Speikboden - lyžování - SNOW.cz
Foto

Speikboden je kompaktní rodinný areál, který se rozkládá ve východně orientované kotlině pod stejnojmennou horou v údolí Ahrntal severně od Brunecku. Z hlavního kotle se rozbíhají sedačkové lanovky, kolem nichž stékají široké sjezdovky všech barev, převážně však červené. Na dně kotliny se nacházejí přívětivé cvičné terény i restaurační zázemí.

Speikboden - sjezdovky

55%16%29%
38 celkem sjezdovek (km)
38 zasněžování (km)
5 ski-route (km)
82 rozloha sjezdovek (ha)

Speikboden - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
sedačka
1
sedačka krytá
3
kabinka
2
12100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

950-2400 m n.m.1450 m

Mapa sjezdovek

Speikboden - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Speikboden - lyžování

Horský kotel pod vrcholem Speikboden je malý a přehledný, zato poměrně členitý a poskytuje převýšení sjezdovek okolo 500 m. Tratě se rozbíhají do tří světových stran, takže je možné podle libosti vyhledávat osluněné, nebo naopak stinné stráně. Nejvyšším dosažitelným bodem je vyhlídka Sonnklar, odkud se lze kochat pohledem na Dolomity i na ledovci přikryté Zillertálské Alpy.

Na dně kotliny, kam přijíždí kabinka z údolí (2 000 m), se rozlévá široká modrá pláň, která slouží jako cvičná louka a zároveň hlavní lyžařský bulvár. Výukový dětský park se nachází také v údolí. Mírné a široké dálniční tratě se strmějšími variantami dojezdu obklopují hlavní 8sedačku Seenock, projíždějící mírnějším dnem kotliny. Severně orientované svahy nesou strmější a terénně členitější tratě, které stékají podél 4sedaček Glück a Sonnklar. Nejdelší svezení poskytuje sjezd do údolí, který překonává z vrcholu Sonnklar (2 400 m) převýšení bezmála 1 500 m – jeho střední pasáž je převážně serpentinovitá, dojezd pak sice rovněž klikatý, ale již svižný a záživný.

Výjezd z údolí do hlavní kotliny zabezpečuje prostorná a pohodlná 8místná kabinka.

Speikboden má díky blízkosti hlavního alpského hřebene a poloze sjezdovek nad 2 000 m n. m. zpravidla výborné sněhové podmínky a dlouhou sezónu.

Dvě kapacitní a zároveň rušné samoobslužné restaurace stojí u horní stanice kabinky Speikboden, méně navštěvovaná je samoobslužná restaurace Michlreis při sjzedu do údolí. Útulná horská chata s restaurací je postavena na vrcholu Sonnklar, kde se nachází i vyhlídková věž. Nejromantičtější je pak horská chata Trejer Alm, přístupná jen neznačeným volným sjezdem z vrcholu Sonnklar.

V hlavní sezóně má Speikboden velké množství školních kurzů, které tvoří jeho největší návštěvnost. Přesto Speikboden působí jako klidné, typicky rodinné středisko.

Příjezd údolím od Brunecku je bezproblémový a parkuje se zdarma na rpstorném štěrkovém parkovišti naproti nástupní stanici přístupové kabinky.

Speikboden - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

320

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi kompaktní terén všech obtížností a s velkým převýšením
  • sněhově jistý horský kotel
  • moderní a pohodlné lanovky

Minus:

  • malý areál
  • mnoho školních kurzů

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy