Lungau - lyžování - SNOW.cz
Foto

Na jih od dominantního hřebene Taur se rozprostírá otevřená krajina s krotšími, zaoblenými vrcholky a libozvučným názvem Lungau. Ačkoliv je méně známou značkou, je oblast se středisky Katschberg, Grosseck Speiereck a Obertauern s celkem zhruba 250 km sjezdovek velmi atraktivní pro pohodové i náročnější lyžaře.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Katschberg | Obertauern | Fanningberg | Grosseck Speiereck

Lungau - sjezdovky

44%44%12%
250 celkem sjezdovek (km)
240 zasněžování (km)

Lungau - lanovky a vleky

vlek
21
sedačka
11
sedačka expres
6
sedačka krytá
13
telemix
1
kabinka
5
99900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1100-2400 m n.m.1300 m

Mapa sjezdovek

Lungau - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Lungau - lyžování

Slunečná strana Salcburska, jak si Lungau říká, je v závětří hlavního hřebene Alp – a to jak klimaticky, tak návštěvností. Není tu tak hustá síť středisek a ze severu sem vede o něco delší a komplikovanější cesta, která však může stát za to – hlavně těm, kterým vyhovuje přiměřená pestrost terénů, slušná úroveň infrastruktury a vysoko si cení klidnější tep turistického ruchu. To platí zejména pro středně velké Grosseck Speiereck a Katschberg a malý Fanningberg, zatímco známý a velký Obertauern, ležící na severní hranici Lungau, má silnou intenzitu aprés-ski.

Katschberg je velmi moderní horský resort s vyšší kategorií hotelů a pěší dostupností všech míst. Lyžařský komplex se 70 km sjezdovek, který se z něj rozbíhá, má dvě epicentra – východní svahy Tschanecku a západní a severní svahy Ainecku, které jsou vzájemně pohodlně propojené cestami a lyžařským mostem překlenujícím silnici na Katschbergu. Tchaneck nabízí pohodové, lehce proměnlivé červené tratě s mnoha variantami v řídkém lese. Naproti tomu holý a exponovaný vrchol Ainecku je dalekým rozhledovým bodem, z něhož je prý vidět pětina Rakouska. Z vrcholu směrem ke Katschbergu klesá po spádnici černá Direttissima s velmi strmým, i když krátkým úvodem. Dominantní tratí severní strany Ainecku je „dálniční“ sjezdovka A1 – široká, mírná a přívětivá trať, která vás po 6 km dovede do údolní obce St. Margarethen. Moderní lanovky, pestré a převážně pohodové a vzájemně bezproblémově propojené terény a krásné horské chaty utvářejí atraktivní, přitom příjemný a rodinně přívětivý areál, kde se cítíte být opečovávani.

Vertikálně mohutnému areálu se dvěma vrcholy Grosseck a Speiereck, jenž se vzpíná se nad St. Margarethenem a malebným starobylým městem Mauterndorf, dominuje dlouhý a pestře červeně profilovaný sjezd s převýšením 1 300 m do Mauterndorfu, přičemž kratší až středně dlouhé tratě ve vrcholových partiích doplňuje překvapivě ohromný volný terén.

Nejseverněji, ve Vysokých Taurách ležící Obertauern je čistě turistické městečko plné barevných hotelů. Okolo něj se roztáčí lyžařský lunapark, který má tak trochu francouzskou dispozici, ale rakouského ducha. Obertauern je praktický, nikoliv ale malebný resort s členitou a pohlednou horskou kulisou, v níž se rozkládají velmi rozmanité sjezdovky. Ty mají jedinou chybu – jsou výškově poměrně dost omezené, jen výjimečně přesahují 400m převýšení, , zato jsou spojené do obousměrného safari. Paleta obtížností je skutečně barevná – nejstrmější tratě se řítí ze svahů na jižním konci průsmyku, pohodověji laděné tratě vedou zpod severněji ležících vrcholů.

Zatímco Obertauern, uhnízděný v pásmu hlavního alpského hřebene, má sněhově vydatné klima, směrem na jih je za hradbou nejvyšších hor celkově sušeji a slunečněji – není výjimkou, že Obertauern, Grosseck Speiereck a Katschberg mají velmi rozdílné počasí. I v tom vynikne kouzlo společného skipasu, díky němuž si můžete každý den vybrat povětrnostně nejpřívětivější středisko.

Jak Katschberg, tak Grosseck Speiereck byly před 15 lety nezajímavými, infrastrukturně zaostalými centry plnými vleků i dluhů – Katschberg je dnes mezi nejdynamičtěji se rozvíjejícími turistickými regiony v Rakousku a Grosseck Speiereck zachránily investice a spojenectví s blízkým Obertauernem.

Všechna střediska pokrývá společný skipas Lungo, k němuž existují i lokální varianty platné v jednotlivých areálech.

Lungau není u Čechů neznámé, ale není ani vyhlášenou značkou – kdo si jej sám objeví, bude mile překvapen a už proto bude mít chuť se sem vrátit.

Lungau - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

400

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • pestré sjezdovky všech délek a obtížností
 • modernizovaný park lanovek a vleků
 • ubytování vyšší kategorie často přímo u sjezdovek (Katschberg, Obertauern)
 • výborné sněhové poměry (Obertauern) i statistiky slunečných dnů (Katschberg)
 • poloprázdné sjezdovky ve Fanningbergu

Minus:

 • ani jeden z areálů není sám o sobě příliš velký
 • omezené převýšení tratí v Obertauernu
 • časově náročný výjezd na vrchol Aineck ze St. Marghareten (Katschberg)
 • větrný vrchol Aineck (Katschberg) a bezlesé terény ohrožené difuzním světlem (Obertauern)
 • příliš bujaré aprés-ski (Obertauern)
 • příjezd po horské silnici (Katschberg, Obertauern)

Lungau - komerční prezentace

Ve středisku Katschberghöhe v lyžařské oblasti Lungau / Obertauern se většina ubytovacích kapacit nachází přímo na sjezdovkách. Zdejší hotely a penziony navíc nabízejí svým návštěvníkům poutavý výhled na působivou scenerii Taurského pohoří. Dva propojené vrcholy Aineck a Tschaneck a jen pár kilometrů vzdálené Grosseck a Fanningberg spolu tvoří rozsáhlou lyžařskou se společným skipasem.

Odkazy

Achensee

Achensee

Achensee

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km