Arabba Marmolada - lyžování - SNOW.CZ

Arabba Marmolada

Malga Ciapela, Porta Vescovo, Punta Rocca

Itálie - Benátsko | Dolomiti Superski

Foto

Arabba je malé městečko tísněné horami s působivým svahem Porta Vescovo, jenž bičují sportovní a působivě vedené sjezdovky. Díky severní orientaci svahu a nadmořské výšce bývá sníh vynikající až do jara. Arabba je zároveň lyžařskou křižovatkou, jíž probíhá Sella Ronda a přímé spojení odtud vede i na Marmoladu, nejvyšší horu Dolomit.

Arabba Marmolada - sjezdovky

40%44%16%
89 celkem sjezdovek (km)
85 zasněžování (km)

Arabba Marmolada - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
3
sedačka
7
sedačka expres
5
sedačka krytá
4
kabinka
4
visutá kabina
4
51500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1446-3269 m n.m.1823 m

Mapa sjezdovek

Arabba Marmolada - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Arabba Marmolada - lyžování

Hlavní lyžařské tepny Arabby se proplétají v členitém skalnatém severním svahu Porta Vescovo, kde se v úzké rozsedlině vrcholového hřebene těsnají stanice dvou lanovek s královským výhledem na Marmoladu, nejvyšší vrchol Dolomit. Zpět do Arabby rolují mezi skalami namáhavé, ale dramatické a proměnlivé sjezdovky od klidnějších červených až po černočerné, spíše však užší nebo tak akorát široké. Nejmírnější a zároveň nejfrekventovanější červená trať více či méně jen úzce traverzuje.

Hned úvodní společná pasáž sjezdu z Porta Vescovo – 300 m dlouhý, dosti široký, ale velmi strmý trychtýř mezi skalami – je zkouškou lyžařské kondice, a to zejména od pozdního dopoledne, kdy už bývá zdivočelý boulemi. Pod ním se větve sjezdovek roztáhnou a vydají různými směry – černé Sourasas a Fodoma se brzy lomí a poměrně přímo a strmě propadají mezi skalami, okružní červená Ornella obíhá velkým obloukem a v mírném sklonu do mezistanice kabinkové lanovky, pak se krátce propadá, ale brzy s četnými ploššími úseky opět traverzuje až do Arabby. Na opačnou stranu z Porta Vescovo míří poměrně široká červená Salere, která je zároveň trasou oranžové Sella Rondy – po jejím odpojení roluje po širokém červeném svahu a nakonec se ovšem dlouze a ploše vrací do Arabby. Výjezd na Porta Vescovo obstarávají dvě vysoce kapacitní, ale nepohodlné kabinové lanovky. Nově je však v horních partiích doplňuje krytá 6sedačka Carpazza, která obsáhne tři tratě a zároveň se vyhýbá vrcholovému trychtýři, a kabinková lanovka Portados z Arabby do půli svahu. Díky těmto dvěma moderním lanovkám je prakticky celý svah přístupný i vsedě.

Od mezistanice kabinky směrem k Marmoladě vede zdlouhavý přejezd přes průsmyk Passo Padón – pomalá dvousedačka Sas de la Vegla je náchylná na fronty a následují přejezdová trať mírná až rovinatá. Strmější jsou až sjezdy přímo z průsmyku, a to na obě strany. Velmi dlouhá červená sjezdovka z Passo Padón po jižním svahu s krásným výhledem na ledovec končí po nekonečném plochém dojezdu přímo na úpatí Marmolady v malé hotelové vísce Malga Ciapela. Samotná cesta na hřeben nejvyšší hory Dolomit začíná právě v Malga Ciapele. Ve třech sekcích dobude visutá a odvážně vedená kabinová lanovka vrcholek Punta Rocca (3 269 m), druhý nejvyšší na Marmoladě. Každou ze svých tří sekcí překoná lanovka za méně než 4 minuty – výjezd tak zabere s přestupy do 20 minut, přičemž z horní stanice je třeba sejít na sjezdovku tři patra schodů. Za dobrého počasí je ale potřeba počítat i s půlhodinovými frontami. Atraktivní sjezd z Marmolady začíná příjemně červeným a středně širokým sjezdem k mezistanici ve 2 900 m n. m., odkud pak pokračuje serpentinovitě až pod sedlo Fedaia, kde se spojí s tratí od Passo Padón – a společně velmi mírně a dlouze pokračují podél dvou vleků do Malga Ciapely. Při lyžování jen na horním „ledovcovém“ úseku Marmolady je nutné pokaždé absolvovat průchod tunelem ze sjezdovky do mezistanice Serauta. V mezistanici je jednoduchá samoobslužná restaurace, útulnější horské chaty lemují plochý dojezd do Malga Ciapely.

