Krvavec - lyžování - SNOW.cz
Foto

Krvavec není ani největší, ani nejvýše položený slovinský areál, ale přesto je nejlepší – přinejmenším v kategoriích „vše v jednom“, „dobrá muzika za rozumné peníze“, ale i „milé překvapení“. Panoramatické lyžování na slunečných a převážně červených sjezdovkách je jeho nejsilnějším lákadlem.

Krvavec - sjezdovky

23%50%27%
30 celkem sjezdovek (km)
27 zasněžování (km)

Krvavec - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
6
sedačka expres
1
kabinka
1
15000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

595-1970 m n.m.1375 m

Nadmořská výška sjezdovek

1450-1970 m n.m.520 m

Mapa sjezdovek

Krvavec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Krvavec - lyžování

I když lyžaři přirozeně hodnotí hlavně lyžařské podmínky, Krvavec je tak krásným vyhlídkovým místem, že to stojí za zmínku hned na uvítanou. Dvě vypouklé hory – Krvavec a jeho soused Zvoh – jsou jako ohromný balkón, vystavený vysoko nad ljubljanskou nížinou, s výhledem na své „domovské“ Kamnické Alpy a v dálce Karavanky i Julské Alpy. Nejsou to přitom táhlé, monotónní hřebeny, ale osobité vrcholy, díky nimž je panorama šťavnaté a hned tak se neokouká. Na západním obzoru se rýsuje hřeben Julských Alp, z něhož jako tlustý špičák vyčnívá Triglav a na jihu se rozkládá nekonečná rovina až k Jadranu.

Lyžařsky je na tom Krvavec takto: dvě hory a jedno údolíčko u jejich paty, to vše s převýšením 500 m. Nezdá se to moc, ale svahy jsou členité a doslova prošňerované sjezdovkami i neupravovanými tratěmi, takže se zdá areál dokonce větší, než je „papírově“ (30 km sjezdovek). Svah Krvavce je tak akorát strmý na poctivě červené sjezdovky, zvláště ty stékající do Tihe doliny by se nemusely stydět ani za tmavší obtížnost a jsou hojně využívané k tréninkům. Zvoh je strmější ve své horní polovině, pak naopak plyne do Tihe doliny o něco pozvolněji, takže tudy protékají pohodovější červené tratě. Dno samotné Tihe doliny je mírné a nese i prostorný cvičný svah. Na těchto dvou horách se odehrává to nejpodstatnější a sem se soustředí i většina návštěvníků. Klidnějším zákoutím je údolíčko Kriška planina s lehkou sjezdovkou a starou dvousedačkou, dále na protisvah Križišče s krátkými slalomáčky se odtud šplhá ještě dvojice vleků.

Terén pravděpodobně mile překvapí i náročnější lyžaře – a to nejen sklonem a členitostí, ale i dokonalým propojením sjezdovek, díky němuž vzniká nespočet variant sjezdů, a to s využitím jedné jediné či dvou sedačkových lanovek. Hlavní varianty tratí zvládnou díky jejich prostornosti i pohodově ladění lyžaři, ale vyloženě nenáročná je snad jen okružní jízda z Krvavce směrem ke Zvohu a Tihou dolinou až dolů. Začátečníci mají vyhrazený prostor u nástupních stanic lanovek, odkud mohou postoupit na vlek Luža s oddělenou modrou tratí a 4sedačku Tiha dolina s „dlouhou“ modrou anebo nenáročnou červenou sjezdovkou. Černé sjezdovky z vrcholu Zvohu a Krvavce se narozdíl od slalomáků do Tihe doliny neupravují, jsou ponechané řádění v prašanu a boulích, a podle slovinských přepdisů tak nemohou být nikdy oficiálně otevřené.

Vrcholové partie sjezdovek se rozlévají na pláních nad hranicí lesa, jen dojezdy se občas zanoří mezi řídký porost, hustý les se pak nachází až v nelyžařském pásmu podél přibližovací kabinkové lanovky. Největším nepřítelem Krvavce je tak mlha.

Po svazích se šplhají spíše starší, nejčastěji dvousedačkové lanovky, ale na většinu sjezdovek pohodlně dosáhne jediná – expresní 6sedačka, začínající u kabinkové lanovky a vrcholící na Krvavci. Spolu s dvousedačkou na Zvoh pak těmito dvěma lanovkami obsáhnete všechny tratě kromě okrajové Krišky Planiny. Každá sjezdovka má přitom i „svou“ starou lanovku, která se může velmi hodit při přetížení těch dvou páteřních. Žádná z lanovek není bohužel krytá.

