Obertauern - lyžování - SNOW.cz
Foto

Obertauern je hotelový resort usazený ve stejnojmenném průsmyku a obkroužený kompaktním systémem lanovek a vleků je díky své vysokohorské poloze jedním ze sněhově nejspolehlivějších v Rakousku. Není nutné nikam dojíždět, a tak jde o jedno z mála rakouských středisek s nástupem na sjezdovku přímo od hotelu. Velmi pestrý mix tratí všech obtížností na holých, ale členitých svazích limituje jen nižší celkové převýšení. Legendární je i zdejší apres-ski.

Obertauern - sjezdovky

61%35%4%
100 celkem sjezdovek (km)
95 zasněžování (km)

Obertauern - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
5
sedačka
5
sedačka expres
4
sedačka krytá
8
telemix
2
kabinka
1
51000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1632-2313 m n.m.681 m

Mapa sjezdovek

Obertauern - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Obertauern - lyžování

Čistě ubytovací městečko Obertauern (1 740 m) plné barevných hotelů je epicentrem rušného lyžařského lunaparku, který má tak trochu francouzskou dispozici, ale rakouského ducha – ráno z postele přímo na svah, odpoledne na „přezkáčové“ apres-ski. Terény obepínají letovisko tak pevně, že jimi lze na lyžích kroužit kolem oběma směry, aniž by to vyžadovalo příliš nezávižného traverzování. Obertauern je zároveň jedním ze sněhově nejspolehlivějších neledovcových středisek Rakouska. A kromě dlouhé sezóny – od poloviny listopadu do začátku května – je velmi lákavá i jeho blízkost z Čech a Moravy, která jej pasuje na ideální víkendový tip. Bohužel právě o víkendech ale nebývá snadné se „nahoře“ ubytovat – zbývá pak dojíždět z údolí.

Terény neohromí převýšením, ale překvapí svou pestrostí – lyžování je tak opravdu „barevné“. Sjezdovky obklopující dokola Obertauern se elegantně zakusují do členité terénní mísy s horskými loukami, řídkým lesem i skalisky. Samotný průsmyk leží již dost vysoko a z vrcholů panuje daleký rozhled, přitom členité a pohledné jsou i horské kulisy. Terén má navíc v sobě jistou dolomitskou malebnost, zvláště na Zehnerkaru, jejž zdobí vápencové štíty.
Severně orientované svahy Zehnerkaru a Gamsleitenu mají sportovní sklon a jejich sjezdovky jsou až o stupeň „tmavší“, než jak jsou značené. Černé „sešupy“ dominují i protilehlému Scheidbergu a Plattenkaru. Nejrušnější oblast kolem Seekarspitze pak zastupuje pomyslný „červený“ střed. Opravdu pohodové a nenáročné jsou jen přehledné louky Hochalm a Edelweissalm se slunečnou jižní orientací, příjemná je i hlavní červená promenáda z Grünwaldkopfu. Uprostřed arény hned nad městečkem je ještě menší „skrytý“ svah s 2sedačkou Sonnen.
Sjezdovky jsou proměnlivé, neustále se střídající strmější pasáže a krátké rovinky. Kratší délka tratí z nich dělá příjemné „jednohubky“, které ale nenudí – už díky tomu, že jakmile se některé po pár jízdách nasytíte, můžete přejet na další – všechny jsou propojeny do kompaktního okruhu, a to stále na dosah ubytovacího letoviska. Okružní safari zvané Tauernrunde vás zároveň protáhne prakticky po všech zdejších sjezdovkách. Ty jsou k sobě těsně přimknuté, takže na sebe velmi plynule navazují bez nezáživného traverzování – vysloveně přejezdové jsou jen přesuny z Edelweissalmu pod Hundskogel a z Gamsleitenu pod Scheidberg. Okruh se dá zvládnout klidně i dvakrát třikrát za den.

Od 1,5denního skipasu můžete lyžovat i v sousedském Grossecku 15 km na jih od Obertauernu. Ve dnech s „bílou tmou“ se může vyplatit i superskipas Lungo, který lze neomezeně využít ještě na Fanningbergu a Katschbergu.

Všechny tratě jsou vybavené sedačkovými, vesměs expresními a často i krytými sedačkovými lanovkami, jen na vrchol Zehnerkar stoupá kabinková lanovka. Nejnovější exempláře sedaček jsou vybaveny i vyhříváním.

Nadmořská výška sjezdovek není zas tak ohromující, ale středisko, a tedy i dojezdy sjezdovek leží na rakouské poměry vysoko, takže všechny sjezdovky přesahují hranici 2 000 m n. m. – a tím výrazně převyšují mnohé lyžařské vrcholy Ski amadé v nejbližším okolí, které se vzmůžou tak na 1 900 m. To Obertauernu spolu s „mísovitým“ tvarem terénu zajišťuje opravdu výborné sněhové poměry. Sezóna tak trvá skoro jako na ledovcích, čemuž kromě přírodních sněhových poměrů – statisticky nejlepších v Rakousku – samozřejmě pomáhá i výkonná zasněžovací technika s dostatečnými zdroji vody.

Obertauern je vyhlášená rakouská apres-ski adresa. V pozdním odpoledni duní z horských chat a barů hudba nejrůznějších žánrů, při níž se lyžaři vlní s parohy na hlavě nebo světélkujícím prstenem.

Ubytovací resort je velmi praktický a komfortní, hotely jsou hlavně vyšší kategorie a dají se označit jako ski-in / ski-out – na sjezdovku nebo k lanovce to bývá jen pár kroků. Malebnosti střediska ovšem poněkud ubírá tranzitní silnice z Radstadtu do Mauterndorfu. Příjezd od Salcburku vede po dálnici až k Radstadtu, pak se ale horská silnice drápe soutěskou strmě do kopce a v případě silnějšího sněžení může „chtít“ řetězy. Bezplatná parkoviště se v průsmyku nalézají poblíž hlavních lanovek – nejplnější bývá to „nejbližší“ u lanovky na Grünwaldkopf.

Obertauern - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

510

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozmanité sjezdovky v kompaktním prostoru
  • moderní a rychlé lanovky
  • mnoho nástupních míst do areálu
  • hotely v pěší vzdálenosti od sjezdovek
  • dlouhá sezóna s překvapivě vysokou jistotou přírodního sněhu

Minus:

  • nižší převýšení sjezdovek
  • dražší hotelové ubytování
  • rušno o víkendech a prázdninách

Obertauern - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy