Kaprun - Kitzsteinhorn - lyžování - SNOW.cz
Foto

Na ledovci pod Kitzsteinhornem se rozlévají typické přehledné a pravidelně skloněné modré a červené ledovcové tratě, obsloužené moderní kabinkovou lanovkou, sedačkou a několika vleky. Z ledovce je velmi působivý pohled na jezero Zell am See, z vrcholu pak i na hřeben Vysokých Taur – za mizerného počasí je tu ale naopak bílé difúzní peklo. Kaprun je jednou z nejoblíbenějších lyžařských destinací v Rakousku, čemuž odpovídá i celkový ruch. Novinkou sezóny 2019/20 je přímé lanovkové spojení z městečka Kaprun přes Maiskogel.

Kaprun - Kitzsteinhorn - sjezdovky

32%61%7%
41 celkem sjezdovek (km)
20 zasněžování (km)
3 ski-route (km)

Kaprun - Kitzsteinhorn - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka krytá
5
telemix
1
kabinka
3
funitel a 3-S
2
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
35900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

911-3029 m n.m.2118 m

Nadmořská výška sjezdovek

1978-3029 m n.m.1051 m

Mapa sjezdovek

Kaprun - Kitzsteinhorn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kaprun - Kitzsteinhorn - lyžování

Kitzsteinhorn je něco jako alpské Bibione – letovisko oblíbené i opovrhované, poměrně živé a schopné velmi dobře uspokojit většinového návštěvníka.

Velmi přehledný ledovcový areál sestává jak z širokých, pravidelných ledovcových dálnic s příjemně svižným i sportovnějším sklonem, tak z členitějších tratí mimo ledovec. Hlavní ledovcová pláň „ve čtvrtém patře“ areálu pod vrcholem Kitzsteinhorn (3 029 m) podél kabinky Gletscherjet je širokánská, zcela rovná a má ideálně carvingový červeno-modrý sklon, naopak směrem do Sonnenkaru podél 8sedačky Schmiedinger padají spíše rudé, nebo dokonce načernalé tratě. Dosti strmý a černě značený je okrajový ledovcový svah podél vleků Maurer. Opravdu mírná, zasluhující si modré značení, je jednak nejvýše položená ledovcová pláň (Magnetköpf) a jednak dojezd do Alpincentra (2 450 m) podél Gletscherjetu, modře je značená i užší „šněrovací“ trať podél 6sedačky Kristall, kterou lemuje i zvlněná a proměnlivě široká červená sjezdovka. Mimo ledovec stéká po osluněném svahu do Sonnenkaru ještě příjemná, lehce proměnlivá modrá, kterou doprovázejí i dvě červené „cesty“.
Z Alpincentra do mezistanice Langwied (1 976 m) se mělkým zářezem v členitém svahu protahuje široká, příjemně proměnlivá červená trať, kterou doprovází ještě přímější černá Black Mamba – podle svého jména je poměrně hubená a členitý terén opravdu připomíná vlnícího se hada, sklon je přítom poctivě černý.

Velký a bohatě vybavený snowpark se vine podél sedačky Sonnenkar, nechybí ani hravá trať fun slope. Mimo upravované sjezdovky jsou v terénu vyznačené ještě četné ski-route neboli lavinově zabezpečené freeridové trasy.

Výchozím bodem pro výjezd na Kitzsteinhorn je záchytné kaskádové parkoviště poněkud nad obcí Kaprun, odkud vyrážejí souběžně vzhůru dvě kapacitní kabinkové lanovky (Gletscherjet, Panorama), které nahradily metro, v němž se v r. 2000 stala největší tragédie v dějinách lanovek a již zprovozněno nebylo. Navazující kabinka a s paralelní sedačkou stoupají z Langwiedu (1 976 m) na Alpincenter (2 450 m), křižovatku všech sjezdovek a rušné centrum oblasti s restauracemi i sportovními obchody. Na ledovec pak pokračuje moderní, rychlá a vyhřívaná kombinovaná kabinková lanovka Gletscherjet 3 + 4, která doplnila kotvové vleky.
Novinkou sezóny 2019/20 je robustní větruodolná kabinková lanovka 3-K, která vede téměř bez převýšení z Maiskogelu na Langwied – kromě panoramatické jízdy nabídne hlavně přímé spojení z Kaprunu na ledovec, bez nutnosti dojíždět z městečka k lanovce Gletscherjet.
Z Alpincentra vyjíždí přímo na Kitzsteinhorn do 3 000 m n. m. visutá kabinová lanovka s nejvyšší podpěrou na světě (113 m, viditelnou i z úctyhodné dálky). Na vrcholu je kromě restaurace i naučná galerie, panoramatické kino a vyhlídková platforma – zkrátka oblíbený alpský cíl pro turisty z celého světa. Lyžaři se odtud musí spustit na ledovcovou planinu krátkou pozemní lanovkou.

Oproti tyrolským ledovcům je Kitzsteinhorn o něco níže situovaný (pod hranicí 3 000 m n. m.) a mívá i méně slunečných dnů.

Za slunečného počasí je ovšem z ledovce krásný výhled hluboko do údolí s průzračným jezerem a městečkem Zell am See, z Kitzsteinhornu pak na hřeben Vysokých Taur včetně Grossglockneru.

Přímo nad Kaprunem se zdvihá ještě malý areálek ***Maiskogel** (1 675 m) s převážně mírnými moderými tratěmi a výukovým parkem. Na moderní 10místnou kabinku nově navazuje lanovka 3-K, která zajišťuje propojení s ledovcem. Oblíbenou nejen dětskou atrakcí je 1 300 m dlouhá bobová dráha s mosty, vlnami, serpentinami i skoky.

Nedaleko Kaprunu je moderní termální akvapark Tauern Spa.

Kaprun - Kitzsteinhorn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

876

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ledovcové dálnice rozmanitého sklonu – od světle modrých až po rudé
  • nová páteřní lanovka Gletscherjet 3 + 4 podél hlavních tratí
  • daleké a atraktivní výhledy z Kitzsteinhornu
  • moderní termální akvapark v údolí

Minus:

  • typicky ledovcově monotónní terény
  • dojíždění k nástupní stanici lanovek
  • velmi rušná a dražší oblast

Kaprun - Kitzsteinhorn - komerční prezentace


Lyžování Kaprun Zell am See


Praktické informace o ledovci Kitzsteinhorn u Kaprunu v blogu Krauzovi na cestách

Kaprun - Kitzsteinhorn - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Buková hora

Buková hora

Buková hora

Buková hora

Buková hora

Buková hora