Foto

Na jižních svazích nad Grindelwaldem se vypíná třípatrový lyžařský areál s členitými tratěmi, kouzelnými výhledy a mimořádně dlouhými sáňkařskými dráhami.

Grindelwald - First - sjezdovky

57%28%15%
53 celkem sjezdovek (km)
35 zasněžování (km)

Grindelwald - First - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka expres
2
sedačka krytá
1
kabinka
3
12700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1050-2501 m n.m.1451 m

Mapa sjezdovek

Grindelwald - First - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Grindelwald - First - lyžování

First, nejmenší lyžařský areál v oblasti Jungfrau, je rozložen do tří výškových pater, která spojuje dlouhá kabinková lanovka. Hlavní střední patro tvoří mělká a členitá horská kotlina přepažená skalnatými hřebínky s rozmanitými a zvlněnými tratěmi. V nejvyšším patře se rozlévá převážně plochá a přehledná dálnice, poměrně mírné jsou i dlouhé sjezdy po romantických mýtinách do údolního Grindelwaldu. Sáňkařské dráhy se klikatí jak přímo podél sjezdovek, tak po okolních svazích s nutným výšlapem. V ceně skipasu jsou i adrenalinové atrakce – let drakem nebo v závěsné houpačce podél nejvyšší sekce kabinky (First Glider a Flieger).

V nejvyšších partiích pod Oberjochem (2 500 m), zpřístupněných expresní 4sedačkou, stéká po velmi mírné pláni široká, červeně značená sjezdovka s modrou variantou, na níž je omezena rychlost na 30 km/h. Po krátkém strmějším úseku, který modrá varianta obtraverzuje, trať mírně doputuje ke stanici lanovky na Firstu (2 100 m). Odtud se níže do středního patra chvíli traverzuje, než se oddělí krátké prudší „rukávy“, které se spojí na plošším dojezdu k mezistanici Schreckfeld (1 955 m). Níže pokračuje centrální široká červená magistrála, doprovázená černou variantou, k expresní 4sedačce Grindel. Do zvlněné postranní kotliny Schilt stoupá krytá 4sedačka, obtékaná poměrně mírnou, avšak neposednou červenou a modrou tratí a hravou crossovou dráhou. Na opačnou stranu ze Schiltu odtéká mělkou kotlinou mírná modrá magistrála, zpestřená krátkou, ale strmou černou variantou. Obě ústí u vleku Bärgelegg s krátkou svižnou modrou sjezdovkou a velmi dobře vybaveným snowparkem, v němž nechybí umělé překážky, skoky ani u-rampa. Ještě vzdálenější vlek Hohwald obtéká mírná modrá trať. Kromě toho slouží ale i pro nájezd na výletní romantickou červenou sjezdovku do údolí, bohužel zpočátku plochou až stoupavou. Mnohem přívětivější je pro návrat do údolí pozvolná červená sjezdovka z hlavní mezistanice Schreckfeld, kterou v závěru lemují hospůdky a bary. Náročnější lyžaři pak ocení točivou černou sjezdovku padající po vyhlídkovém hřebínku z Firstu do mezistanice Bort (1 570 m), která překvapí dvěma třemi velmi strmými úseky a na níž se dá připojit traverzem i ze Schreckfeldu. Všechny sjezdovky končí na okraji Grindelwaldu, odkud lyžaře sesbírá skibus pendlující ve zhruba čtvrthodinových intervalech.

Hlavní sjezdovky jsou obslouženy třemi expresními sedačkami, ty vzdálenější z centra areálu a snowpark pak dvěma vleky. Výjezd z Grindelwaldu a přejezd mezi jednotlivými terénními patry zabezpečuje dlouhatánská kabinková lanovka, jíž výjezd třemi sekcemi trvá bezmála půl hodiny.

Od horní stanice kabinky na Firstu mohou lyžaři „sletět“ do mezistanice Schreckfeld buď na létajícím drakovi (First Glider), nebo na závěsné houpačce (First Flieger). Obě atrakce jsou v provozu za příznivého počasí i v zimní sezóně v odpoledních hodinách (v ceně skipasu).
Kromě toho je First i sáňkařským rájem – více než 8 km dlouhá dráha s mnoha zatáčkami i přímými a místy i strmými úseky se vine přímo podél kabinkové lanovky, další jsou dostupné po půlhodině až dvou a půl hodinách pěšího výstupu od horní stanice, a to včetně 15 km dlouhé sáňkařské dráhy, nejdelší na světě, z vrcholu Faulhorn.
Na Firstu je ke strmému skalnímu bloku přimknuta dobrodružná vycházková stezka Cliff Walk s výhledy na masiv Jungfrau i do hlubin pod sebou.

Grindelwald - First - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

240

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • členité tratě s výhledy
  • rozmanitý snowpark
  • převážně expresní lanovky
  • dlouhé sáňkařské dráhy
  • létající atrakce v ceně skipasu

Minus:

  • ploché úseky tratí, především při sjezdu do údolí
  • výjezd mezi jednotlivými výškovými patry jen dlouhou kabinkovou lanovkou
  • jižně orientované tratě

Grindelwald - First - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Hochötz

Hochötz

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 15
Otevřené sjezdovky 0 z 37 km