Arabba Marmolada - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Benátsko Arabba Marmolada

Arabba Marmolada

Itálie Itálie - Benátsko | Dolomiti Superski - Malga Ciapela, Porta Vescovo, Punta Rocca

Foto

Arabba je jednou z hlavních lyžařských křižovatek Dolomit, kterou prochází legendární okruh Sella Ronda nebo se odtud vyráží na nejvyšší horu Marmoladu. Její hlavní skalnatý svah Porta Vescovo bičují sportovní a působivě vedené sjezdovky a díky jeho severní orientaci a nadmořské výšce na něm drží vynikající sníh až do jara.

Arabba Marmolada - sjezdovky

40%44%16%
89 celkem sjezdovek (km)
85 zasněžování (km)

Arabba Marmolada - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
3
sedačka
7
sedačka expres
5
sedačka krytá
4
kabinka
4
visutá kabina
4
51500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1446-3269 m n.m.1823 m

Mapa sjezdovek

Arabba Marmolada - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Arabba Marmolada - lyžování

Arabba je malé městečko uprostřed Dolomit, nad nímž se z jedné strany zdvihá skalnatý svah Porta Vescovo a z druhé vyrůstá skalní masiv Sella. V monumentální horské kulise se pak proplétají sjezdovky – především sportovní a také výletní, které zajišťují spojení Arabby se sousedními údolími po trase Sella Rondy a s nejvyšší horou Marmoladou. Díky značné atraktivitě Arabby pro výletníky i sportovní lyžaře bývá především na páteřních trasách rušno.

Nejznámější sjezdovky Arabby se proplétají v členitém skalnatém severním svahu Porta Vescovo (2 478 m), kde se v úzké rozsedlině vrcholového hřebene těsnají stanice dvou lanovek s královským výhledem na Marmoladu, nejvyšší vrchol Dolomit. Zpět do Arabby rolují v dramatické kulise mezi skalami náročné a proměnlivé tratě od klidnějších červených až po černočerné, spíše však užší nebo tak akorát široké. Nejmírnější a zároveň nejfrekventovanější červená trať Ornella více či méně traverzuje.

Úvodní pasáž sjezdu z Porta Vescovo – 300 m dlouhý, dosti široký, ale velmi strmý trychtýř mezi skalami – je první zkouškou lyžařské kondice, a to zejména později během dne, kdy už bývá zdivočelý boulemi. Lze se mu však vyhnout výjezdem kabinkou Portados a sedačkou Carpazza, která končí pod trychtýřem.
Odtud se větve sjezdovek roztáhnou a vydají různými směry – černé Sourasas a Fodoma se brzy lomí a poměrně přímo a strmě propadají mezi skalami, okružní červená Ornella obíhá velkým obloukem a v mírném sklonu do mezistanice kabinkové lanovky, pak se krátce propadá, ale brzy s četnými ploššími úseky opět traverzuje až do Arabby.
Na opačnou stranu z Porta Vescovo míří široká červená Salere, která je zároveň trasou oranžové Sella Rondy. Po jejím odpojení roluje po širokém červeném svahu a nakonec se dlouze a ploše vrací do Arabby.

Výjezd až na Porta Vescovo obstarávají dvě vysoce kapacitní, ale nepohodlné kabinové lanovky – rychlejší „vagón“ pro 80 osob a pomalejší oběžné kabinky pro 20 osob s omezeným počtem míst pro sezení – a poměrně nově moderní 8místná kabinková lanovka Portados, která končí v půli svahu a na niž v horních partiích navazuje pohodlná krytá 6sedačka Carpazza. Ta obsáhne tři plnohodnotné tratě a zároveň se vyhýbá vrcholovému trychtýři. Díky těmto dvěma moderním pohodlným lanovkám je prakticky celý svah přístupný i vsedě, což na zdejší náročné sjezdovky ovšem přitahuje zvýšený počet méně zdatných lyžařů.

Od mezistanice kabinky směrem k Marmoladě (3 269 m) vede zdlouhavý přejezd přes průsmyk Passo Padón – pomalá dvousedačka Sas de la Vegla je zvláště při slunečném počasí náchylná na fronty, následuje mírná až rovinatá přejezdová trať a výjezd starou drkotavou 2sedačkou Padon I. Z průsmyku vedou strmější sjezdy na obě strany. Velmi dlouhá červená sjezdovka z Passo Padón po jižním svahu s krásným výhledem na ledovec končí po nekonečném plochém dojezdu přímo na úpatí Marmolady v malé hotelové osadě Malga Ciapela, kde začíná výjezd na hřeben nejvyšší hory Dolomit.
Ve třech sekcích dobude visutá a odvážně vedená kabinová lanovka vrcholek Punta Rocca (3 269 m), druhý nejvyšší na Marmoladě. Každou ze svých tří sekcí překoná lanovka za méně než 4 minuty – výjezd tak zabere s přestupy do 20 minut, přičemž z horní stanice je třeba na sjezdovku sjet výtahem nebo sejít tři patra schodů. Za dobrého počasí je ale potřeba počítat i s půlhodinovými frontami v údolní stanic v Malga Ciapele.
V kabinách na Marmoladu probíhá nástup a výstup systémem LIFO, tedy kdo poslední nastoupí, ten první vystupuje – ačkoliv se na mezistanici Serauta cestující lehce promíchají (někdo zůstane v restauraci či muzeu, někdo odtamtud přistoupí), tak „poslední nastupující“ z Malga Ciapely bude teoreticky „první vystupující“ na vrcholu Punta Rocca.

