Kronplatz - lyžování - SNOW.cz

Kronplatz

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski - Bruneck, Olang, Plan de Corones, St. Vigil

Foto

Kompaktní a univerzální lyžařská hora Kronplatz oslní širokánskými sjezdovkami, moderností a pohodlím kabinkových lanovek a bezprecedentní péčí o tratě včetně ultravýkonného zasněžování. Do údolí stéká z vrcholu hned pět dlouhých sjezdů s převýšením přes 1 000 m, přičemž třešničkou pro náročné je dvojice černých sjezdovek Sylvester a Hernegg. Z nejkrajnější větve areálu, která dosahuje až do osady Piculin v sousedním údolí Gadertal, jezdí celodenně skibus do oblasti Alta Badia. Kronplatz je na vrcholu své obliby a patří mezi nejkvalitnější, ale i nejrušnější areály Dolomit.

Kronplatz - sjezdovky

44%35%21%
119 celkem sjezdovek (km)
119 zasněžování (km)
0.4 noční lyžování (km)
464 rozloha sjezdovek (ha)

Kronplatz - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
23
76700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

900-2275 m n.m.1375 m

Mapa sjezdovek

Kronplatz - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kronplatz - lyžování

Kronplatz je spolehlivým tipem pro neobyčejně široké spektrum lyžařů – je dostatečně veliký, aby uspokojil i náročnější, ale z velké části je to mírná pohodová hora vhodná i pro méně zdatné. Na svých svazích soustředí superlehké modré ranveje na vrcholu, dlouhé červené tratě na východní straně do Olangu i příkré černé krpály spadající o 1 300 výškových metrů na severní straně do Brunecku. Celý vrchlík hory je zejména z východní a jižní strany jednou velkou, denně žehlenou pohodovou sjezdovkou. Ačkoliv v Alpách sotva najdete širší tratě než na Kronplatzu, vysoká návštěvnost si vyžaduje stále více lyžařské plochy – v uplynulých letech přibyla především nová sedmikilometrová sjezdovka na severním svahu nad Bruneckem (Ried) a rozrostly se i některé sjezdovky směrem do Olangu nebo v okolí Furkelpassu.

Na severní straně hory stoupá na vrchol z Reischachu dvojice kapacitních kabinek, jež lemují dvě náročné pětikilometrové černé sjezdovky – klikatější Sylvester s neustále se měnícím sklonem a přímější a širší Hernegg. V horní části se k nim přidává ještě široká červená ranvej, obsloužená kabinkovou lanovkou Gipfelbahn. Navzdory sportovním parametrům těchto tratí je ale Kronplatz ideální horou pro pohodově-carvingové sjíždění – celá polovina sjezdové plochy, zejména na jihovýchodní straně spadající do Olangu a k průsmyku Furkelpass, je modrá. Jen spodní třetina 6kilometrového sjezdu do Olang je poctivě červená. Kratší černý slalomák se nachází na Furkelpassu, odkud sjíždí i dlouhá červeno-modrá trať až do St. Vigilu, kde navazují lanovky na protilehlý pahorek Piz de Plaies s dominující příjemně členitou červenou tratí, ostrým černým slalomákem Erta a černou tratí Piculin s extrémně prudkou střední pasáží. Výzvou pro nejnáročnější jezdce je skalp všech pěti zdejších černých sjezdovek. Na vrcholu nechybí ani snowpark pro děti, začátečníky a mírně pokročilé freestylery.

Velmi vítanými návštěvníky Kronplatzu jsou děti, které v jinak rušném areálu naleznou ideální výukový terén. Pro ty nejmenší je přímo na vrcholku dětský park s figurkami, pokročilejší kličkují po slunném a prostorném svahu směrem na Olang. Na severním úpatí Kronplatzu je cvičná louka s dětskou kabinkovou lanovkou Korer-Express, podobně i na jihozápadním úpatí v St. Vigilu. Součástí velké restaurace na vrcholu je i velkorysý dětský salónek s vlastním menu.

Téměř veškerou přepravu na svazích Kronplatzu, nejen z údolních stanic, zajišťují pohodlné, bezpečné a elegantní kabinkové lanovky, do nichž se však musíte neustále zouvat z lyží. Výjimkou jsou dvě expresní sedačkové lanovky nad Olangem a jedna kratší na jižním vrchlíku Kronplatzu.

Kronplatz je jedním ze sněhově nejspolehlivějších areálů v Alpách, a to i v úplných okrajích sezóny, která trvá od konce listopadu nejméně do poloviny dubna – umění zdejších pistérů je na světové špičce, takže pravidelně lze dlouho před Vánoci i okolo Velikonoc sjíždět po precizně vysněžených sjezdovkách až do údolí. Začátek a konec sezóny láká i nižší návštěvností, protože v hlavní sezóně tu je opravdu velmi živo.

Po lyžování můžete zamířit relaxovat nebo se kulturně vyžít. V pěší vzdálenosti od nástupních stanic lanovek v Reischachu je postaven akvapark Cron4 s řekou, masážními tryskami, tobogánem i bazénkem pro batolata a velkým světem saun. Kulturním lákadlem je pak kromě starobylého městečka Bruneck páté Messnerovo muzeum Ripa vybudované v hradě nad městem, které nabízí pohled do života mnoha horských národů naší planety.

Kronplatz nezklame ani počtem horských chat s terasou, dřevěnic zvaných „ütia“ (z ladinštiny, pradávného jazyka zdejších obyvatel), samoobslužných restaurací i barových hříbků. Nejlepší aprés-ski adresou je bar K1 přímo v nástupním terminálu v Reischachu, kde se žije denně do pozdní noci. Kuriozním vrcholem sezóny je pak zábavní hudební slavnost Locknfescht, jejímž hlavním hřebem je sjezd na čemkoliv s dojezdem jezírka, přičemž s každým dalším kolem se snižuje nájezdová vzdálenost závodníků.

Jako ubytovací zázemí lze volit mezi hotelovými vesničkami v okolí Olangu nebo St. Vigilu, starým městečkem Bruneck anebo o něco vzdálenějšími horskými vesnicemi jako Terenten, jejichž nejpříjemnější stránkou jsou nižší ceny hotelů.

Kronplatz - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

640

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, přehledné a místy až neskutečně široké sjezdovky
  • dvě prvotřídní černé sjezdovky
  • pohodlné a moderní kabinkové lanovky
  • velké množství restaurací a horských chat
  • 99% sněhová jistota díky ultravýkonnému zasněžování
  • dlouhá sezóna včetně sjezdů do údolí
  • daleký rozhled

Minus:

  • málo terénně členitých sjezdovek
  • vyšší cena skipasu i dražší gastronomie
  • velmi čilý ruch s atmosférou továrny na lyžování

Kronplatz - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Kronplatz - od 4 790 Kč


Hora Kronplatz, nebo též Plan de Corones, si zcela právem vysloužila označení lyžařské jedničky v Jižním Tyrolsku. Nikde jinde v Alpách se na tak malém území nenachází více než 25 lanovek s obrovskou přepravní kapacitou a z jediného vrcholu nevede na všechny strany tolik sjezdovek jako právě zde. Kronplatz je zkrátka zárukou toho nejlepšího lyžování široko daleko.


Bezpochyby nejlepší lyžařské středisko Jižního Tyrolska se 105 km sjezdovek je ideálním místem pro lyžaře, milovníky carvingu i snowboardisty i běžkaře. Vyberte si z nabídky Sport-S rezidenci nebo hotel a hurá na italské svahy.

Kronplatz - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km