Kühtai - lyžování - SNOW.cz
Foto

Kühtai je malé čistě hotelové středisko nad Innsbruckem, kterému slouží pro víkendové lyžařské rozptýlení. Kolem dokola jej obléhá středně velký pestrý areál s bezlesými pláněmi a moderními lanovkami.

Kühtai - sjezdovky

16%66%18%
44 celkem sjezdovek (km)
26 zasněžování (km)
78 zasněžování (ha)

Kühtai - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
1
sedačka krytá
3
kabinka
1
16600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1950-2520 m n.m.570 m

Mapa sjezdovek

Kühtai - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kühtai - lyžování

Horské letovisko Kühtai je s 2 020 m n. m. nejvýše položenou lyžařskou obcí Tyrolska a vzhledem k blízkosti Innsbrucku je zvláště o víkendech velmi oblíbené jeho obyvateli. Přehlednost celého areálu se dvěma protilehlými svahy mu kupodivu nic neubírá na jeho až překvapivé členitosti. Celkově se v Kühtai lépe sveze náročnější lyžař, pohodář se musí pečlivěji navigovat. Jeden svah je severní (Hohe Mut), druhý jižní (Hochalter), což je ideální kombinace pro přejezd podle slunce a sněhových podmínek. Jedinečná je v rakouských poměrech i „základna“ ve více než 2 000 m n. m. Jednotné je na obou svazích převýšení – okolo 500 m, tratě tedy ještě nejsou typicky alpsky dlouhé, ale ani ne krátké.

Zatímco Hohe Mut bičují vyložené sportovní sjezdovky, od „tří jezer“ (Drei Seen) se lyžuje výletně a pohodověji. Zcela na okraji jsou pak „schované“ černé laskominy (Wiesberg, Gaiskogel). Na protilehlém svahu pod Hochalterem překvapí strmé dojezdy vedené oblými terénními zářezy, ale vybere se i pohodová trasa, i když za cenu občasného traverzování.
Jižní svah Hochalteru, obsloužený kabinkou Kaiser a 4sedačkou Hochalter, je nahoře mírnější, lehce zvlěný, ve spodní části je pak rozbrázděn poměrně strmými žlaby, jimiž stékají čtyři ze sjezdovek.
Protilehlý Hohe Mut je výtečný sportovní svah s přirozenými členitostmi, vlnami a zlomy, který prořezává celkem pět variant červených a černých sjezdovek, zčásti využívaných pro závody i tréninky. Velmi krásné, i když kratší černé tratě se nacházejí v lokalitě Drei Seen – nejprve mírně hladí temeno hory, ve druhé půli ho naopak zostra rozčísnou. Je to ideální terén pro úhlednou sadu slalomových oblouků. Jedna z variant černých tratí se pro zpestření vlévá do terénního žlábku ve tvaru u-rampy.

Obě strany Kühtai jsou na vícero místech obousměrně propojené – nejpohodlněji tunelem mezi lanovkami Kaiser a Hohe Mut, jinde stačí přejít silnici či parkoviště nebo rovinku pomůže překlenout lanový vlek.

Na první pohled Kühtai připomene Francii – vévodí tu hotelové budovy, z nichž se vystupuje přímo na sjezdovku, svahy jsou holé a nebe blízko. Celý resort má ovšem mnohem subtilnější měřítka (vesnici, která má 12 stálých obyvatel, poštu i moderní kostelík, pak přejdete za čtvrt hodiny) a většina hotelů spočívá v rodinných rukou s převahou štamgastů. Dražší ubytování přímo v místě a přeci jen malý „jednodenní“ areál podstatně snižují lyžařskou atraktivitu Kühtai pro české lyžaře – proto je tu moc nepotkáte. Pro výlet z oblíbeného Ötztalu, zvláště mimo víkend, ale Kühtai poměrně silné trumfy má.

Kühtai spouští vleky obvykle koncem listopadu a zavírá až koncem dubna. Příjezdová cesta má horské parametry se vším všudy.

Kühtai - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

377

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vysokohorské středisko se zárukou sněhu do května
  • z hotelu se nastupuje přímo na sjezdovku
  • převážně univerzální červené sjezdovky

Minus:

  • převýšení jen 500 m
  • bezlesé „difúzní“ svahy při špatném počasí

Odkazy

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 14 z 24
Otevřené sjezdovky 17 z 34