Val d´Anniviers - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Švýcarsko Wallis Val d´Anniviers

Val d´Anniviers

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis - Chandolin, Grimentz, St. Luc, Vercorin, Zinal

Foto

V hůře přístupném údolí Val d´Anniviers ve Wallisu ještě krásně sálá atmosféra chudého kraje předminulého století, ačkoliv údolí už je od poloviny 20. století turisticky osídlené a v pěti centrech skýtá přes dvě stě kilometrů sjezdovek. Ocení jej především ti, kteří upřednostňují klid a ducha starých časů před vymoženostmi nejmodernějších alpských center.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Grimentz Zinal | St. Luc Chandolin | Vercorin

Val d´Anniviers - sjezdovky

30%52%18%
220 celkem sjezdovek (km)
18 zasněžování (km)

Val d´Anniviers - lanovky a vleky

vlek
37
sedačka
3
kabinka
2
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
31200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1340-3025 m n.m.1685 m

Mapa sjezdovek

Val d´Anniviers - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Val d´Anniviers - lyžování

Val d´Anniviers je typický švýcarský příklad silně působivé oblasti, kde však Čechy potkáte stěží – je daleko, hotely mají dávnou patinu a vyšší ceny a vleky přesilu nad lanovkami. Vše je skoro jako za starých časů, přitom pečlivě udržované, čisté a funkční.

Jestliže do Švýcarska nemíříte na čistě efektivní lyžařský pobyt, kdy ze skipasu teče pot a máte pocit obrovského výkonu, ale za tím, co (už) jinde nenajdete, toto údolí si dost možná zamilujete. Ve Val d´Anniviers je krásná původní architektura, díky nepřístupnosti údolí zachovaná v podobě celých vesnic. Ten otisk starých časů je pak neobvyklou, ale o to působivější součástí lyžařského zážitku.

V celém údolí je celkem pět středisek, nad nimiž se rozpínají lyžařské terény. Nejprve se po levé ruce nabídnou odbočky do obcí St. Luc a Chandolin, které se sluní na západně orientované stráni, později se údolí větví a na jeho koncích leží Grimentz a Zinal.

St. Luc je malebná starobylá vesnička ve strmém svahu s úzkými křivolakými uličkami, kde jsou mezi tradičními walliskými domy uchované i původní dřevěné stodoly. Jádro vesnice je kamenné, neboť na konci 19. století vesnice dvakrát vyhořela. Na „návsi“ stojí kostelíček s malým hřbitovem a v těsném obležení i všechny domy.
Nejkouzelnější je Grimentz, jedna z nejstarších a nejzachovalejších horských vesniček v celém Švýcarsku. Nejstarší doložená stavba, dřevěná stodola pro 16 rodin, je z 12. století – domy přiléhají těsně na sebe, aby se ušetřily cenné pozemky pro pastvu, obyvatelé dříve sdíleli jeden mlýn či pekárnu. Typickou stavbou je walliská stodola (Stadel) – dřevěná stavba na „kuřích nohách“, do nichž je zasazen plochý kámen jako ochrana proti myším, stavba sloužila výhradně pro uchovávání potravin a zásob, nikoliv sena. Staré domy mají v přízemí kamenný sklep, horní patra jsou dřevěná a byla přistavována později, zároveň jsou často širší než předchozí patro – díky tomu nebylo nutné stavět nový dům. Jádro vesnice je pak obestavěné rezidenčními komplexy a chalety, které nabízejí komfort moderní doby.

Celkově vzato jsou lyžařské terény ve Val d´Anniviers spíše sportovněji tvarované a mimo sjezdovek je nepřeberně freeridového prostoru. Sportovnější koncepci odpovídají místy i zastaralejší lanovky a množství vleků, převážně na strmých svazích. Plány ovšem jsou. Projekt obnovy přepravního parku je rozplánován na velmi dlouhé období. Lanovkářské společnosti jsou soukromé, mají stovky akcionářů, žádnou veřejnou podporu jako v jiných alpských zemích a navrch jsou prý stavební práce ve Švýcarsku zhruba o 30 % dražší než třeba v Rakousku. Od sezóny 2020/21 vyveze lyžaře nová moderní 10místná kabinková lanovka ze Zinalu do areálu Sorebois namísto staré kyvadlové kabiny.

Údolí je chráněné ze všech stran vysokými horskými masivy, takže zde padá až o polovinu méně sněhu (cca 4,5 m) než v průsmyku Grand St. Bernard. Nejvíce sněhu napadne při vlhkém jihovýchodním proudění vzduchu, které je poměrně vzácné. Začátek sezóny proto pojišťují sněžná děla, konec sezóny je naopak téměř vždy sněhově bohatý.

I ve Val d´Annivers najdete několik „á la francouzských“ rezidenčních komplexů s apartmány, které poskytují nejlevnější ubytování – podle termínu a počtu osob nejčastěji za 20 až 35 CHF / os. a den, přičemž tyto rezidence žijí tradičními týdenními turnusy. Pronajmout se dají i typické staré domečky, samozřejmě za vyšší cenu. V penzionech B&B je noc se snídaní okolo 50 CHF, v hotelech okolo 75 CHF a s polopenzí pak za více než 100 CHF.

Z Česka se do Val d´Anniviers nejsnáze dostanete po nekonečné, ale v podstatě klidné jízdě po německých dálnicích – kolem Basileje a Ženevského jezera do Martigny a nakonec Sierre (cca 1 000 km). Ze Sierre, mimochodem nejslunečnější obce ve Švýcarsku, se pak strmě vzhůru četnými serpentinami plazí do vysoko položeného údolí Val d´Anniviers horská silnice, místy úzká a exponovaná se strmými srázy. Z Vissoie, „hlavní“ vesnice údolí, dosáhnete serpentinami po užší silnici vesniček St. Luc a Chandolin anebo o něco pozvolněji Zinal a Grimentz.

Název Anniviers prý připomíná, že obyvatelé byli celý rok na cestě – brzké jaro trávili s krávami v údolí v místě dnešního Sierre, později se s nimi přesouvali na výše položené pastviny, zimu přečkávali ve vyšších polohách. Údolím sice procházela stezka už v mladší době kamenné, ale asfaltová silnice byla postavena až v r. 1955 kvůli stavbě přehrady. Ta změnila život údolí nejvíc za posledních 10 000 let, neboť díky ní přišly i lanovky a vleky. Krávy už jsou chovány jen kvůli udržení pastvin ve své původní podobě a dokonce na ně v létě přijíždějí krávy i z údolních chovů „na dovolenou“.

Val d´Anniviers - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

140

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dva středně velké vysokohorské a sněhově spolehlivé lyžařské areály
  • četné sportovní sjezdovky i vynikající freeride
  • kouzelná scenérie i původní architektura
  • vysoká pravděpodobnost slunečného počasí

Minus:

  • velké množství dlouhých vleků
  • minimum chráněných sjezdovek v lese
  • hůře přístupné údolí

Odkazy

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 94 km