Z jižního svahu Burz, obslouženého expresní 4sedačkou, padá do Arabby přímá a lehce neposedná černá trať, obtékaná delší červenou a modrou variantou. Z Bec de Roces nad průsmykem Passo Campolongo stékají do města dvě dlouhé červené sjezdovky. Z Campolonga je zpřístupněn ještě vrcholek Cherz se slalomově červenou a pohodovější modrou sjezdovkou.

Z Porta Vescovo vede přejezdová trať směrem k průsmyku Passo Pordoi, nad nímž stékají velmi atraktivní, terénně hravé červené sjezdovky z vrcholu Belvedere podél kryté 4sedačky Lezuo. Zpět směrem k Arabbě odtud klesá mírná přejezdová cesta.

Arabbou prochází trasa oblíbeného lyžařského okruhu Sella Ronda, přičemž městečko překonává krátkou sedačkovou lanovkou, díky níž odpadl dřívější pěší pochod.

Kromě Sella Rondy probíhá přes Arabbu a Marmoladu i lyžařské safari Grande Guerra po stopách 1. světové války. Malé válečné muzeum v poslední mezistanici Serauta na Marmoladě připomíná smutnou roli Dolomit, kdy bylo v ledovci ukryto celé vojenské „město“ a vrcholy byly nepřetržitě obsazené vojáky.

Svah z Porta Vescovo je severně orientovaný a poměrně stíněný, díky čemuž tu prašan vydrží výrazně déle než v okolních střediscích – do poloviny března se na něj lze téměř spolehnout. Kvalitní sníh samozřejmě dlouho drží i na Marmoladě – jak na ledovci, tak pod ním až k sedlu Fedaia. Brzy naopak povolují jižní svahy Bec de Roces a Burz.

Na vrcholu Porta Vescovo je velká, nově zrekonstruovaná samoobslužná restaurace Luigi Gorza, v mezistanici pak moderní designová restaurace a panoramatický bar s příjemnou instrumentální muzikou a houpacími křesly Cesa da Fuoch.

Arabba Marmolada - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

579

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vynikající dlouhé a spíš náročnější sjezdovky
  • poloha v srdci Dolomit s výbornou dostupností sousedních středisek
  • pohodlné lanovky ve většině areálu
  • kvalitní sníh po celou sezónu
  • kouzelná scenérie Dolomit

Minus:

  • nepříjemné pasáže tratí pro méně zdatné lyžaře na Porta Vescovo
  • dlouhý plochý dojezd z Marmolady do Malga Ciapely
  • pěší pochody stanicemi lanovek na Porta Vescovo a Marmoladě
  • stinné svahy ve vrcholu zimy
  • velmi rušno na trase Sella Rondy

Arabba Marmolada - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Arabba-Marmolada - od 2 590 Kč


Skiareál Arabba / Marmolada, ležící na půli cesty mezi průsmyky Pordoi a Campolongo, je součástí největší italské lyžařské oblasti Sella Ronda, která se obtáčí okolo masivu Sella. Lyžování na více než 60 kilometrech upravovaných sjezdovek určitě nebude nudit ani zkušené sjezdaře a milovníci carvingu by si rozhodně neměli nechat ujít sjezd z ledovce Marmolada.


Odkazy

Sníh Arabba Marmolada

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 28
Otevřené sjezdovky 0 z 63 km

Počasí Arabba Marmolada

sobota (20.04.) weather /
neděle (21.04.) weather /
pondělí (22.04.) weather /