Kronplatz - lyžování - SNOW.cz

Kronplatz

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski - Bruneck, Olang, Plan de Corones, St. Vigil

Foto

Kompaktní a univerzální lyžařská hora Kronplatz oslní širokánskými sjezdovkami, moderností a pohodlím kabinkových lanovek a bezprecedentní péčí o tratě včetně ultravýkonného zasněžování. Do údolí stéká z vrcholu hned pět dlouhých sjezdů s převýšením přes 1 000 m, přičemž třešničkou pro náročné je dvojice černých sjezdovek Sylvester a Hernegg. Z nejkrajnější větve areálu, která dosahuje až do osady Piculin v sousedním údolí Gadertal, jezdí celodenně skibus do oblasti Alta Badia. Kronplatz je na vrcholu své obliby a patří mezi nejkvalitnější, ale i nejrušnější areály Dolomit.

Kronplatz - sjezdovky

44%35%21%
119 celkem sjezdovek (km)
119 zasněžování (km)
0.4 noční lyžování (km)
464 rozloha sjezdovek (ha)

Kronplatz - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
22
76700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

900-2275 m n.m.1375 m

Mapa sjezdovek

Kronplatz - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kronplatz - lyžování

Kronplatz je spolehlivým tipem pro neobyčejně široké spektrum lyžařů – je dostatečně veliký, aby uspokojil i náročnější, ale z velké části je to mírná pohodová hora vhodná i pro méně zdatné. Na svých svazích soustředí superlehké modré ranveje na vrcholu, dlouhé červené tratě na východní straně do Olangu i příkré černé krpály spadající o 1 300 výškových metrů na severní straně do Brunecku. Celý vrchlík hory je zejména z východní a jižní strany jednou velkou, denně žehlenou pohodovou sjezdovkou. Ačkoliv v Alpách sotva najdete širší tratě než na Kronplatzu, vysoká návštěvnost si vyžaduje stále více lyžařské plochy – v uplynulých letech přibyla především nová sedmikilometrová sjezdovka na severním svahu nad Bruneckem (Ried) a rozrostly se i některé sjezdovky směrem do Olangu nebo v okolí Furkelpassu.

Kronplatz (2 275 m) je ideální horou pro pohodové carvingové lyžování – celá polovina sjezdové plochy, zejména na jihovýchodní straně spadající do Olangu a k průsmyku Furkelpass (1 759 m), je modře značená. O něco strmější je spodní třetina 6kilometrového sjezdu do Olangu (1 080 m), která je již poctivě červená. Na severní straně hory stoupá na vrchol z Reischachu (975 m) dvojice kapacitních kabinek, jež lemují dvě náročné pětikilometrové černé sjezdovky – klikatější Sylvester s neustále se měnícím sklonem a přímější a širší Hernegg. V horní části se k nim přidává ještě široká červená ranvej, obsloužená kabinkovou lanovkou Gipfelbahn. Kratší černý slalomák se nachází na Furkelpassu, odkud sjíždí i dlouhá červeno-modrá trať až do St. Vigilu (1 201 m), kde navazují lanovky na protilehlý pahorek Piz de Plaies (1 619 m) s dominující příjemně členitou červenou tratí, dvěma ostrými černými slalomáky Erta a Sorega a černou tratí Piculin s extrémně prudkou střední pasáží na odvrácené straně. Výzvou pro nejnáročnější jezdce je skalp všech šesti zdejších černých sjezdovek.

I přes zvýšený ruch v areálu zde děti naleznou ideální výukový terén. Pro ty nejmenší je přímo na vrcholku ohraničený dětský park s pojízdnými koberci a figurkami, pokročilejší pak kličkují po slunném a prostorném svahu směrem na Olang, kde se nachází i zábavné překážkové dráhy s vlnami a tunely nebo sněhový hrad (Kids Safety Park). Na severním úpatí Kronplatzu je cvičná louka s dětskou kabinkovou lanovkou Korer Express, podobně na jihozápadním úpatí v St. Vigilu. Součástí velkokapacitní restaurace na vrcholu je také velkorysý dětský salónek.

