St. Luc Chandolin - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Švýcarsko Wallis St. Luc Chandolin

St. Luc Chandolin

Foto

Klidná turistická letoviska St. Luc a Chandolin v zapadlém švýcarském údolí Val d´Anniviers sdílejí středně rozsáhlý a slunečně orientovaný lyžařský areál s mnoha dlouhými vleky, zato panoramatickými výhledy na jedny z nejvyšších vrcholů Alp.

St. Luc Chandolin - sjezdovky

33%50%17%
60 celkem sjezdovek (km)
6 zasněžování (km)

St. Luc Chandolin - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
9
sedačka
1
sedačka expres
2
zubačka / metro
1
10400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1655-3025 m n.m.1370 m

Mapa sjezdovek

St. Luc Chandolin - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

St. Luc Chandolin - lyžování

St. Luc má ve svém areálu sice jen několik sjezdovek, je ovšem rozlehlý na obrovské ploše. Je to taková mělká a mírná horská kotlina zbrázděná pahorky a valy, kolem dokola obklopená strmými hřebeny. Terény jsou zpřístupněny převážně vleky, nezřídka jeden až dva kilometry dlouhými a s 500m převýšením. Z vesnice do centra areálu, zvaného Tignousa, vyjíždí pozemní lanovka. Zvláště hřebenové partie jsou velmi strmé a výjezd kotvami či tatrapomami vyžaduje zdatné a vytrvalé jezdce.
Nejfrekventovanější tratí je lehce dálniční, mírně zvlněná a přímá červená Tignousa, z níž vedou odbočky ke všem zbývajícím vlekům. Krásné sportovní tratě stékají z hřebene hraničícího se sousedním Chandolinem (La Foret), z nichž černá pokračuje až do údolí. Všechny tratě jsou široké tak akorát pro sportovnější jízdu jednoho lyžaře, širší úseky snesoucí souběžnou jízdu jsou výjimečnější.
Dlouhé vleky Pas de Boeuf a Bella Tola na vzdáleném jižním okraji areálu obtékají dlouhé výpravné sjezdovky s mnoha mírnými pasážemi a přejezdy, ale i přímými poctivě červenými úseky. Velkým zážitkem je i nejdelší trať Le Prilet, která klesá mělkým žlabem mimo dosah vleků na okraji vensičky St. Luc – návrat skibusem s intervalem 1 hod. dopoledne a 20 min. odpoledne.
Mimoto je tu nespočet volného terénu všech obtížností a několik značených ski-route a nejlepší výhled na čtyřtisícovky Walliských Alp.
Záchytné parkoviště se nachází zcela mimo nástupní stanici pozemní lanovky, k níž dojíždí okružní skibus zdarma.

Chandolin je malá starobylá vesnička, střídmě obrostlá rekreačními chalupami v původním stylu, výjimkou je jediná moderní patrová rezidence.
Mimo rezidenční zástavbu startují dvě sedačkové lanovky – expresní 4sedačka zpřístupňuje středně strmý a zčásti zalesněný svah Le Tsapé, který křižuje poctivá červená sjezdovka se dvěma krátkými variantami. Nová fixní 4sedačka Le Rotze míří na hřeben směrem k sousednímu areálu St. Luc.
Lyžařsky jde o poměrně malý areál s klubkem členitých červených tratí a jednou odstrčenou, dlouhou červenou dálnicí. Z nejvyšších partií hřebene, který hraničí se St. Lucem, klesá horskou kotlinou do Chandolinu červená sjezdovka, vlévající se na hranici do páteřní červené tratě.
Zcela stranou na severním okraji areálu se pod vrcholem Illhorn rozlévá **nejlepší carvingová dálnice celého údolí*** s 570m převýšením, obsloužená dlouhou a náročnou rychlopomou, která zaručuje její liduprázdnost.

St. Luc Chandolin - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

170

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Dachsteingletscher

Dachsteingletscher

SNOW tipy