Hohenbogen - lyžování - SNOW.cz
Foto

Hohenbogen je tisícimetrový zalesněný vrchol na bavorské straně Šumavy, jehož severovýchodní svah křižuje poměrně hustá síť sjezdovek s příjemně červeným sklonem, zmírňujícím se od mezistanice až na odpočinkovou modrou. Obsluhuje je jediná pomalá dvousedačka, která prostorné tratě příliš zaplnit ani nedokáže. Celý kopec je osvětlen i pro večerní lyžování.

Hohenbogen - sjezdovky

33%50%17%
6 celkem sjezdovek (km)
5 zasněžování (km)

Hohenbogen - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
1
2300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

657-1050 m n.m.393 m

Mapa sjezdovek

Hohenbogen - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hohenbogen - lyžování

Po severovýchodním svahu Hohenbogenu míří z vrcholu celkem tři hlavní trasy sjezdů – dvě široké červené po obou stranách a jedna subtilní černo-červená uprostřed mezi nimi v trase lanovky. Z vrcholu obě hlavní tratě nejprve úzce traverzují, ale brzy se rozbíhají v příjemně červeném sklonu bez sportovních ambicí širokým lesním průsekem. Přímo pod lanovkou padá z vrcholu krátký černý, boulovatý svah, který později přechází v již upravovanou červenou, obě ale v poněkud útlejším profilu. Všechny trasy se vzájemně dotýkají a křižují, takže je možné volně přejíždět mezi nimi. Od mezistanice dolů už všechny varianty tratí rolují ve velmi mírném, modrém sklonu. Modrá sjezdovka podél školního vleku v údolí je přitom díky terénní členitosti překvapivě hravá. Nechybí ani cvičná louka s dětským vlekem a lyžařská školka. Od horské chaty Schönblick míří po spádnici strmě dolů ještě neupravovaná a díky členitému terénu lehce freestylová ski-route – kvůli velkým balvanům ovšem vyžaduje nadprůměrné množství sněhu.

Celkové převýšení svahu doshauje bezmála 400 m, přičemž méně zdatní mohou vystoupit na mezistanici sedačky a jezdit jen v „modré“ části areálu. Hohenbogen nabízí pětkát týdně nejrozsáhlejší šumavské noční lyžování (18.30 až 21.30 hod.) a jedno z největších ve střední Evropě – osvětleny jsou všechny sjezdovky.

Stará, pomalá dvousedačka je požehnáním pro ty, kdo dávají přednost velkorysému prostoru na sjezdovce před rychlým výjezdem bez rizika čekání. Sedačka ani při plném vytížení hlavní široké trasy sjezdovek nepřeplní a za dobrých sněhových podmínek zůstává ještě možnost „utéct“ na opuštěnou ski-route Schönblickhang.

Pohodově rodinně laděný Hohenbogen láká i poctivou horskou gastronomií bez fast-foodových bufetů a dalekým rozhledem. Z vrcholu se na východě výrazně rýsuje Velký Javor a pohledu na sever dominuje oblá pošumavská krajina směrem k českým hranicím. Typická dřevěná horská restaurace s terasou stojí na vrcholu (Bergrestaurant), stranou v půli svahu (Haus Schönblick) i u nástupní stanice.

Nejspodnější částí areálu vede ještě (osvětlená) sáňkařská dráha.

Příjezd z Česka vede přes hraniční přechod Svatá Kateřina do městečka Neukirchen beim Heiligen Blut a zhruba 3 km od něj se nachází prostorné a bezplatné asfaltové parkoviště a přímo u něj pak budova se stanicí lanovky, pokladnou, velkou restaurací i půjčovnou, úschovnou a servisem.

Navzdory letité dvousedačkové lanovce a relativně kratší sezóně je Hohenbogen atraktivním rodinným areálem se superpodrobnou nabídkou denních i hodinových permanentek. Díky poctivým restauracím je celoročním výletním cílem, přičemž v létě nabízí ještě další atrakce jako skoky na lyžích, bobovou dráhu a dětský park.

Hohenbogen - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

380

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a přehledné sjezdovky s pohodovým sklonem a několika variantami
  • vždy dostatek prostoru na tratích
  • příjemné a poctivé horské chaty
  • podrobná nabídka časových skipasů

Minus:

  • jen jeden svah s podobným charakterem všech tratí
  • pomalá dvousedačková lanovka
  • kratší sezóna

Odkazy

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

SNOW tipy

Výška sněhu 117 cm
Otevřené lanovky a vleky 31 z 32
Otevřené sjezdovky 115 z 115 km