Celý areál je přehledný nikoliv tak, že byste zhlédli svahy z jednoho místa, ale všechna zákoutí jsou jednoduše vzájemně propojená a když pojedete dolů, vždy se ocitnete na náměstíčku u výstupní stanice kabinky. Orientace v areálu je proto docela jednoduchá, což nejvíce ocení rodiny s dětmi různé výkonnostní úrovně – dole se všichni mohou snadno sjet dohromady. V Tihe dolině stojí hotelová horská chata Krvavec (dříve Raj), která poskytuje velmi pěkné ubytování s veškerým zázemím za cenu, za niž byste se mohli ubytovat přímo na sjezdovce jen málokde.

Co naopak neoslní, to je slovinská kuchyně, natožpak v podobě fast-foodu na sjezdovce – typickou nabídkou je hot dog, hamburger nebo hranolky (ocvrti krompirček). Velmi dobré jsou aspoň polévky, zvláště houbová (gobova juta), která se dá vlastně považovat za „místní specialitu“. Pečivo je oproti středoevropskému mnohem mdlejší chuti. Typickou občerstvovnou na Krvavci jsou bufetová „okénka“ s terasou (Plaža), větší pohodlí pak poskytuje samoobslužná restaurace v hotelu Krvavec.

Ve všední dny bývá na Krvavci klidno nebo příjemně živo, pod náporem se zato ocitá o víkendech, neboť je nejbližším a zároveň nejlepším střediskem pro obyvatele hlavního města Ljubljaně, vzdáleného zhruba půlhodinku autem. Krvavec si ale díky mezinárodnímu letišti na jeho úpatí oblíbili i lyžaři z Británie. Jednodenní návštěvníky může obtěžovat povinný sjezd kabinkou do údolí, zvláště při víkendových náporech – do údolí nevede žádná sjezdovka a na off-piste by se dalo pomýšlet snad jen za mimořádně vynikajících sněhových podmínkách. Jednotlivá malá parkoviště přitom lemují příjezdovou cestu k údolní stanici v délce několika kilometrů a pendluje jí pravidelně skibus.

Krvavec je jedním z mála slovinských středisek, která mohou české lyžaře zlákat jako slušnou rozlohou, tak kvalitou. Takové ambice by mohla mít ještě Kranjska Gora jako vyspělé turistické letovisko s poněkud nízko rozloženými sjezdovkami a Bovec, kdyby jeho kouzelný lyžařský areál na Kaninu nezbankrotoval a nebyl už dvě zimy zcela uzavřen. Velikostně přichází v úvahu i Maribor a krajinově a sněhově také Vogel nad malebným Bohinjským jezerem. Všechna tato střediska jsou navíc bohužel poměrně daleko od Krvavce i od sebe navzájem, často hodinu a více autem, takže pobyt v údolí – třeba ve vesničce Cerklje – dává jen omezený smysl, snad kvůli termálním lázním, Ljubljani anebo exotice malých lyžařských center v bližším okolí.

Hoře Krvavec daly podle legendy její morbidní jméno krvavé slzy dvou dívek, které se tu ukrývaly před divokými psy, kteří jim zardousili otce. Jiné vysvětlení nabízí tragická úloha hory, kterou hora sehrála po vpádu Turků na zdejší území. Obyvatelé prý Turky zahnali vysoko do hor, kde v mlze zapadli do hluboké role a jejich krev tekla proudem.

Slovinsko je z Prahy podobně daleko jako třeba Itálie, naopak blíže je při trase přes Brno a Vídeň z Moravy či Slezska. Slovinská dálniční známka za 15 eur na týden ušetří čas při cestě od Villachu přes Karawanken Tunnel, kde se dá koupit na mýtné bráně. Při trase od Vídně se ale dá na slovinském území dálnici zcela vyhnout.

Slovinsko je trochu malé slovanské Rakousko, ale ne zcela. Není to jako jet třeba do Flachau místo do Schladmingu – jiné jsou rozměry lyžařských terénů, tvar horských masivů, ale hlavně kultura. Slovinci jsou srdeční, otevření a improvizující Slované, kteří jsou stejně jako my ovlivněni západní kulturou. Alespoň ti mladí se pořád usmívají, přátelí se a pohupují do rytmu hudby, která hraje v jejich blízkosti skoro vždy a všude – je v nich přeci jen i balkánská živelnost, ovšem čím dál víc civilizovaná evropskou kulturou. Když vyjdete ze sauny až před hotelu v županu, nikdo se nebude potichu podivovat, ale naopak vás povzbudí, ať skočíte šipku do sněhu a asi by se nedivil ani tehdy, kdybyste skočili do sněhu z okna. Angličtina je standard, nicméně s trochou pochopení se domluvíte i „slovansky“. Slovinsko je cesta do alpského lyžařského a slovanského kulturního světa, který je nám vlastně dost blízký.

Krvavec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré, hlavně červené sjezdovky
  • velmi přehledný, kompaktní areál
  • výborné sněhové poměry
  • daleký rozhled
  • příznivé ceny

Minus:

  • žádný sjezd do údolí
  • jediná expresní lanovka
  • víkendové nápory

Odkazy

Alta Valtellina

SNOW tipy