Kaprun - Kitzsteinhorn - lyžování - SNOW.cz
Foto

Kitzsteinhorn je velmi oblíbený a v posledních letech modernizovaný ledovcový areál s přehlednými, pravidelně skloněnými modrými a červenými tratěmi a působivým výhledem na jezero Zell am See i hřeben Vysokých Taur. Od sezóny 2019/20 je zpřístupněn lanovkami přímo z městečka Kaprun přes Maiskogel.

Kaprun - Kitzsteinhorn - sjezdovky

47%38%15%
61 celkem sjezdovek (km)
40 zasněžování (km)
10 ski-route (km)

Kaprun - Kitzsteinhorn - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka krytá
5
telemix
1
kabinka
3
funitel a 3-S
2
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
35900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

911-3029 m n.m.2118 m

Nadmořská výška sjezdovek

1978-3029 m n.m.1051 m

Mapa sjezdovek

Kaprun - Kitzsteinhorn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kaprun - Kitzsteinhorn - lyžování

Přehledný a kompaktní areál pod třítisícovým Kitzsteinhornem nabídne jak široké, pravidelné ledovcové pláně, tak členitější tratě v morénovém terénu a díky novému lanovkovému propojení přes Maiskogel ještě carvingové dálnice na loukách a mýtinách, chráněné před vrtochy vysokohorského počasí. Díky dobré dopravní dostupnosti z mnoha velkých měst patří mezi nejnavštěvovanější rakouská střediska. Sezóna začíná obvykle na přelomu září a října a lyžuje se až do začátku léta, přičemž v okrajích sezóny bývá v provozu jen několik nejvýše položených tratí.

Hlavní ledovcová pláň „ve čtvrtém patře“ areálu pod vrcholem Kitzsteinhorn (3 029 m) podél kabinky Gletscherjet 4 je širokánská, zcela rovná a má učebnicově carvingový červeno-modrý sklon, naopak směrem do Sonnenkaru podél 8sedačky Schmiedinger padají spíše rudé až načernalé tratě. Černě značené, hlavně zpočátku strmější jsou tratě na morénovo-ledovcovém svahu podél vleků Maurer. Mírná až plochá je nejvýše položená ledovcová pláň (krátký vlek Magnetköpf) a dále je poměrně mírný, ovšem nikterak široký sjezd do Alpincentra (2 450 m) podél páteřní lanovky Gletscherjet 3. Modře je značená také užší „šněrovací“ trať podél 6sedačky Kristall, kterou lemuje ještě zvlněná a proměnlivě široká červená sjezdovka. Mimo ledovec stéká po osluněném svahu do Sonnenkaru podél stejnojmenných sedaček lehce proměnlivá modrá, kterou doprovázejí i dvě červené „cesty“.
Z Alpincentra do mezistanice Langwied (1 976 m) se mělkým zářezem v členitém svahu protahuje široká, příjemně proměnlivá červená trať, kterou doprovází ještě přímější černá Black Mamba – podle svého jména je poměrně hubená a členitý terén opravdu připomíná vlnícího se hada, sklon je přítom poctivě černý.

V malém areálu ***Maiskogel** (1 675 m) přímo nad Kaprunem dominují mírné modře značené tratě, doplněné dvěma sportovnějšími variantami v horní části. Děti zabaví Maisi Park s lehkými freestylovými prvky v podobě vln, skokánků a railů. Páteřní lanovkou je moderní 10místná kabinka a krytá 6sedačka. Oblíbenou atrakcí je také celoroční 1 300 m dlouhá bobová dráha s mosty, vlnami, serpentinami i skoky.

Velký a bohatě vybavený je snowpark, rozmístěný hned do tří lokalit – menší raily a skoky jsou celosezónně připravené podél vleku Magnetköpf (Glacier Park), největší množství překážek a skoků nejrůznějších velikostí se nachází podél páteřní lanovky Gletscherjet (Central Park) a od horní stanice sedačky Sonnenkar je dostupný ještě snowpark se skoky pro začátečníky a méně pokročilé (Easy Park), v jehož sousedství je ještě u-rampa (superpipe). Děti zláká hravá překážková trať pro děti s názvem Eagle Line.

Mimo upravované sjezdovky jsou v terénu vyznačené četné ski-route neboli lavinově zabezpečené freeridové trasy.

Od sezóny 2019/20 má Kitzsteinhorn přímé lanovkové spojení z městečka Kaprunu až na ledovec – na kabinkovou lanovku Maiskogel navazuje robustní větruodolná kabinková lanovka 3-K, která vede v podstatě po vrstevnici až na Langwied, odkud navazují další lanovky směrem k ledovci. Kromě přímého a pohodlného spojení nabídne lanovka 3-K i zážitkovou panoramatickou jízdu. Na úpatí Kitzsteinhornu zůstává i záchytné kaskádové parkoviště 5 km nad obcí Kaprun, odkud vyrážejí souběžně vzhůru dvě kapacitní kabinkové lanovky (Gletscherjet, Panorama) – ty nahradily někdejší metro, v němž se v r. 2000 stala největší tragédie v dějinách lanovek a již zprovozněno nebylo.
Navazující kabinková lanovka a s paralelní 4sedačkou stoupají z Langwiedu (1 976 m) na Alpincenter (2 450 m), křižovatku všech sjezdovek a rušné centrum oblasti s restauracemi, obchody a veškerým zázemím. Na ledovec pak pokračuje moderní, rychlá a vyhřívaná kombinovaná kabinková lanovka Gletscherjet 3 + 4. Kromě ní pak ledovcové tratě obsluhují kotvové vleky a ještě moderní 8sedačka Schmiedinger.
Z Alpincentra vyjíždí přímo na vrchol Kitzsteinhornu do 3 000 m n. m. visutá kabinová lanovka s nejvyšší, 113m podpěrou na světě. Na vrcholu je kromě restaurace naučná galerie, panoramatické kino a vyhlídková platforma – oblíbený alpský cíl pro turisty z celého světa. Lyžaři se odtud musí spustit na ledovcovou planinu krátkou pozemní lanovkou.

Za slunečného počasí je z ledovce krásný výhled hluboko do údolí na průzračné jezero a městečko Zell am See, z Kitzsteinhornu pak na hřeben Vysokých Taur včetně Grossglockneru. Oproti tyrolským ledovcům je Kitzsteinhorn níže položený (pod hranicí 3 000 m n. m.) a mívá i méně slunečných dnů.

Nedaleko Kaprunu se nachází moderní termální akvapark Tauern Spa.

Kaprun - Kitzsteinhorn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

590

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ledovcové dálnice rozmanitého sklonu – od světle modrých až po rudé
  • moderní lanovky a propojení přímo z Kaprunu
  • daleké výhledy z Kitzsteinhornu
  • termální akvapark v údolí

Minus:

  • typicky ledovcově monotónní terény
  • velmi rušná a dražší oblast

Kaprun - Kitzsteinhorn - komerční prezentace


Lyžování Kaprun Zell am See


Praktické informace o ledovci Kitzsteinhorn u Kaprunu v blogu Krauzovi na cestách

Kaprun - Kitzsteinhorn - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy