Speikboden - lyžování - SNOW.cz
Foto

Hlavním střediskem dvou na sebe navazujících údolí Tauferer- a Ahrntal je Speikboden, rozkládající se ve východně orientované kotlině pod stejnojmennou horou. V hlavním kotli se to hemží čtyřsedačkami, kolem nichž stékají široké sjezdovky všech barev, z nichž přeci jen jedna převažuje – červená. Tratě se rozbíhají do tří světových stran, takže je možné podle libosti vyhledávat osluněné, nebo naopak stinné stráně. Nejvyšším dosažitelným bodem je vyhlídka Sonnklar (2 400 m), odkud se lze kochat pohledem na Dolomity i na ledovci přikryté Zillertálské Alpy. Začíná tu také nejdelší sjezd, který se nejprve širokým žlebem a později prudším svahem vydá do hlavního lyžařského kotle a odtud lesním průsekem až do údolí.

Speikboden - sjezdovky

55%16%29%
38 celkem sjezdovek (km)
38 zasněžování (km)
5 ski-route (km)
82 rozloha sjezdovek (ha)

Speikboden - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
sedačka
1
sedačka krytá
3
kabinka
2
12100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

950-2400 m n.m.1450 m

Mapa sjezdovek

Speikboden - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Speikboden - lyžování

Horský kotel pod vrcholem Speikboden je malý, zato poměrně členitý co do sklonu i terénních nerovností a poskytuje převýšení okolo 500 m. Na dně kotliny, kam přijíždí kabinka z údolí, se rozlévá široká modrá pláň, která slouží jako cvičná louka i hlavní lyžařský bulvár. Mírnější a široké dálniční tratě se strmějšími variantami dojezdu obklopují hlavní 4sedačku Seenock, která projíždí rovněž dnem kotliny. Severně orientované svahy nesou strmější a terénně členitější tratě, které stékají podél 4sedaček Glück a Sonnklar. Nejdelší svezení poskytuje sjezd do údolí, který překonává z vrcholu Sonnklar převýšení bezmála 1 500 m – jeho střední pasáž je převážně serpentinovitá, dojezd pak sice rovněž klikatý, ale již svižný a záživný.

Prostorná a pohodlná 8místná kabinka zabezpečuje výjezd z údolí do hlavní kotliny, kde všechny tratě obsluhují expresní 4sedačky s bublinou, jen centrální cvičnou louku projíždí kabinka.

Dvě kapacitní a zároveň velmi rušné samoobslužné restaurace stojí u horní stanice kabinky Speikboden, méně navštěvovaná je samoobslužná restaurace Michlreis při sjzedu do údolí. Nová útulná horská chata s restaurací byla postavena na vrcholu Sonnklar. Nejromantičtější je pak horská chata Trejer Alm, přístupná jen neznačeným volným sjezdem z vrcholu Sonnklar.

V hlavní sezóně má Speikboden velké množství školních kurzů, které tvoří jeho největší návštěvnost. Přesto Speikboden působí jako klidné, typicky rodinné středisko.

Speikboden - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

320

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi kompaktní terén všech obtížností a s velkým převýšením
  • sněhově jistý horský kotel
  • moderní a pohodlné lanovky
  • příjemné horské chaty

Minus:

  • malý areál
  • mnoho školních kurzů

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km