Klausberg - lyžování - SNOW.cz
Foto

Jihotyrolský Klausberg obývá severně orientovanou kotlinu nad obcí Steinhaus hluboko v údolí Ahrntal s menší rozlohu sjezdovek, zato až 1 500m převýšením. Nejatraktivnější sjezdovky – prostorné, přitom proměnlivé červené sjezdovky – stékají z výšky 2 500 m n. m.

Klausberg - sjezdovky

43%42%15%
33 celkem sjezdovek (km)
33 zasněžování (km)

Klausberg - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
sedačka
4
sedačka krytá
1
kabinka
3
15500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1052-2510 m n.m.1458 m

Mapa sjezdovek

Klausberg - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Klausberg - lyžování

Nad obcí Steinhaus v údolí Ahrntal se vypíná třípatrová lyžařská kotlina s poměrně strmými okraji a malým plochým dnem, využitým pro cvičnou louku. Z údolí je přístupná novou, 10místnou kabinkovou lanovkou, na níž navazuje krytá 4sedačka a 8místná kabinka a po stranách kotliny se šplhají ještě dvě pomalé sedačky.

Nejvyšším patrem kotliny se podél 8místné kabinky K2 provléká velmi prostorná a přehledná vysokohorská trať se dvěma strmějšími variantami, proložená odpočinkovými úseky a občasnou zatáčkou – celkový charakter je tak spíše sportovnější, zvláště v případě černé varianty, která odspoda působí jako „zeď“. I střední patro kotliny, obsloužené krytou 4sedačkou K1, má poctivý sklon – hlavní trať má podobu široké dálnice s poctivým červeným sklonem, který poleví až na dojezdu přes školní louku, její černá varianta je ještě o něco ostřejší. Postranní svahy podél pomalé sedačky Sonne a moderní kabinky Panorama (Hühnerspiel) vypadají rovněž strmě, ale sjezdovky jsou díky zatáčkám přeci jen mírumilovnější. Sjezd do údolí vede poměrně zostra a přímo jen na prvních stech metrech, zbylé kilometry do údolí pak už hlavně úzce traverzuje – non-stop sjezd z vrcholu překonává téměř 1 500 výškových metrů. Nově na dojezdu vznikla ještě přímá, sportovnější varianta trati Enzenberg.

V nejvyšším patře areálu se celosezónně upravuje velkorysý snowpark Funtaklaus s malými i monstrózními skoky a překážkami všeho druhu. Děti se pak mohou na cvičné protáhnout po zábavné překážkové trati Dino Fun-Line, kterou lemují dinosauři v téměř životní velikosti.

Ačkoliv je Klausberg velmi přehledým areálem, kde se tratě setkávají u kabinky z údolí, na kompaktnosti mu ubírá, že se nástupní stanice „horních“ lanovek nacházejí v různé nadmořské výšce – v jednom směru jsou tak poměrně snadno propojené krátkou přejezdovou cestou, v opačném je potřeba dlouze traverzovat.

V největší chatě Kristallalm u výstupu z kabinky najdete jak moderní samoobslužnou jídelnu, tak bar nebo nóbl á la carte restauraci. Příjemná horská chata stojí také u stanice kabinky K2, o něco níže u černé sjezdovky pak poněkud „punkerská“ horská chata Speck- und Schnapsalm, kde se pořádají i divoké večerní párty.

Pod Hühnerspielem se kromě sjezdovky vlní svahem také bobová dráha – Klausberg Flitzer – o délce 1 800 m plné zatáček a vln, jíž se můžete řídit, pokud ze strachu nepřibrzdíte, až 40kilometrovou rychlostí. Jedna jízda je v ceně skipasu.

Údolí Ahrntal končí u rakouských hranic a jako „konec světa“ má svůj genius loci a hlavně zarputilé horaly, podivíny nebo patrony starých zvyků, kteří se jen málo nechávají ovlivnit okolním světem. Jedním takovým úkazem je děda z chatrče pod lanovkou Hühnerspiel, který tvrdí, že je mu 180 let, a i tak vypadá. Za svařák, okořeněný horskými bylinami, zvaný „volská krev“, si žádné peníze nevezme – jen ukáže na mošničku, kam mu stejně každý podle libosti jedno dvě eura hodí. Nikdy se nezapomene pochlubit „selfíčkem“ se dvěma sličnými nahotinkami, které prý obsluhují v nedaleké horské chatě. Nejedné návštěvnici přitom děda během popíjení volské krve rád odpomůže s odložením jejich oděvu – zřejmě aby si mohl pořídit další erotické lákadlo na svou chalupu. V případě dobré nálady stařík zahraje i na kravské zvonce.

Klausberg - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

470

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké a poctivě červené sjezdovky K1 a K2
  • rychlá a pohodlná hlavní osa lanovek
  • vyhlášený snowpark
  • trvanlivý sníh díky severní orientaci svahu

Minus:

  • opravdu nenáročná je pouze cvičná louka
  • zčásti starší lanovky
  • stinná kotlina v období vrcholu zimy

Odkazy

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

SNOW tipy

Výška sněhu 15 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 7
Otevřené sjezdovky 3 z 41 km