Arabba Marmolada - lyžování - SNOW.CZ

Arabba Marmolada

Malga Ciapela, Porta Vescovo, Punta Rocca

Itálie - Benátsko | Dolomiti Superski

Foto

Arabba je malé městečko tísněné horami s působivým severním svahem Porta Vescovo, jenž bičují velmi sportovní a atraktivně vedené sjezdovky. Páteřní kabinové lanovky s vysokou kapacitou jsou bohužel nekomfortní a nevýhodou je i chybějící skutečně lehká trať z vrcholu. Zato sníh bývá vynikající až do jara. Díky své poloze je Arabba lyžařskou křižovatkou – probíhá tudy Sella Ronda a přímé spojení je i na Marmoladu.

Arabba Marmolada - sjezdovky

40%44%16%
89 celkem sjezdovek (km)
85 zasněžování (km)

Arabba Marmolada - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
3
sedačka
7
sedačka expres
5
sedačka krytá
5
kabinka
3
visutá kabina
4
50700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1446-3269 m n.m.1823 m

Mapa sjezdovek

Arabba Marmolada - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Arabba Marmolada - lyžování

Hlavní lyžařské tepny Arabby probíhají v členitém skalnatém severním svahu Porta Vescovo, kde se v úzké rozsedlině vrcholového hřebene těsnají stanice dvou lanovek – právě odtud je snad nejlepší výhled na mohutný severní svah Marmolady s ledovcem. Zpět do Arabby rolují četnými úžlabinami mezi skalami namáhavé, ale dramatické a proměnlivé sjezdovky od klidnějších červených až po černočerné, spíše však užší nebo tak akorát široké. Nejmírnější a zároveň nejfrekventovanější červená trať více či méně jen úzce traverzuje.

Hned úvodní společná pasáž sjezdu z Porta Vescovo – 300 m dlouhý, dosti široký, ale velmi strmý trychtýř mezi skalami – je zkouškou lyžařské kondice, a to zejména od pozdního dopoledne, kdy už bývá zdivočelý boulemi. Pod ním se chapadla sjezdovek roztáhnou a vydají různými směry – černé Sourasas a Fodoma se brzy lomí a poměrně přímo a strmě propadají mezi skalami, okružní červená Ornella obíhá velkým obloukem a v mírném sklonu do mezistanice kabinkové lanovky, pak se krátce propadá, ale brzy s četnými ploššími úseky opět traverzuje až do Arabby. Na opačnou stranu z Porta Vescovo míří poměrně široká červená Salere, která je zároveň trasou oranžové Sella Rondy – po jejím odpojení roluje po širokém červeném svahu a nakonec se ovšem dlouze a ploše vrací do Arabby. Hlavní tahy z Arabby na Porta Vescovo obstarávají dvě vysoce kapacitní, ale nepohodlné kabinové lanovky. Nově je doplňuje krytá 6sedačka Carpazza, která obsáhne tři červené a černé tratě ve středních partiích Porta Vescovo.

Od mezistanice kabinky směrem k Marmoladě vede zdlouhavý přejezd přes průsmyk Passo Padón – pomalá dvousedačka Sas de la Vegla je náchylná na fronty a následují přejezdová trať mírná až rovinatá. Strmější jsou až sjezdy přímo z průsmyku, a to na obě strany. Velmi dlouhá červená sjezdovka z Passo Padón po jižním svahu s krásným výhledem na ledovec končí po nekonečném plochém dojezdu přímo na úpatí Marmolady v malé hotelové vísce Malga Ciapela. Samotná cesta na hřeben nejvyšší hory Dolomit začíná právě v Malga Ciapele. Ve třech sekcích dobude visutá a odvážně vedená kabinová lanovka vrcholek Punta Rocca (3 269 m), druhý nejvyšší na Marmoladě. Každou ze svých tří sekcí překoná lanovka za méně než 4 minuty – výjezd tak zabere s přestupy do 20 minut, přičemž z horní stanice je třeba sejít na sjezdovku tři patra schodů. Za dobrého počasí je ale potřeba počítat i s půlhodinovými frontami. Atraktivní sjezd z Marmolady začíná příjemně červeným a středně širokým sjezdem k mezistanici ve 2 900 m n. m., odkud pak pokračuje serpentinovitě až pod sedlo Fedaia, kde se spojí s tratí od Passo Padón – a společně velmi mírně a dlouze pokračují podél dvou vleků do Malga Ciapely. Při lyžování jen na horním „ledovcovém“ úseku Marmolady je nutné pokaždé absolvovat průchod tunelem ze sjezdovky do mezistanice Serauta. V mezistanici je jednoduchá samoobslužná restaurace, útulnější horské chaty lemují plochý dojezd do Malga Ciapely.

Kromě Sella Rondy probíhá přes Arabbu a Marmoladu i lyžařské safari Grande Guerra po stopách 1. světové války. Malé válečné muzeum v poslední mezistanici Serauta na Marmoladě připomíná smutnou roli Dolomit, kdy bylo v ledovci ukryto celé vojenské „město“ a vrcholy byly nepřetržitě obsazené vojáky.

Svah z Porta Vescovo je severně orientovaný a poměrně stíněný, díky čemuž tu prašan vydrží výrazně déle než v okolních střediscích – do poloviny března se na něj lze téměř spolehnout. Kvalitní sníh samozřejmě dlouho drží i na Marmoladě – jak na ledovci, tak pod ním až k sedlu Fedaia.

Na vrcholu Porta Vescovo je velká, nově zrekonstruovaná samoobslužná restaurace Luigi Gorza, v mezistanici pak moderní designová restaurace a panoramatický bar s příjemnou instrumentální muzikou a houpacími křesly Cesa da Fuoch.

Arabba Marmolada - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

570

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • vynikající dlouhé a spíš náročnější sjezdovky
 • poloha v srdci Dolomit s výbornou dostupností sousedních středisek
 • pohodlné sedačky na atraktivních tratích
 • kvalitní sníh po celou sezónu
 • kouzelná scenérie Dolomit

Minus:

 • nepříjemné pasáže tratí pro méně zdatné lyžaře
 • dlouhý plochý dojezd do Malga Ciapely
 • páteřní lanovky na Porta Vescovo jen na stání
 • pěší pochody stanicemi lanovek
 • stinné svahy ve vrcholu zimy
 • velmi rušno na trase Sella Rondy

Arabba Marmolada - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Arabba-Marmolada - od 2 390 Kč


Skiareál Arabba / Marmolada, ležící na půli cesty mezi průsmyky Pordoi a Campolongo, je součástí největší italské lyžařské oblasti Sella Ronda, která se obtáčí okolo masivu Sella. Lyžování na více než 60 kilometrech upravovaných sjezdovek určitě nebude nudit ani zkušené sjezdaře a milovníci carvingu by si rozhodně neměli nechat ujít sjezd z ledovce Marmolada.


Odkazy