Carezza (Karersee) - lyžování - SNOW.cz
Foto

Jedním z nejméně objevených koutů Dolomit je rodinný lyžařský areál v okolí malebného jezera Karersee pod stěnami ještě kouzelnější horské skupiny Rosengarten. V posledních letech se dočkalo svého znovuoživení.

Carezza (Karersee) - sjezdovky

55%30%15%
40 celkem sjezdovek (km)
40 zasněžování (km)

Carezza (Karersee) - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
7
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
2
kabinka
2
19300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1200-2350 m n.m.1150 m

Mapa sjezdovek

Carezza (Karersee) - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Carezza (Karersee) - lyžování

Lyžařský areál Carezza okolo stejnojmenného jezera leží na jihozápadě Dolomit, asi 20 minut autem z dálnice u Bolzana. Krajinu tu modelují především dva skalní masivy – rozeklaný Rosengarten a rozložitý a známější Latemar. Vesničky jsou tyrolsky upravené, domy mají dřevěné balkóny, sedlové střechy a slouží jako rodinné penziony nebo nabízejí pokoje v soukromí. Úpatí masivu Rosengarten kolem jezera Karersee je mírně svažité s rozsáhlými mýtinami, teprve výše se pak jeho úbočí zdvihá strmě. Velmi mírné, cvičné nebo přejezdové sjezdovky jsou v nižších partiích svahu, strmější dálnice se sportovním sklonem výše. To je poměrně ideální konfigurace pro rodiny s učícími se i většími dětmi, které se středisko se 40 km tratí snaží nově přilákat.

Nástupním místem do „nového“ areálu Karersee je vesnička Welschnofen ve 1 200 m n. m., odkud od sezóny 2013/14 míří vzhůru k úpatí Rosengartenu moderní 10místná kabinka. Tam se nad hranicí lesa rozlévá několik variant zvrchu velmi strmých červených sjezdovek s 600 m převýšením, obsloužených od sezóny 2020/21 novou 10místnou kabinkou König Laurin. Odtud se táhnou modré sjezdovky po lesních mýtinách směrem k průsmyku Karerpass.
Druhé epicentrum rodinného areálu tvoří krytá 4sedačka Paolina s lyžařskou autostrádou, měnící svůj sklon od počátečního padáčku až po plošší dojezd, kde jsou i cvičné vleky. Od nástupní stanice 4sedačky Paolina stoupá moderní kabinková lanovka Hubertus přímo do průsmyku Karerpass, za nímž se otevírá pohled do sousedního údolí Val di Fassa, kde platí zdejší vícedenní skipas.
Ze sedla vybíhá nově instalovaná 4sedačka Pra di Tori se strmou a mírnější variantou trati a mírným dojezdem.
Celkem 40 km sjezdovek tak řídce obepíná mohutný masiv Rosengarten. Díky nízké hustotě sjezdovek i relativní neznámosti tohoto místa je Karersee jedním z těch, kde se dá v Dolomitech užít lyžování v izolaci od masové navštěvnosti.

Omezenější rozsah sjezdovek si můžete vynahradit nádhernou horskou kulisou rozeklaného hřebene Rosengarten a masivu Latemar i nejlepšími statistikami slunečního svitu na území Dolomit – zimní slunce tu prý v průměru svítí 8 hodin denně. Anebo se vydat na výlety po okolních střediscích. Jednodenní skipas platí jen v Karersee, vícedenní pak i v sousedním údolí Val di Fassa, dostupném přes sedlo Karerpass. Ve stejném údolí a nedaleko leží ještě známý Obereggen, pro nějž však při vícedenním pobytu a při kombinaci lyžování v obou místech potřebujete dražší superskipas.

Podél sjezdovek je rozeseto poměrně mnoho malých horských chat, barů a bufetů. Nová a velmi útulná je chata Messnerhütte z masivního dřeva pod Laurinem.

Příjezd do centra areálu vedel po horské silnici z Bolzana směrem do sedla Karerpass nebo ještě serpentinovitěji od Völsu přes sedlo Nigerpass. Hlavní parkoviště u nástupní stanice sedačky Paolina je zdarma.

Ubytovat se můžete v Karersee poblíž sjezdovek, níže v údolí ve Welschnofenu anebo ještě ve vzdálenější jihotyrolské vesničce Tiers.

Podle legendy mají skaliska Rosengartenu v Dolomitech výsostné postavení – vznikla totiž z růžové zahrady trpasličího krále Laurina. Ten žil se svými květinami a s pláštěm, díky němuž se mohl stát neviditelným, vysoko v horách. Při souboji o nevěstu s rytíři z údolí jej však jeho zahrada prozradila – podle sešlapané trávy jej protivníci dostihli, strhli plášť a zdrcený Laurin nechal ze zlosti celou zahradu zkamenět, aby nebyla vidět ani ve dne, ani v noci. Při svítání a soumraku, na které ve své klatbě zapomněl, se pak Rosengarten barví do růžové a rudé jako jeho někdejší zahrada.

Carezza (Karersee) - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

480

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nenáročné terény, zpestřené několika strmějšími tratěmi
  • komornější návštěvnost
  • krásný výhled na hřeben Rosengarten

Minus:

  • méně kompaktní, roztáhlý areál
  • příjezd po horské silnici

Odkazy

Potštát

SNOW tipy