Atraktivní sjezd z Marmolady začíná příjemně červeným a středně širokým sjezdem k mezistanici ve 2 900 m n. m., odkud pak pokračuje serpentinovitě až pod sedlo Fedaia, kde se spojí s tratí od Passo Padón – a společně velmi mírně a dlouze pokračují podél dvou vleků do Malga Ciapely. Při lyžování jen na horním „ledovcovém“ úseku Marmolady je nutné pokaždé absolvovat průchod tunelem ze sjezdovky do mezistanice Serauta. V mezistanici je samoobslužná restaurace a muzeum 1. světové války, útulnější horské chaty lemují plochý dojezd do Malga Ciapely.

Z jižního svahu Burz (1 943 m), obslouženého expresní 4sedačkou, padá do Arabby přímá a lehce neposedná černá trať, obtékaná delší červenou a modrou variantou. Z Bec de Roces (2 076 m) nad průsmykem Passo Campolongo stékají do města dvě dlouhé červené sjezdovky, které ve střední pasáži doplňuje ještě zábavná překážková dráha Funslope. Z Campolonga se dá vyjet přes silnici na vrcholek Cherz (2 095 m) se slalomově červenou a pohodovější modrou sjezdovkou. Na opačnou stranu pak stéká mírná sjezdovka do Alta Badie.

Z Porta Vescovo vede páteřní trať Sella Rondy směrem k průsmyku Passo Pordoi (2 239 m), nad nímž stékají velmi atraktivní, terénně hravé červené sjezdovky z vrcholu Belvedere podél kryté 4sedačky Lezuo. Zpět směrem k Arabbě odtud klesá mírná přejezdová cesta.

Arabbou prochází trasa oblíbeného lyžařského okruhu Sella Ronda, který městečko překonává krátkou sedačkovou lanovkou, díky níž odpadl dřívější pěší pochod.

Kromě Sella Rondy probíhá přes Arabbu a Marmoladu i lyžařské safari Grande Guerra po stopách 1. světové války. Malé válečné muzeum v poslední mezistanici Serauta na Marmoladě připomíná smutnou roli Dolomit, kdy bylo v ledovci ukryto celé vojenské „město“ a vrcholy byly nepřetržitě obsazené vojáky.

Svah z Porta Vescovo je severně orientovaný a poměrně stíněný, díky čemuž tu prašan vydrží výrazně déle než v okolních střediscích – do poloviny března se na něj lze téměř spolehnout. Kvalitní sníh samozřejmě dlouho drží i na Marmoladě – jak na ledovci, tak pod ním až k sedlu Fedaia. Brzy naopak povolují jižní svahy Bec de Roces a Burz.

Na vrcholu Porta Vescovo je velká, nově zrekonstruovaná samoobslužná restaurace Luigi Gorza, v mezistanici pak moderní designová restaurace a panoramatický bar s příjemnou instrumentální muzikou a houpacími křesly Cesa da Fuoch.

Příjezd do Arabby od severu je klikatý a poměrně zdlouhavý – z údolí Pustertal vede nejprve do údolí Alta Badia a odtud přes průsmyk Passo Campolongo.

Arabba Marmolada - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

580

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vynikající dlouhé a spíš náročnější sjezdovky
  • poloha v srdci Dolomit s výbornou dostupností sousedních středisek
  • pohodlné lanovky ve většině areálu
  • kvalitní sníh po celou sezónu
  • kouzelná scenérie Dolomit

Minus:

  • nepříjemné pasáže tratí pro méně zdatné lyžaře na Porta Vescovo
  • dlouhý plochý dojezd z Marmolady do Malga Ciapely
  • pěší pochody stanicemi lanovek na Porta Vescovo a Marmoladě
  • stinné svahy ve vrcholu zimy
  • velmi rušno na trase Sella Rondy

Arabba Marmolada - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Arabba-Marmolada - od 3 790 Kč


Skiareál Arabba / Marmolada, ležící na půli cesty mezi průsmyky Pordoi a Campolongo, je součástí největší italské lyžařské oblasti Sella Ronda, která se obtáčí okolo masivu Sella. Lyžování na více než 60 kilometrech upravovaných sjezdovek určitě nebude nudit ani zkušené sjezdaře a milovníci carvingu by si rozhodně neměli nechat ujít sjezd z ledovce Marmolada.


Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy