Monte Bondone - lyžování - SNOW.cz

Monte Bondone

Itálie Itálie - Trentino - Vaneze, Vason

Foto

Malé rodinné středisko s typicky italským geniem loci, ubytováním na sjezdovce a lákavými cenami obývá jeden z nejpanoramatič­tějších vrcholů Trentina Monte Bondone, který se tyčí přímo nad jeho hlavním městem Trentem.

Monte Bondone - sjezdovky

30%65%5%
20 celkem sjezdovek (km)
18 zasněžování (km)

Monte Bondone - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
2
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
6100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1184-2090 m n.m.906 m

Mapa sjezdovek

Monte Bondone - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Monte Bondone - lyžování

Monte Bondone je pravděpodobně nejmenším italským střediskem, které čeští lyžaři navštěvují „ve velkém“. Malá, kompaktní pavučina „jezdivých“ modrých až červených sjezdovek má totiž velmi praktické lákadlo – ubytování v hotelech i apartmánech přímo na sjezdovce za bezkonkurenční cenu. A mimořádný je i ničím nerušený výhled z dominantního dvoutisícového vrcholu, který sahá od Lago di Garda přes Brentu až po Dolomity.

Sjezdovky se z vrcholu rozbíhají zhruba severním směrem a čím níže, tím ve více variant se větví. Nejlehčí a vlastně jediná vysloveně lehká je přehledná modrá dálnice Cordela, využívaná lyžařskými školami, která spojuje ubytovací osady Vaneze a Vason. Všechny ostatní tratě mají více či méně červený „nádech“, což zdatnějšímu lyžaři alespoň částečně vynahrazuje omezený výběr terénů.
Z nejspodnějšího ubytovacího střediska Vaneze stoupá stará pomalá 2sedačka 3-Tre s novým polstrováním, již obtéká příjemná modro-červená panoramatická hřebenovka, v dolní polovině se zanořující do lesa. Přímější variantou je červený slalomák směřující k výše položené 6sedačce Montesel, odkud se dá už pozvolněji pokračovat zpět do Vaneze.
Nad hotelovým střediskem Vason operuje moderní expresní 6sedačka Montesel, pohodlná a bezpečná i pro děti, obsluhující jednak široký červený slalomák, rozdělený na zónu tréninkovou a volně přístupnou, a jednak lehkou, výukovou modrou sjezdovku, která se z lyžařského „náměstí“ ve Vasonu rozlévá po široké přehledné louce, kde nechybí ani jednoduchá funslope pro děti. Slušně vybavený je zdejší snowpark se zábradlími, bednami i skoky.
Na nejvyšší vrchol Palon pak pokračuje stará, pomalá „šprušlovitá“ 3sedačka, podél níž stéká lehce vlnitá a členitá červená sjezdovka s užším serpentinovitým začátkem a v poslední třetině s jednou strmější variantou, využívanou i pro závody.
Nejdelší a zároveň nejatraktivnější sjezdovka, výmluvně nazvaná Gran Pista, pak z vrcholu míří stranou od ubytovacích letovisek – vyniká 800m převýšením, příjemně červeným profilem a moderní lanovkou v podobě kapotované 4sedačky.

Na vrcholu Palon stojí moderní prosklená restaurace s barem, další je na nejvytíženější modré sjezdovce Cordela. Na hlavní křižovatce sjezdovek ve Vasonu je ještě apres-ski bar Bondonero s jednoduchou, přesto výtečnou italskou kuchyní od panini přes bruschettu až po lasagne a typicky usměvavými barmany.

Veškeré ubytování na Monte Bondone se rozprostírá podél sjezdovek nebo v rozumném pěším dosahu od nich. O víkendech přijíždí i mnoho jednodenních lyžařů z blízkého Trenta, ve všední dny mimo prázdniny naopak bývají sjezdovky poloprázdné.

Vícedenní lyžování v malém, kompaktním areálu si lze zpestřit běžkováním na planině Viote asi 4 km z Vasonu.

Trento je z Česka dobře dosažitelné po dálnicích, na Monte Bondone se pak z města šplhá strmá a klikatá vysokohorská silnice do letovisek Vaneze (1 300 m) a Vason (1 650 m).

Město Trento založené v 5. stol. př. n. l. nabízí i mnoho historických památek. Zvláštní sílu tohoto města dokreslují dvě osobnosti, které výrazně ovlivnily moderní historii Itálie: de Gasperi, bojovník za odtržení oblasti Jižního Tyrolska a Trentina od Rakouska-Uherska a současně první poválečný ministerský předseda Itálie, který se zasloužil o její hospodářský rozvoj. Druhým byl Renato Curcio, zakladatel neslavně proslulé teroristické organizace Brigatte Rosse.

Monte Bondone - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

310

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní areál s převahou milých červených sjezdovek
  • daleké 360° panorama
  • ubytování v blízkosti sjezdovek
  • velmi příznivé ceny pobytu

Minus:

  • malý areál pro týdenní pobyt náročnějšího lyžaře
  • dvě ze čtyř páteřních lanovek jsou staré, pomalé sedačky
  • ještě o něco delší příjezd z ČR oproti Dolomitům

Monte Bondone - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy