Alta Badia - lyžování - SNOW.CZ

Alta Badia

Colfosco, Corvara, La Villa, Pedraces, San Cassiano

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski

Foto

Alta Badia je pohodový resort s rozsáhlými lyžařskými terény na členitých pahorcích s mírným až středně strmým sklonem, náramně vyhovujících rodinám. Unikátní je nejen pohádkový amfiteátr Dolomit, který celou oblast rámuje, ale i komplexní lyžařská propojenost celého areálu se sjezdovkami vedenými i hustě obydlenými městskými středisky. Ve vyšňořených městečkách se soustředí spíš kvailtnější, a tedy dražší rodinné hotely a apartmány. Výborné je díky Sella Rondě spojení do sousední Arabby a údolí Gröden, přičemž trasa safari je nejrušnější tepnou oblasti.

Alta Badia - sjezdovky

54%40%6%
130 celkem sjezdovek (km)
104 zasněžování (km)

Alta Badia - lanovky a vleky

pojízdný koberec
6
vlek
12
sedačka
14
sedačka expres
12
sedačka krytá
4
kabinka
9
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
90200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1324-2778 m n.m.1454 m

Mapa sjezdovek

Alta Badia - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Alta Badia - lyžování

Lyžařské terény se rozléhají v pahorkatině oblých vrcholků, zdvihajících se nad vyšňořenými turistickými městečky La Villa, San Cassiano, Corvara a Colfosco. Ty jsou prošněrované pavučinou 130 km přívětivých modro-červených sjezdovek, které se vlní po nekonečných horských lukách. A vše kolem dokola zdobí osobité masivy Dolomit, které malebné krajině dopřávají velmi působivý kontrast. Alta Badia je tak jedním z lyžařsky nejvděčnějších, ale i nejromantičtějších středisek Alp.

Nejhustší trs sjezdovek se soustředí do pahorkatého terénu mezi středisky Corvara, La Villa a San Cassiano s dvoutisícovými vrcholky Col Alto, Piz la Ila a Piz Sorega – tratě jsou široké, přiměřeně dlouhé na jeden zátah, jemně členité a střídavě příjemně červené, ovšem vždy proložené modrou pohodou. Do údolí pak stékají i dlouhé, sportovnější sjezdy. Z La Villy k severu vybíhá osamělá větev lanovek s červenými sjezdovkami do vesničky Pedratsches a dále vzhůru k poutnímu kostelíku pod skalní stěnou Heiligkreuz/Santa Croce. Nad Corvarou je do masivu Sella začleněná nejdelší a zároveň jedna z nejsportovnějších sjezdovek (Vallon) – ze skalního světa ve 2 550 m n. m. se místy černě řítí do pásma lesa, kterým už červeně s občasnými mírnějšími úseky míří zpět do údolí. Velmi sportovní je samozřejmě černá závodní trať Gran Risa nad La Villou, poctivě strmá a střídající strmé pasáže s širokými zatáčkami, která každoročně hostí obří slalom mužů. Milé zákoutí s jednou dlouhou, členitou červenou tratí a širokou černou dálnicí je schované v údolí Edelweisstal nad Colfoscem. Nezapomenutelným zážitkem je i dlouhý výletní sjezd z vrcholu Lagazuoi divokými kulisami Dolomit do Armentaroly.

Lyžařský rozlet neomezují ani hranice střediska, jimiž jsou sedla Passo Gardena na západě a Passo Campolongo na jihu. Z nich se sjezdovky podél masivu Sella a po trase legendárního okruhu Sella Ronda spouští do sousedních údolí – do Val Gardeny a Arabby. Kromě Sella Rondy mohou ortodoxní lyžařští turisté podniknout přes Arabbu, Marmoladu, Civettu a Passo Falzarego ještě okruh po stopách 1. světové války (Grande Guerra), ovšem se dvěma až třemi dlouhými skibusovými přejezdy.

Celá oblast Alta Badie je velmi pečlivě propojena lanovkami, a to i ve městech – v Corvaře i v La Ville lanovky překonávají i silnice. Nejvzdálenější středisko Pedraces je pak připojeno expresní sedačkou kopírující silnici. Díky lyžařským průjezdům městeček se dá lyžovat prakticky „z postele“ i v mnoha zdejších hotelech. Přejezd mezi nejvzdálenějšími končinami Alta Badia zabere zhruba 1,5 hod.

Alta Badia je velmi příjemným, ovšem i drahým letoviskem s mnoha čtyřhvězdičkovými hotely, kde ani 400 eur za pokoj a noc nemusí být výjimkou. Aktuálně je zřejmě vůbec nejprestižnějším italským střediskem, kam jezdí na dovolenou italských horních deset tisíc.

Horské chaty na sjezdovkách jsou krásné, stylové a mnoho z nich nabízí i vysokou gastronomii – tu přitom můžete třeba jen ochutnávat v podobě tzv. slope food, což jednak nezdržuje od lyžování a ani tolik nestojí. Jedná se o mistrovské jednohubky mnohdy michelinských kuchařů, které i z jednoduchých místních surovin sladí nevšední koncert chutí.

Nezapomenutelným zážitkem je snídaňové lyžování v horské chatě Las Vegas – ještě před otevřením lanovek vyjedete skútrem nebo rolbou na chatu a po bohaté snídani v panoramatické restauraci s výhledem na Sellu a Sassongher, ozářené ranním sluncem, se vydáte na nedotčený manšestr sjezdovek.

Večer zase ožívá Club Moritzino na vrcholu Piz la Ila, který pořádá velkou taneční pařírnu s večeří, občas i za účasti slavných osobností.

Údolí Badia kdysi bývalo těžko přístupnou končinou, o čemž svědčí původ zdejších nejstarších obyvatel – Ladinů. Ti jsou podobně jako Rétorománci pradávnými alpskými usedlíky, kteří byli z dostupnějších údolí vytlačeni už starověkými nájezdníky.

Příjezd od Brenneru a Brunecku po klikaté horské silnici je zdlouhavý, ale cestu v posledních letech zkrátilo množství nových tunelů. Parkoviště ve střediscích přímo u lanovek mají omezenou kapacitu a jsou vždy placená. Bezplatně se parkuje jen na okrajích areálu – severně od La Villy (u lanovek Sponata a Santa Croce) nebo v okolí sedla Campolongo.

Alta Badia - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

694

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pohodové sjezdovky propojené do velké sítě
  • romantický sjezd z Lagazuoi
  • moderní lanovky
  • špičková gastronomie v horských chatách
  • kouzelná scenérie Dolomit

Minus:

  • mnoho kratších a nenáročných tratí
  • místy dlouhé přejezdy
  • centrem areálu prochází rušná tepna Sella Rondy
  • placená parkoviště

Alta Badia - komerční prezentace

Autobusové lyžařské zájezdy CK Víkend do oblasti Dolomiti Superski - severní Dolomity, slevy na skipas až 40%, penziony a hotely s 2lůžkovými pokoji.
Lyžařské zájezdy - Alta Badia - od 11 190 Kč

Odkazy

Sníh Alta Badia

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 53
Otevřené sjezdovky 0 z 130 km

Počasí Alta Badia

středa (24.04.) weather /
čtvrtek (25.04.) weather /
pátek (26.04.) weather /

Lyžařské zájezdy

Hotel Urbani

Hotel Urbani

Rakousko Rakousko - Bodensdorf
polopenze vlastní doprava bez skipasu
Od 3 276 Kč
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 116 Kč/os.
Gasthof Penzion Kaiserblick
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 189 Kč/os.
Landhaus & Appartmenthaus Haussteiner
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 365 Kč/os.