Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Salcbursko Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Foto

Širokánské červené sjezdovky dálničního typu s kapacitními a moderními lanovkami mezi středisky Flachau, Wagrain a Alpendorf tvoří lyžařskou houpačku přes vrcholy a údolí, geniálně propojenou i pomocí visuté lanovky nad Wagrainem. Největší propojená síť tratí v oblasti Salzburger Sportwelt spolu s dobrou dostupností samozřejmě zajišťuje i značnou návštěvnost.

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - sjezdovky

28%69%3%
120 celkem sjezdovek (km)
114 zasněžování (km)
5 ski-route (km)

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - lanovky a vleky

pojízdný koberec
6
vlek
7
sedačka expres
2
sedačka krytá
14
kabinka
9
visutá kabina
2
76200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

740-1980 m n.m.1240 m

Mapa sjezdovek

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - lyžování

Největší propojená houpačka oblasti, nazvaná Snow Space a roztažená mezi Flachau, Wagrainem a Alpendorfem, má z celé oblasti Salzburger Sportwelt nejatraktivnější výběr sjezdovek, co se týče délky, převýšení či náročnosti, nejmodernější lanovky a samozřejmě přitahuje i nejvíce návštěvníků. Je to výkladní skříň celé oblasti se všemi souvisejícími výhodami a nevýhodami. Mnohé zdejší sjezdovky jsou nesmírně široké, dalo by se říci „velkokapacitní“, stejně jako lanovky, které tvoří převážně 6- až 8sedačky. Areál tak působí jako velmi efektivní lyžařská továrna, zato s omezenou romantikou.

Východní svah Griessenkarecku (1 880 m) nad Flachau (920 m) je protkán červeno-modrými dálnicemi v té nejryzejší podobě – široké, přehledné, jen sporadicky s terénními zlomy a bez jakýchkoliv terénních členitostí, tedy naprosto ideální „tělocvična“ pro pravidelné carvingové oblouky. Tratě se sice postupně větví do velkorysých lesních průseků, ale jsou si natolik podobné, že tak trochu splývají v „jednu sjezdovku“ s mnoha variantami, což spolu s jejich nadprůměrnou šířkou poněkud ztěžuje prvotní orientaci. Kromě centrální 8místné kabinky na ně vyvážejí ještě tři navazující sekce mnohamístných sedaček s bublinou, a to ve dvou osách – ta vpravo je označená jako „space jet“, levá jako „star jet“.

Wagrain (838 m) je nejstrategičtěji umístěné ubytovací letovisko, přímo uprostřed houpačky. Ze svahů Griessenkarecku a Grafenbergu (1 702 m) do něj stékají široké, dálniční červené sjezdovky, které prakticky kopírují páteřní trasy kabinkových lanovek – vzhledem k tomu, že jde zároveň o „tranzitní“ tratě pro přejezd mezi oběma konci houpačky, bývá na nich poměrně rušno. Obě hory jsou propojené obří visutou kyvadlovou kabinou G-Link, která „přelétá“ vysoko nad údolím, neboť obě její stanice se nacházejí zhruba uprostřed svahů. V postranní terénní kotlině pod Griessenkareckem operuje ještě 4sedačka, obtékaná širokou černou a subtilnější „hřebenovou“ červenou sjezdovkou – je to jedno z mála příjemných zákoutí stranou hlavního proudu lyžařů. Z Griessenkarecku severně spadá lesem ještě červená dálnice podél červené kabinky Roter 8er.

Alpendorf (800 m) je o něco méně frekventovanou, celkově o něco klidnější částí houpačky – o co jsou zdejší sjezdovky kratší, o to jsou zase rozmanitější s jemnými terénními zlomy a vlnami. Jsou také rozprostřené v členitější krajině mezi pahorky Grafenberg, Sonntagskogel (1 850 m), Hirschkogel (1 755 m) a Gernkogel (1 787 m), jednotlivé kotliny tak působí útulněji než ohromné prostranství ve Flachau. Velmi příjemná, lehce houpavá modrá klesá z Gernkogelu podél luxusní 6sedačky, o něco dálničnější jsou modré ze sousedního Hirschkogelu, které lemuje i snowpark. Dvě kratší, ale široké černé zpadají do kotliny pod Sonntagskogelem, vždy jsou ale doprovázené i pohodovou modrou či červenou tratí včetně zábavné funslope. Milé a klidné zákoutí s kotvovým vlekem a dvěma černými sjezdovkami se nachází na odvrácené straně Hirschenkogelu. Delší sjezdovky rolují do údolí – červeně značená, lehce zatáčející, ale převážně dálniční kolem 8místné kabinky Buchau a modře značená, ale dosti svižná přímo do Alpendorfu, odkud vyjíždí zpět 6místná kabinka.

Lyžařská houpačka Flachau Wagrain Alpendorf je dimenzovaná pro masové lyžaře, kteří si na zdejších přehledných a nezáludných sjezdovkách velmi pohodově zajezdí. Náročnější lyžaři mohou postrádat členitější terén, zato si díky značné rozloze houpačky užijí výletní lyžování. Zapadlejší a zákoutí s klidným provozem se tu hledají hůře, ale zvláště v Alpendorfu se najít dají. Ještě lépe je ale vyrazit do menších areálů v okolí, kde platí společný skipas.

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

640

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • přehledné, široké červeno-modré sjezdovky
  • velká výletní lyžařská houpačka mezi Flachau a Alpendorfem
  • kapacitní a pohodlné lanovky
  • výborná dopravní dostupnost z dálnice

Minus:

  • celkově jednotvárnější terén s podobným charakterem sjezdovek
  • vyšší návštěvnost
  • méně romantická oblast

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 4
Otevřené sjezdovky 0 z 5