Lungau - lyžování - SNOW.cz
Foto

Na jih od hlavního hřebene Taur se rozprostírá otevřená krajina s krotšími, zaoblenými vrcholky a libozvučným názvem Lungau. Méně známá oblast s 250 km sjezdovek zahrnuje středně velké rodinné středisko Katschberg, menší a klidnější Grosseck Speiereck a Fanningberg a na severu pak rozsáhlejší a rušnější Obertauern. Lungau je celkově skromnější, zato komornější, cenově přívětivější a navíc slunečnější než známé oblasti na severní straně Taur.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Katschberg | Obertauern | Fanningberg | Grosseck Speiereck

Lungau - sjezdovky

44%44%12%
250 celkem sjezdovek (km)
240 zasněžování (km)

Lungau - lanovky a vleky

vlek
21
sedačka
11
sedačka expres
6
sedačka krytá
13
telemix
1
kabinka
5
99900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1100-2400 m n.m.1300 m

Mapa sjezdovek

Lungau - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Lungau - lyžování

Slunečná strana Salcburska, jak si Lungau říká, se nachází v závětří hlavního hřebene Alp – a to doslova, takže je zde slunečnější klima i slabší návštěvnický ruch. Není tu tak hustá síť sjezdovek a ze severu sem vede o něco delší cesta, ale to vynahradí solidní terénní rozmanitost, slušná infrastruktura a především klidnější tep středisek. To platí zejména pro středně velká střediska Grosseck Speiereck a Katschberg a malý Fanningberg, zatímco známější a rozsáhlejší Obertauern, ležící na severní hranici Lungau, je znám a vyhledáván i pro své aprés-ski.

Katschberg je velmi moderní horský resort ve stejnojmenném průsmyku (1 641 m) s prémiovějšími hotely, kde je vše potřebné dostupné pěšky. Lyžařský komplex se 70 km sjezdovek, který se z resortu rozbíhá, má dvě epicentra – východní svahy Tschanecku a západní a severní svahy Ainecku, které jsou vzájemně pohodlně propojené cestami a lyžařským mostem překlenujícím silnici na Katschbergu. Tchaneck nabízí pohodové, lehce proměnlivé červené tratě s mnoha variantami v řídkém lese. Naproti tomu holý a exponovaný vrchol Ainecku je dalekým rozhledovým bodem, z něhož je prý vidět pětina Rakouska. Z vrcholu Aineck směrem ke Katschbergu klesá po spádnici černá Direttissima s velmi strmým, i když krátkým úvodem. Dominantní tratí severní strany Ainecku je „dálniční“ sjezdovka A1 – široká, mírná a přívětivá trať, která vás po 6 km dovede do údolní obce St. Margarethen. Moderní lanovky, pestré a převážně pohodové a vzájemně bezproblémově propojené terény a krásné horské chaty utvářejí atraktivní, přitom příjemný a rodinně přívětivý areál, kde se cítíte být opečovávani.

Vertikálně mohutnému areálu se dvěma vrcholy Grosseck a Speiereck, jenž se vzpíná se nad St. Margarethenem a malebným starobylým městem Mauterndorf, dominuje dlouhý a pestře červeně profilovaný sjezd s převýšením 1 300 m do Mauterndorfu. Ve vrcholových partiích se pak rozbíhají kratší až středně dlouhé tratě s výhledem na celé Lungau.

Fanningberg je nejmenší ze středisek v oblasti Lungau, zato nabídne největší klid a velmi prostorné a přívětivě pestré, převážně červené sjezdovky, obsloužené rychlými pohodlnými sedačkami.

Nejseverněji, v hřebeni Nízkých Taur, ležící Obertauern je čistě turistické letovisko plné barevných hotelů. Okolo něj se roztáčí lyžařský kolotoč, který má tak trochu francouzskou dispozici, ale rakouského ducha. Obertauern je praktický hotelový resort s členitou a pohlednou horskou kulisou, v níž se rozkládají velmi rozmanité sjezdovky. Jen výjimečně přesahují 400m převýšení, zato jsou spojené do obousměrného lyžařského safari. Paleta obtížností je přitom skutečně barevná – z vyšších partií se spouštějí strmější tratě, samotný resort pak obklopují pohodověji laděné sjezdovky.

Zatímco Obertauern, uhnízděný v pásmu hlavního alpského hřebene, má sněhově mimořádně příznivé klima, směrem na jih je za hradbou nejvyšších hor celkově sušeji a slunečněji – není výjimkou, že Obertauern, Grosseck Speiereck a Katschberg mají velmi rozdílné počasí. I v tom vynikne kouzlo společného skipasu Lungo, díky němuž si můžete každý den vybrat povětrnostně nejpřívětivější středisko. Kromě nej lze využívat lokální skipasy platné v jednotlivých areálech.

Lungau sice není vyhlášenou značkou, ale mezi českými lyžaři není zdaleka neznámé, a to hlavně díky dobré dostupnosti z Čech i Moravy a příznivým cenám.

Lungau - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

400

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré sjezdovky všech délek a obtížností
  • převážně moderní lanovky
  • ubytování vyšší kategorie často přímo u sjezdovek (Katschberg, Obertauern)
  • výborné sněhové poměry (Obertauern) i slunečné klima (Katschberg)
  • poloprázdné sjezdovky ve Fanningbergu

Minus:

  • ani jeden z areálů není sám o sobě příliš velký
  • větrný vrchol Aineck (Katschberg) a bezlesé terény ohrožené difuzním světlem (Obertauern)
  • příjezd po horské silnici (Katschberg, Obertauern)

Lungau - komerční prezentace

Ve středisku Katschberghöhe v lyžařské oblasti Lungau / Obertauern se většina ubytovacích kapacit nachází přímo na sjezdovkách. Zdejší hotely a penziony navíc nabízejí svým návštěvníkům poutavý výhled na působivou scenerii Taurského pohoří. Dva propojené vrcholy Aineck a Tschaneck a jen pár kilometrů vzdálené Grosseck a Fanningberg spolu tvoří rozsáhlou lyžařskou se společným skipasem.

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy