Kaprun - Kitzsteinhorn - lyžování - SNOW.CZ

Kaprun - Kitzsteinhorn

Rakousko - Salcbursko | Kitzbüheler Alpen | Zell am See Kaprun

Foto

Na ledovci pod Kitzsteinhornem se rozlévají typické přehledné a pravidelně skloněné modré a červené ledovcové tratě. Hlavní tratě od sezóny 2015/16 obsluhuje moderní kabinková lanovka namísto dřívějších vleků. Z celého ledovce je velmi působivý pohled na jezero Zell am See, z vrcholu pak i na hřeben Vysokých Taur – za mizerného počasí je tu ale naopak bílé difúzní peklo. Kaprun je jednou z nejoblíbenějších lyžařských destinací v Rakousku, čemuž odpovídá i celkový ruch.

Kaprun - Kitzsteinhorn - sjezdovky

32%61%7%
41 celkem sjezdovek (km)
20 zasněžování (km)
3 ski-route (km)

Kaprun - Kitzsteinhorn - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka krytá
4
telemix
1
kabinka
3
funitel a 3-S
1
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
33600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

911-3029 m n.m.2118 m

Nadmořská výška sjezdovek

1978-3029 m n.m.1051 m

Mapa sjezdovek

Kaprun - Kitzsteinhorn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kaprun - Kitzsteinhorn - lyžování

Kitzsteinhorn je něco jako alpské Bibione – letovisko oblíbené i opovrhované, poměrně živé a schopné velmi dobře uspokojit většinového návštěvníka.

Velmi přehledný ledovcový areál sestává jak z širokých, pravidelných ledovcových dálnic s příjemně svižným i sportovnějším sklonem, tak z členitějších tratí mimo ledovec. Hlavní ledovcová pláň „ve čtvrtém patře“ areálu podél nově vybudované kabinky Gletscherjet je širokánská, zcela rovná a má ideálně carvingový červeno-modrý sklon, směrem do Sonnenkaru podél nové 8sedačky Schmiedinger pak spíše rudý, nebo dokonce načernalý. Dosti strmý a černě značený je okrajový ledovcový svah podél vleků Maurer. Opravdu mírná, zasluhující si modré značení, je jednak nejvýše položená ledovcová pláň (Magnetköpf) a jednak dojezd do Alpincentra podél Gletscherjetu, modře je značená i užší „šněrovací“ trať podél 6sedačky Kristall, kterou lemuje i zvlněná a proměnlivě široká červená sjezdovka. Mimo ledovec stéká po osluněném svahu do Sonnenkaru ještě příjemná, lehce proměnlivá modrá, kterou doprovázejí i dvě červené „cesty“.
Z Alpincentra do mezistanice Langwied se mělkým zářezem v členitém svahu protahuje široká, příjemně proměnlivá červená trať, kterou doprovází ještě přímější černá Black Mamba – podle svého jména je poměrně hubená a členitý terén opravdu připomíná vlnícího se hada, sklon je přítom poctivě černý. Velký a bohatě vybavený snowpark se vine podél sedačky Sonnenkar, nechybí ani hravá trať fun slope. Mimo upravované sjezdovky jsou v terénu vyznačené ještě četné ski-route neboli lavinově zabezpečené freeridové trasy.

Výchozím bodem pro výjezd na Kitzsteinhorn je záchytné kaskádové parkoviště poněkud nad obcí Kaprun, odkud vyrážejí souběžně vzhůru dvě kapacitní kabinkové lanovky, které nahradily metro, v němž se v r. 2000 stala největší tragédie v dějinách lanovek a již zprovozněno nebylo. Navazující kabinka a s paralelní sedačkou stoupají z Langwiedu (1 976 m) na Alpincenter (2 452 m), křižovatku všech sjezdovek a rušné centrum oblasti s restauracemi i sportovními obchody. Na ledovec pak odtud od sezóny 2015/16 pokračuje moderní, rychlá a vyhřívaná kombinovaná kabinková lanovka Gletscherjet 3 + 4, která doplnila kotvové vleky.
Z Alpincentra vyjíždí přímo na Kitzsteinhorn do 3 000 m n. m. visutá kabinová lanovka s nejvyšší podpěrou na světě (113 m, viditelnou i z úctyhodné dálky). Na vrcholu je kromě restaurace i naučná galerie, panoramatické kino a vyhlídková platforma – zkrátka oblíbený alpský cíl pro turisty z celého světa. Lyžaři se odtud musí spustit na ledovcovou planinu krátkou pozemní lanovkou.

Oproti tyrolským ledovcům je Kitzsteinhorn o něco níže situovaný (všechny sjezdovky pod hranicí 3 000 m n. m.), přesto mívá alespoň částečný letní provoz na nejvrchnějších vlecích Magnetköpf.

Za slunečného počasí je z ledovce velmi pěkný výhled hluboko do údolí s průzračným jezerem a městečkem Zell am See, z Kitzsteinhornu pak na hřeben Vysokých Taur včetně Grossglockneru.

Přímo nad Kaprunem se zdvihá ještě malý areálek Maiskogel (1 675 m) s převážně mírnými moderými tratěmi a s pohodlnou osou sedačkových lanovek, v němž nechybí ani dětský park. Oblíbenou nejen dětskou atrakcí je 1 300 m dlouhá bobová dráha s mosty, vlnami, serpentinami i skoky.

Nedaleko Kaprunu je moderní termální akvapark Tauern Spa.

Kaprun - Kitzsteinhorn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

820

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ledovcové dálnice rozmanitého sklonu – od světle modrých až po rudé
  • nová páteřní lanovka Gletscherjet 3 + 4 podél hlavních tratí
  • daleké a atraktivní výhledy z Kitzsteinhornu
  • moderní termální akvapark v údolí

Minus:

  • typicky ledovcově monotónní terény
  • dojíždění k nástupní stanici lanovek
  • velmi rušná a dražší oblast

Kaprun - Kitzsteinhorn - komerční prezentace

Lyžování Kaprun Zell am See ----------------------------

Odkazy

Sníh Kaprun - Kitzsteinhorn

Výška sněhu 135 cm
Otevřené lanovky a vleky 7 z 20
Otevřené sjezdovky 1 z 61 km

Počasí Kaprun - Kitzsteinhorn

sobota (20.07.) weather 14°/ 27°
neděle (21.07.) weather 17°/ 22°
pondělí (22.07.) weather 15°/ 24°

Lyžařské zájezdy

Résidence Edelweiss
Orientační cena za noc 1 640 Kč/os.
Die Sonnigen, Hotel, App. & Familienspaß
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 978 Kč/os.
Gasthof Hamberg
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 576 Kč/os.