Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - lyžování - SNOW.CZ

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Alba, Canazei, Campitello, Pozza di Fassa, Sass Pordoi

Itálie - Trentino | Dolomiti Superski | Val di Fassa Carezza

Foto

Lyžařské areály Belvedere Col Rodella a Ciampac Buffaure v údolí Val di Fassa jsou od sezóny 2015/16 propojené kabinovou lanovkou z Alby di Canazei na vrchol Col dei Rossi, čímž zároveň vznikla největší propojená síť sjezdovek v údolí. Více než 500 km sjezdovek pak otevírá trasa Sella Rondy.

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - sjezdovky

13%74%13%
55 celkem sjezdovek (km)
50 zasněžování (km)

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
8
sedačka
9
sedačka expres
3
sedačka krytá
6
kabinka
6
visutá kabina
4
56200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1320-2950 m n.m.1630 m

Nadmořská výška sjezdovek

1320-2428 m n.m.1108 m

Mapa sjezdovek

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - lyžování

Lyžařské areály Belvedere a Col Rodella, hlavní a nejrušnější v celém údolí, rozpřaženými nad městečky Canazei a Campitello, jsou přimknuté ke skalnímu masivu Sella, a tak přímo napojené na okruh Sella Rondy s celkem 500 km sjezdovek.

Belvedere je přehledná horská kotlina se strmými okraji a plošším dnem, vystlaná sjezdovkami, jimž dominují zplanýrované červené dálnice s minimem terénních zlomů. Tratě se na severním svahu průběžně slévají a zase rozdělují do četných variant a nakonec míří dvěma hlavními směry – jednak k mezistanici Pecol, kam přijíždí lanovka z Canazei, a jednak směrem na protilehlý areál Col Rodella. Kabinkou z Canazei, v ranní špičce značně přetíženou, se mnozí vrací odpoledne i zpět, protože sjezdovka do údolí končí už na okraji města a zbytek se musí dojít pěšky.
I po protilehlých, jižních svazích areálu Col Rodella stékají červeně značené sjezdovky, přičemž sjezd do údolního Campitella, odkud vyjíždí visutá kabina, žádný nevede. Sjezdovky se z dvouapůltisícového vrcholku Col Rodella rozlévají a slévají v podstatě po celé šíři svahu, takže spíš než jednotlivé tratě vnímáte jedno velké lyžařské letiště. Kromě těchto tratí, rolujících přímo po „červené“ spádnici, které jsou jako stvořené pro opakované jízdy s pomocí dvou pomalých 4sedaček, ale svahem ve spodní třetině křižuje rušnější tranzitní „sellarondová“ trasa, směřující od Passo Sella směrem na protilehlý Belvedere. Trasa okružního safari Sella Ronda se samozřejmě projevuje zvýšenou rušností u lanovek a na sjezdovkách i na Belvederu. Lyžování rámuje kýčovitě pohlednicové panorama od Sasso Lunga přes Sellu až po Marmoladu.
Od sezóny 2015/16 je Belvedere nově zpřístupněn i z vesničky Alba di Canazei novou 100místnou kabinou, která jednak propojuje Belvedere s protilehlým areálem Ciampac, jednak uleví chronicky přetížené přístupové kabince z Canazei.

Nad průsmykem Pordoi se vypíná panoramatický vrcholek Sass Pordoi, zpřístupněný kabinovou lanovkou, s výhledem na půlku Dolomit – zejména ale na Marmoladu a Sasso Lungo. Zpět sice nevede žádná sjezdovka, zato nezapomenutelný freeride dramaticky vyhlížejícím, ale prostorným a ne až tak náročným kuloárem. Od nejbližších sjezdovek se musí ke stanici lanovky na Sass Pordoi dojít 300 m pěšky, odjet se ale dá bezproblémově přímo ke sjezdovkám pod Belvederem.

Z Ciampacu se do Alby vine lesem výrazná, lehce klikatá a poměrně náročná černá trať , v horním bezlesém patře areálu se pak vlní nenáročné červené se dvěma sedačkami. Černá Pista del Bosco začíná hned v úvodu nejstrmějším úsekem, jímž je průjezd kolem malé skalky (má i mírnější objížďkovou variantu), načež v několika „sytě červených“ stupních pokračuje do údolí – nemá žádnou hluchou pasáž a naopak ani žádnou příliš náročnou, původně ostřejší terénní zlomy byly nově zaobleny a celá trať rozšířena. Horní patro spočívá v typické horské kotlině se strmými okraji a plochým dnem – hlavní červená má příjemně svižnou první polovinu, pak už jde v podstatě o plochý setrvačný dojezd.
Z vrcholového bodu vede pustým údolím spojovací sjezdovka na úpatí vrcholku Buffaure, z něhož stékají slunečné příjemně červené „jednohubky“ do mezistanice, jejíž okolí je už plošší. Sjezd do údolního městečka Pozza nejprve traverzuje a pak se dělí na červenou a novou černou variantu – černá Vulcano míří přímo, je širokou a ve střední části i poctivě strmou dálnicí, velkým obloukem ji obíhá dlouhá a v závěru i rovinatá červená trať.

Canazei je tradiční turistické letovisko s hustou hotelovou zástavbou, obchody, restauracemi i alternativním vyžitím. Lanovka vyjíždí přímo z centra, zato návratová sjezdovka končí na okraji zástavby a je nutné dojít zhruba 300 m pěšky k lanovce („sjezdovka na jedno použití“). Sousední Campitello má základnu s parkovištěm a velkokapacitní lanovkou na okraji městečka, přičemž žádná sjezdovka nevede zpět do údolí.

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1022

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nově propojená houpačka plus Sella Ronda
  • klidnější lokalita Ciampac a Buffaure
  • úchvatná scenérie Dolomit

Minus:

  • místy starší lanovky
  • velmi rušný hlavní areál Belvedere Col Rodella, jímž prochází Sella Ronda
  • dojíždění z ubytovacích středisek

Odkazy

Sníh Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 36
Otevřené sjezdovky 0 z 55 km

Počasí Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

úterý (23.04.) weather /
středa (24.04.) weather /
čtvrtek (25.04.) weather /

Lyžařské zájezdy

Sport a Vitalhotel Wastlhof
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 915 Kč/os.
Hotel Bauer
Orientační cena za noc vč. polopenze 4 228 Kč/os.
Panoramahotel Talhof
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 721 Kč/os.