Zermatt / Matterhorn ski paradise - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Švýcarsko Wallis Zermatt / Matterhorn ski paradise

Zermatt / Matterhorn ski paradise

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis - Gornergrat, Rothorn, Täsch

Foto

Zermatt je lákadlem nejvyšší světové kategorie, a samozřejmě nejen pro lyžaře. Ikona Švýcarska je usazena v až kýčovitě úchvatném horském panoramatu, jímž se na ohromné ploše rozbíhají po bezlesých až skalnatých svazích výpravně dlouhé sjezdovky. Ledovec pod Klein Matterhornem je z velké části plochý, krásné červené ranveje z něj ale stékají jak na švýcarskou, tak na italskou stranu do Cervinie s cenově výhodnějšími, zato nijak zvlášť pohlednými rezidenčními komplexy. Zermatt je přitom jedním z nejdražších středisek vůbec, poněkud útrpný je příjezd s nutným přestupem na vlak a transportem zavazadel – a přesto stojí za to.

Zermatt / Matterhorn ski paradise - sjezdovky

23%69%8%
322 celkem sjezdovek (km)
258 zasněžování (km)
38 ski-route (km)

Zermatt / Matterhorn ski paradise - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
11
sedačka
7
sedačka expres
4
sedačka krytá
10
telemix
1
kabinka
9
funitel a 3-S
1
visutá kabina
8
zubačka / metro
3
92900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1562-3889 m n.m.2327 m

Mapa sjezdovek

Zermatt / Matterhorn ski paradise - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zermatt / Matterhorn ski paradise - lyžování

Ať už do Zermattu přijíždíte poprvé nebo popáté, budete si spřádat očekávání, při cestě zvědavě vyhlížet, kdy se za obzorem objeví Matterhorn, a budete mít pocit, že na čtyřtisícovky vysázené kolem města byste se mohli dívat do konce světa. Zermatt má zkrátka silný emoční náboj. A k tomu více než 300 km sjezdovek, přetékajících ze Švýcarska do Itálie. V Zermattu můžete strávit týden, ale klidně i celý život. Je to jedno z nejpůsobivějších lyžařských středisek na světě – ohromné, terénně i krajinově krásné a rozmanité. Ani týdenní pobyt nemusí stačit ani na to, nabažit se upravovanými sjezdovkami, o volném terénu, heliskiingu, skialpinismu, vycházkových stezkách, horských restauracích, barech a panoramatických vyhlídkách ani nemluvě. První slávu Zermattu paradoxně zajistila tragédie při „úspěšném“ prvovýstupu na Matterhorn v r. 1865, v zimní letovisko se pak proměnil r. 1927.

Zermatt obléhají vysokohorské svahy s převýšením jeden až dva kilometry a okolo ještě stojí kulisy Monte Rosy a především kouzelného Matterhornu, který během lyžování prakticky nespustíte z očí. Za tento přírodní lyžařský unikát s obří rozlohou a výjimečnou sněhovou jistotou stojí za to i něco vytrpět – a na to také došlo. Auto musíte odložit před Zermattem a chodit pěšky, tak se v Zermattu regulovat turistickou kolonizaci hned po 2. světové válce při „asfaltizaci“ údolí. Přesto Zermatt není čistě pěší vesničkou, ale brázdí jej všudypřítomná vozítka na solární nebo elektrický pohon. Velká část sjezdovek se nachází v exponovaném vysokohorském terénu s četnými lavinovými svahy – v závislosti na povětrnosti a stupni lavinového nebezpečí mohou být někteér z nich operativně uzavírány.

Sjezdovky jsou převážně výletní, členité, překonávající nemalé vzdálenosti a svádějící ke kochacím zastávkám. Přísně efektivní lyžař, vyznávající „nahoru a dolů“ v rytmických obloucích, se může v tomto výletním lyžařském labyrintu cítit ztracen. Velmi rušný je hlavní turistický cíl – vrchol Klein Matterhorn, zpřístupněný z města dlouhým řetězem navazujících úseků kabinkové lanovky Matterhorn Express a v závěru pak lanovkový „přelet“ panoramatickou kabinkou nad ledovcovými poli. Výhled z plošiny v 3 900 m n. m. zabírající valnou část západních Alp je samozřejmě ohromující, méně pak už sjezd na lyžích zpět do Zermattu, překonávající mnoho plochých pasáží. „Nejčokoládovější“ pohled na Matterhorn se naskýtá z vrcholu Rothorn, který se nachází na opačné straně lyžařského území než ledovce pod Klein Matterhornem. Kromě toho tu bývá také klidněji a zdejší dlouhé, převážně červené sjezdovky jsou navíc „štavnatější“. A konečně oblast Rothornu je zalita sluncem až do pozdního odpoledne, což je s výjimkou jarního období rovněž výhodou. Velmi příjemné je také úpatí Matterhornu, kde pohodlná 6sedačka na vrcholek Hirli vytváří nenápadné, ale rozmanité lyžařské zákoutí vzdálené od nejfrekventova­nějších tratí. Každopádně ohromný prostor, ve kterém se sjezdovky rozléhají, a koneckonců i jejich výletní charakter přispívají k tomu, že se lyžaři v areálu velmi dobře rozptýlí. A právě relativní klid na lyžařských svazích mimo páteřní matterhornskou trasu spolu s famózními výhledy se asi nikdy neomrzí.

Lyžařské terény jsou rozprostřené především na východně a severně orientovaných svazích nad Zermattem. Hlavní tepnou, která lyžaře přivádí do srdce areálu kolem skalního špičáku Klein Matterhorn, je mimořádně dlouhá kabinková lanovka Matterhorn Express, projíždějící čtyřmi mezistanicemi. Ze samotného Klein Matterhonu rolují z výšky bezmála 4 000 m n. m. mírné ledovcové magistrály na Trockener Steg a dále již mnohem svižnější červené sjezdovky k mezistanici Furgg. Dolů k městu odtud mezi skalami pokračuje úzká a točivá černá trať.
Nedaleko odtud se skrývá menší areál Schwarzsee s několika středně náročnými sjezdovkami přímo pod Matterhornem podél 6sedačky Hirli.
Z Furi, první mezistanice kousek nad městem, vedou kabinkové lanovky jednak k Matterhornu, jednak na Riffelberg, na úpatí pohodově laděných sjezdovek klesajících z Gornergratu. Z třítisícového vrcholu s nádražím, hotelem a hvězdárnou se kolem dokola vykresluje to nejvelkolepější panorama, které lze v Zermattu najít. Z vrcholu Hohtälli startují dlouhé výletně červené tratě do Gantu a Riffelalpu. Z Gantu je vrchol Hohtälli přístupný visutou kabinou, expresní sedačkou pak protilehlý Blauherd, kam vede z protilehlého Rothornu příjemná červená trať.
Z vrcholu Rothorn se Matterhorn předvádí z toho nejkýčovitějšího úhlu, známého ze všech švýcarských čokolád. Dlouhé výletní, převážně červené tratě odtud prostupují klidným údolím až do lokalit Tuftern a Patrullarve, odkud pokračují lesem do Zermattu už jen dojezdové tratě. Nad Sunneggou, výstupní stanicí pozemní lanovky z Zermattu, se rozkládá přívětivá slunečná pláň s poměrně lehkou sjezdovkou, obslouženou kombinovanou kabinkovo-sedačkovou lanovkou. Od její horní stanice na Blauherdu lze pokračovat výše na Rothorn, anebo podél expresní 4sedačky po černé sjezdovce na Patrullarve.

Ve velkém lyžařském amfiteátru kolem Zermattu jsou i velké vzdálenosti – výjezd z Zermattu na Trockener Steg trvá dlouhou kabinkovou lanovkou půl hodiny až na Klein Matterhorn nejméně hodinu. Počítat je třeba i s dlouhými pochody stanicemi při přestupech a výstupech – na Furi, Trockener Stegu, Klein Matterhornu, v Cervinii i Plain Maisonu, stejně tak s dlouhými přejezdy a traverzy – zejména z Plateau Rosa na Trockener Steg, z Plateau Rosa do Valtournenche nebo z Furi do Zermattu. Velké, až dvoutisícové převýšení znamená také velké teplotní rozdíly, nezřídka třeba 20 °C.

Páteřní lanovky jsou kapacitní, rychlé a pohodlné. V posledních letech proudily do modernizace a lepšího propojení obřího areálu značné investice, nejnovější z nich zajišťují nové spojení na Klein Matterhorn luxusními lanovkami jak ze švýcarské, tak italské strany.

Turistická vesnice s duší městečka rozesetá po strmých svazích okolo řeky Vispy má také svůj genius loci – mezi starobylými horskými staveními, luxusními hotely a bary nechybí ani originální budovy, ať už historické, nebo futuristické. Přímo v centru v sousedství kostela a hřbitova můžete navštívit muzeum, zobrazující historii Zermattu i dobývání Matterhornu. Nákupní a gastronomické možnosti vyhoví turistické i smetánkové klientele. Večerní život s bary se zavíračkou až nad ránem tepe nejsilněji v „downtownu“, mimo centrum je naopak svatý horský klid.

Zermatt je „odtržen“ od světa zákazem vjezdu všech aut, která je nutné odložit v Täschi, kde je přímo na nádraží velký parkovací dům. Zavazadla si naložíte na pojízdný vozík a po čtvrthodinové jízdě v nízkopodlažním vagónu se ocitnete v centru Zermattu. Po letovisku se můžete pohybovat pěšky (vše je vzdáleno do 15 min), elektrotaxi nebo elektrobusem. Výhodou je čistý vzduch, ale v sezóně přeci jen rušnější městský tep.

Zermatt / Matterhorn ski paradise - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

290

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 4 - 8 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ohromně rozsáhlá a pestrá lyžařská oblast
  • moderní lanovky
  • mimořádná jistota kvalitního sněhu
  • nejkrásnější alpské scenérie

Minus:

  • výletní sjezdovky s lyžařsky méně atraktivními pasážemi
  • velké vzdálenosti mezi jednotlivými lyžařskými lokalitami
  • málo terénů chráněných proti nepřízni počasí
  • rušná vesnice s omezenou kapacitou elektro skibusů
  • jedno z nejdražších středisek Alp

Zermatt / Matterhorn ski paradise - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

SNOW tipy

Výška sněhu 66 cm
Otevřené lanovky a vleky 32 z 32
Otevřené sjezdovky 105 z 115 km