky. Ta lyžaře vyveze zpět na Stiergarten, v opačném směru pokračuje krátkým úsekem směrem k Sextenu, kde překonává úzkou, ale hlubokou rokli.
Ze Stiergartenu směrem k Rotwandu spadá trať Drei Zinnen – dosti dlouhá červená (2,5 km / 655 m), místy sportovněji skloněná, ale zároveň vyhlídková, neboť se po celé trase můžete kochat „zuby“ Sextenských Dolomit. Trať klesá v mnoha mírnějších i strmějších „červených“ stupních, mezi nimiž jsou vždy krátké mírnější úseky pro odpočinek, díky nimž sjezd není tak vyčerpávající, přičemž kromě dojezdového hangu nemá vyloženě náročnou pasáž.
Obě nové lanovky na Stiergarten od Helmu a Rotwandu jsou pohodlné 8místné kabinky, takže je možné s nimi cestovat nahoru i dolů. To se může podle podmínek hodit třeba při odpoledním návratu z Rotwandu na Helm – jednak kvůli prudšímu dojezdu sjezdovky, jednak kvůli nepohodlnému, ale nutnému nástupu v mezistanici: kdo směřuje na Helm (do Sextenu), musí podchodem na protější nástupiště – pohodlný nástup přímo ze sjezdovky má jen směr Stiergarten.

Nově byla vybudována i železniční stanice ve Vierschachu s přímým přestupem do lanovky na Helm, podobně jako má své nádraží i Kronplatz v obci Percha. Lovci kilometrů mohou podniknout nevšední lyžařské safari se „skalpem“ Helmu a Kronplatzu v jednom dni, prakticky má ale vlak – pendlující v půl- až hodinových intervalech – význam hlavně jako dopravní prostředek mezi sjezdovkami a místem uytování, pokud se nachází v pěším dosahu nádraží. V ceně ubytování bývá i zvýhodněná „lítačka“ na veškerou veřejnou dopravu v údolí.

Severní orientace svahů zaručuje v kombinaci s velmi výkonným zasněžováním sněhovou jistotu včetně sjezdů až do údolí v podstatě po celou sezónu.

Helm Rotwand - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

308

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi dlouhé, nenáročné i sportovnější sjezdovky
  • rychlé páteřní lanovky
  • jedna ze sněhově nejspolehlivějších oblastí Dolomit
  • kouzelné panorama

Minus:

  • místy nepohodlně propojená lyžařská houpačka
  • mimo páteřní tahy pomalé sedačky nebo vleky

Odkazy

Sníh Helm Rotwand

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 20
Otevřené sjezdovky 0 z 75 km

Počasí Helm Rotwand

pondělí (27.05.) weather /
úterý (28.05.) weather /
středa (29.05.) weather /

Lyžařské zájezdy

Alpinresort Sport & Spa
Orientační cena za noc vč. all-inclusive 4 809 Kč/os.
Wellness & Sporthotel Bruggerhof
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 379 Kč/os.
Apartmán Kostenzer
Orientační cena za noc vč. skipasu 2 544 Kč/os.