Na východní straně vrcholu se upravuje rozsáhlý snowpark se zónami pro začátečníky a středně pokročilé freestylery.

Téměř veškerou přepravu na svazích Kronplatzu, nejen z údolních stanic, zajišťují pohodlné, bezpečné a elegantní kabinkové lanovky, do nichž se však musíte neustále zouvat z lyží. Výjimkou jsou dvě expresní sedačkové lanovky nad Olangem a jedna kratší na jižním vrchlíku Kronplatzu.

Kronplatz je jedním ze sněhově nejspolehlivějších areálů v Alpách, a to i v úplných okrajích sezóny, která trvá od konce listopadu nejméně do poloviny dubna – umění zdejších pistérů je na světové špičce, takže pravidelně lze dlouho před Vánoci i okolo Velikonoc sjíždět po precizně vysněžených sjezdovkách až do údolí. Začátek a konec sezóny láká i nižší návštěvností, protože v hlavní sezóně tu je opravdu velmi živo.

Mimo lyžování můžete relaxovat nebo se kulturně vyžít. V pěší vzdálenosti od nástupních stanic lanovek v Reischachu je postaven akvapark Cron4 s řekou, masážními tryskami, tobogánem i bazénkem pro batolata a velkým světem saun. Kulturním lákadlem jsou pak kromě starobylého městečka Bruneck dvě Messnerova muzea - jednak muzeum Ripa, vybudované v hradě nad městem a nabízejcí pohled do života mnoha horských národů naší planety, a zejména pak nejnovější, architektonicky pozoruhodné muzeum Corones přímo na vrcholu, zapuštěné do nitra hory, avšak s výhledy do všech světových stran.

Na svazích je úctyhodné množství restaurací a horských chat - velkokapacitních se samoobsluhou, slunečných teras nebo malých útulných dřevěnic. Vynikající gurmánskou rustikální restaurací je Oberegger Alm nad Olangem - ve statku ze 16. století se servírují domácí delikatesy z vlastních surovin. Vyhlášeným apres-ski barem je K1 v nástupním terminálu v Reischachu, kde se žije denně do pozdní noci.

Ubytování přímo pod sjezdovkami lze najít v hotelových vesničkách Reischach, Olang nebo St. Vigil, dále ve starobylém městečku Bruneck nebo ve vzdálenějších horských vesničkách jako Terenten, kde jsou i o něco nižší ceny.

Kronplatz je bezproblémově dostupný z hlavní silnice údolím Pustertal, cesta od Brennerské dálnice zabere bez zdržení, ke kterému dochází hlavně v sobotu při střídání turnusů, zhruba 30 minut. Kapacitní parkovací plochy se nacházejí především v Reischachu (placené i zdarma) a v Olangu. Kronplatz je dostupný i vlakem - ve stanici Percha lze přestoupit do kabinkové lanovky Ried směřující přímo na vrchol.

Kronplatz - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

640

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, přehledné a místy až neskutečně široké sjezdovky
  • prvotřídní černé sjezdovky
  • pohodlné a moderní kabinkové lanovky
  • velké množství restaurací a horských chat
  • 99% sněhová jistota díky výkonnému zasněžování
  • dlouhá sezóna včetně sjezdů do údolí

Minus:

  • málo terénně členitých sjezdovek
  • na jaře brzy měknoucí sníh mimo severní svahy
  • velmi čilý ruch s atmosférou továrny na lyžování
  • vyšší ceny

Kronplatz - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Kronplatz - od 4 790 Kč


Hora Kronplatz, nebo též Plan de Corones, si zcela právem vysloužila označení lyžařské jedničky v Jižním Tyrolsku. Nikde jinde v Alpách se na tak malém území nenachází více než 25 lanovek s obrovskou přepravní kapacitou a z jediného vrcholu nevede na všechny strany tolik sjezdovek jako právě zde. Kronplatz je zkrátka zárukou toho nejlepšího lyžování široko daleko.

Kronplatz - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Potštát

SNOW tipy