Ratschings - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nedaleko za Brennerským průsmykem leží v postranním údolí malé, ale velmi moderní lyžařské centrum Ratschings, využívající severní svahy v okolí sedla Jaufenpass – v dolním patře zalesněné, nahoře holé. Vrcholovou pláň pročesávají tři expresní sedačkové lanovky se středně prudkými a širokými sjezdovkami, usazenými do zvlněného terénu s mnoha „hupy“. Zpět do lesa se zanořují dvě červené magistrály, které se spolu sejdou těsně nad údolím.

Ratschings - sjezdovky

16%76%3%
28 celkem sjezdovek (km)
28 zasněžování (km)

Ratschings - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
1
sedačka
1
sedačka krytá
5
kabinka
1
16200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1300-2100 m n.m.800 m

Mapa sjezdovek

Ratschings - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Ratschings - lyžování

Neznámé, zdánlivě zapadlé středisko Ratschings nedaleko Sterzingu mile překvapí samými učebnicově červenými sjezdovkami, rozlévajícími se bezlesou plání a nořícími se do lesa. Terén je příjemně zvlněný a místy až freestylově hravý, jen sjezdy do údolí jsou dálničně zplanýrované. U mezistanice je i velmi dobře vybavený cvičný park lyžařské školy a nechybí ani velký snowpark s překážkami a skoky. Až nečekaně moderní a výkonný je přepravní park, sestávající výhradně z expresních lanovek. Ratschings je zkrátka jednoduché a efektivní středisko, kde si můžete ujezdit nohy už za půl dne.

Z moderního „letištního“ terminálu v obci Ratschings stoupá rychlá a prostorná kabinková lanovka na hranici lesa k restauraci Rinneralm, odkud pokračují vzhůru další dvě expresní sedačky. Červené sjezdovky v jejich okolí jsou kratší až středně dlouhé, velmi široké a posazené do vlnitého terénu s mnoha terénními nerovnostmi. Od horní stanice sedačky z Rinneralmu se dá traverzovat do nejzapadlejšího, východního zákoutí areálu u sedla Jaufenpass, kde je ještě jeden – mírnější – svah se sedačkovou lanovkou a horskou chatou (Kalcheralm). Na opačném, západním konci areálu se už delší sjezdovky rozvíjí podél kryté 6sedačky Saxner. Odtud i z Rinneralmu se zanořují do lesa dvě dálničně přehledné a červené sjezdovky, které končí u dlouhé kryté sedačky Blosegg, od níž se dá ještě sjet po krátkém hangu do údolí.
Podél kabinkové lanovky do údolí se vine lesem i sáňkařská dráha. Apres-ski se omezuje na malý hříbek u nástupní stanice.

Díky severní orientaci svahu si sjezdovky v horním patře areálu dlouho drží kvalitní sníh a plošné zasněžování pak zajišťuje brzký začátek sezóny. Nepříliš prudký severní svah je vůbec jarním požehnáním – při jízdě lanovkou se opalujete, sjezdovky ale sluneční paprsky dopadající pod ostrým úhlem na svah neničí.

Středisko je oproti nedalekým Dolomitům méně známé, ale poloprázdné bývá jen ve všedních dnech, o víkendech je obvykle rušno – je oblíbené mezi místními, ale rádi sem dojíždějí i němečtí lyžaři. Skipas platí i v malých střediscích Rosskopf a Ladurns, které spolu s Ratschingsem tvoří malou lyžařskou oblast v okolí městečka Sterzing.

Ratschings - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

580

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • hravě členité sjezdovky v horním patře areálu
  • expresní lanovky
  • slabá návštěvnost ve všedních dnech

Minus:

  • podobný charakter všech sjezdovek
  • o víkendech rušno

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy