Ahrntal - lyžování - SNOW.cz
Foto

Údolí Tauferer- a Ahrntal severně od Dolomit se dvěma menšími středisky Speikboden a Klausberg nijak neživoří ve stínu slavnějších sousedů. Jejich velikost je řadí do rodinné ligy, svým převýšením až 1 500 m a komfortními hi-tech lanovkami ale předčí i mnohá věhlasnější centra.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Klausberg | Speikboden

Ahrntal - sjezdovky

18%61%21%
75 celkem sjezdovek (km)
75 zasněžování (km)

Ahrntal - lanovky a vleky

pojízdný koberec
6
vlek
1
sedačka
6
sedačka krytá
4
kabinka
5
27600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

950-2510 m n.m.1560 m

Mapa sjezdovek

Ahrntal - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Ahrntal - lyžování

V údolí Tauferer Ahrntal se nacházejí dva významnější lyžařské areály Speikboden a Klausberg, situované v uzavřených horských koltinách, a menší vesnický areál s kratšími sjezdovkami Rein in Taufers.

Větší Speikboden zaujímá na východ orientovanou kotlinu pod stejnojmennou horou. V ní se hemží tři kryté 4sedačky, kolem nichž stékají široké sjezdovky – lehké červené s jedním prudším úsekem podél sedačky Seenock a plnotučnější a členitější červené pod sedačkou Glück. Třetí z lanovek stoupá na nejvyšší dosažitelný bod – vrcholek Sonnklar (2 400 m), odkud se lze kochat pohledem na Dolomity i na ledovci přikryté Zillertálské Alpy. Začíná tu i nejdelší sjezd, který se nejprve širokým žlebem a později prudkým svahem vydá do hlavního lyžařského kotle a odtud – již méně zajímavým – lesním průsekem se serpentinami až do údolí, přičemž až v poslední třetině opět nabídne atraktivnější červené svezení.

Klausberg leží o něco výše v údolí v severně situovaném horském kotli. Po jeho stěnách, kam vede z údolí kabinka, stékají pestré červené tratě a na jejím dně je na mírnějších svazích prostor pro cvičné louky. Nejvýše položená 8místná kabinka K2 pak zpřístupňuje západní svah s bezlesými, téměř tříkilometrovými tratěmi až do výše 2 510 m n. m. Podobně jako v případě Speikbodenu je klikatící se dlouhá sjezdová cesta pod kabinkou z údolí nejméně zajímavou alternativou.

Dětem je k dispozici malý vlíček i krátký svah s lanovkou jak v údolí, tak u horních stanic kabinek z údolí – na Speikbodenu má hlavní „cvičný“ svah novou kabinkovou lanovku místo dřívější „hlemýždí“ sedačkové lanovky a dále krytý pojízdný koberec. V nabídce je i levnější dětský skipas pro cvičné vleky v údolí.

Údolí je nejsevernější jihotyrolskou končinou, a tedy obvykle sněhově spolehlivější než Dolomity – sněhová mračna ze severu se často zastaví o Zillertálské Alpy a dále na jih již neproniknou. V obou střediscích se navíc hlavní lyžařské hřiště nachází nad hranicí 1 600 m (Klausberg) až 2 000 m n. m. (Speikboden).

Za návštěvu může stát kromě pohodu hledajících rodin i náročnějším jezdcům třeba jako zpestření k nedalekému „hlučícímu“ Kronplatzu.

Ahrntal - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

370

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré kratší i delší červené sjezdovky
  • sněhově jisté horské kotliny
  • moderní a pohodlné lanovky
  • dětské programy

Minus:

  • dva malé areály propojené jen skibusem
  • mnoho školních kurzů
  • stinné svahy ve vrcholu zimy

Odkazy

SNOW tipy