Jungfrau - lyžování - SNOW.CZ

Jungfrau

First, Grindelwald, Kleine Scheidegg, Mürren, Schilthorn, Wengen

Švýcarsko - Berner Oberland

Foto

V kouzelné horské krajině střežené charismatickou trojicí Eiger, Mönch a Jungfrau se sešlo snad vše, co je pro Švýcarsko typické – malebné vesničky bez autoprovozu (Wengen, Mürren), všudypřítomná železnice, i turistické atrakce jako Jungfraujoch. Lyžařský terén je rozsáhlý až roztahaný – největší koncentrace přehledných, středně těžkých tratí je mezi Männlichenem a sedlem Kleine Scheidegg, samostatně stojící Schilthorn má členitější terén i s možnostmi freeridu. Jungfrau je atrakcí i pro nelyžaře – vlakem a lanovkami se dostanou do všech koutů areálu, dokonce až na Jungfraujoch, a mimoto je tu mnoho zimních stezek i sáňkařských drah.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen | Schilthorn | Grindelwald - First

Jungfrau - sjezdovky

23%62%15%
206 celkem sjezdovek (km)
127 zasněžování (km)

Jungfrau - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
5
sedačka expres
7
sedačka krytá
8
kabinka
5
visutá kabina
6
zubačka / metro
4
55000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

796-2971 m n.m.2175 m

Mapa sjezdovek

Jungfrau - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Jungfrau - lyžování

Mezi slavnými švýcarskými středisky vyniká Jungfrau tím, že je velmi pestré a poměrně cenově dostupné. Přitom celou oblast opentluje nekonečná řada „nej“. Jungfrau zabaví nejen lyžaře, ale zimní turisty všeho druhu – svahy jsou protkány nejen sjezdovkami, ale i vycházkovými cestami a sáňkařskými dráhami, které nejsou jen aprés-ski doplňkem, ale plnohodnotným vyžitím. I skladba návštěvníků je proto neobyčejně široká. Lyžařské požitky jsou tu zvýrazněny, či možná dokonce přebity krajinovými i turistickými zážitky. „To nejhezčí ze Švýcarska“ zní sice jako klišé, v Jungfrau se vám to ale stále dokola dere na mysl.

Velká, ale lyžařsky nespojitá oblast sestává z útulného Firstu, houpačkovitého Kleine Scheideggu a Männlichenu a vysokohorsky působícího Schilthornu. Mnoho sjezdovek nevede podél tras lanovek, a nelze je jednoduše opakovat – jako třeba slavný Lauberhorn Abfahrt, „schované“ černé tratě pod zastávkou Eigergletscher i některé dojezdy do údolí. Velmi rozsáhlý a členitý terén si žádá dlouhé výjezdy lanovkami i dlouhé přejezdy neboli časově náročnější přesuny. Oblast zvrchu rámují impozantní kulisy horského masivu Jungfrau se světoznámou trojicí vrcholů Eiger, Mönch, Jungfrau, ozdobenou ledovci.

Jak jsou jednotlivé areály poněkud rozdrobené, tak je železnice romanticky, ale pomalým tempem spojuje v jeden celek. Skipas platí i na všechny vlaky, pouze výjezd na Jungfraujoch, který i s prohlídkou zabere zhruba půlden, je s příplatkem.

Tato unikátní cesta tunelovou zubačkou do třiapůltisícového sedla Jungfraujoch mezi Mönchem a Jungfrau vás přivede na velkolepou vyhlídku, z níž máte jako na dlani na Aletschgletscher, nejdelší ledovec v Alpách (23 km). Jungfraujoch je zároveň asi jediným místem, kde si – kvůli množství a kulturní směsici turistů – budete připadat jako na kýčovité turistické atrakci. Atrakcí jsou i samotní turisté – ti asijští obdivují lyžaře v helmách a přezkáčích, ti evropští zase mohou občas spatřit cizokrajné návštěvnice na špičatých podpatcích.
Impozantní je samotné železniční dílo, za to stojí i vyhlídka na nejdelší ledovec v Alpách, vše ostatní je inscenované představení, kterému ovšem nelze upřít světový úspěch. Železnice byla vystavěna v letech 1897 až 1912 a práce probíhaly i v zimě, kdy bylo na tři sta dělníků se zásobami odříznuto od světa. Vagóny mají čalouněné sedačky, LCD obrazovku a pestrou mezinárodní klientelou – hlavně Číňané, Korejci a Japonci v džínech, slanými tyčinkami a džusem s brčkem. Cestou vlak krátce zastaví na dvou zastávkách se zaskleným výhledem (Eismeer, Eigerwand). Samotný Joch je malým městečkem se spletí chodeb a výtahů, kde nechybí prodej pohledů ani hodinek.
Značený turistický okruh zabere nejméne hodinu – zhlédnete panoramatické kino, pokocháte se vyhlídkou z terasy observatoře Sphinx na Aletschský ledovec (v zimě bývá přístupná jen část) a projdete galerií Alpine Sensation, kde jsou dokumentární výjevy ze stavby železnice i kýčovité miniatury turistických magnetů Švýcarska. Nakonec ještě vystoupíte na vyhlídkové plató a projdete ledovou jeskyní s vytesanými sochami (pozor, podlaha jeskyně má hladký led jako na stadionu).
Cesta jedním směrem trvá i se zastávkami cca 50 minut, vlak z Kleine Scheidegg vyjíždí každou hodinu vždy o půl. Držitelé tří- a vícedenního skipasu mají 50% slevu.

Komfort přepravy na hlavních sjezdovkách Jungfrau má velmi dobrou úroveň – expresní a kryté sedačky jsou běžným inventářem, snad s výjimkou Schilthornu, jehož visuté kabiny docela unaví. Dosti úzké jsou zato některé přístupové tepny, zejména z Grindelwaldu na Männlichen i na svazích Schilthornu.

Velká část tratí má severní orientaci, přesto se kromě Schilthornu nelyžuje příliš vysoko, a tak se postupně investuje do zasněžování, které už pokrývá všechna klíčová místa areálu. Nejisté mohou být hlavně úplný začátek sezóny a pozdní jaro.

Na svazích jsou stylové horské restaurace i jednoduché venkovní bufety s plastovými kelímky a příbory.

V údolí je několik ubytovacích středisek. Grindelwald je živé turistické letovisko, kde stojí krásné, tradiční a dřevem obložené stavby se sedlovými střechami, mnoho stylově jednotných rekreačních domů a na horských mýtinách nad letoviskem dřevěné salaše. Centrum zdobí „francouzské“ kavárničky s posezením u stolků přímo na chodníku. Wengen je prominentní a luxusní hotelový resort s vysokou cenovou hladinou. Na opačné straně údolí trůní na skalní terase Mürren – malá, malebná a útulná horská vesnička. Ani do Wengenu, ani do Mürrenu se nelze dostat autem.

Zcela plnohodnotně se v Jungfrau vyžijí i nelyžaři – zimní pěší cesty se udržují i ve vyšších partiích hor, z Faulhornu (First) pak vede do Grindelwaldu 15kilometrová sáňkařská dráha, z Männlichenu startují vyhlídkové vrtulníkové lety a vlakem je jen hodinu vzdálen Interlaken.

Interlaken je kosmopolitní letovisko s velkými starými hotely stylu Belle Epoque. Dnes je na první pohled také turistickou tepnou asijských turistů, neboť mnoho z nich zde nocuje před výjezdem na Jungfraujoch. V širším centru je množství čínských, thajských i arabských bister a bufetů.

Jungfrau - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

267

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré a dlouhé středně náročné sjezdovky v kouzelné horské kulise
  • krásné původní vesnice citlivě proměněné v turistická letoviska, některé bez autoprovozu
  • romantické lyžování z vlaku
  • mnoho turistických atrakcí pro nelyžaře

Minus:

  • velmi rozlehlý areál se třemi hlavními lokalitami, propojenými pomalými vlaky
  • slabší sněhová jistota kvůli nižší nadmořské výšce, zejména na jaře

Jungfrau - komerční prezentace

Velký výběr apartmánů a prázdninových domů ve všech cenových hladinách a se zajištěným servisem (rezervace, předání klíčů, pobytové instrukce) najdete na Interhome.cz!


Autobusové lyžařské zájezdy do švýcarského TOP střediska Jungfrau, nová ubytovna s polopenzí, a 2-4lůžkové pokoje, slevy na skipas.


Odkazy

Sníh Jungfrau

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 50
Otevřené sjezdovky 0 z 202 km

Počasí Jungfrau

pátek (24.05.) weather 11°/ 13°
sobota (25.05.) weather / 11°
neděle (26.05.) weather / 11°

Lyžařské zájezdy

Alpenhotel Weitlanbrunn
Orientační cena za noc vč. all-inclusive 2 222 Kč/os.
Sporthotel Beck

Sporthotel Beck

Rakousko Rakousko - Bürserberg
polopenze vlastní doprava skipas v ceně
Od 10 908 Kč
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 990 Kč/os.
Hotel Alpin Juwel
Orientační cena za noc vč. polopenze 4 148 Kč/os.