Scuol - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nad starobylým městečkem Scuol s termálními lázněmi trůní kompaktní, přehledný a díky jižní orientaci prosluněný horský kotel s pestrou paletou středně i méně náročných sjezdovek. Je obsloužen rychlými lanovkami a z okraje Scuolu zpřístupněn moderní 8místnou kabinkou. Díky termálnímu komplexu ve svém malebném centru je Scuol vděčným cílem rekreačně naladěných lyžařů.

Scuol - sjezdovky

39%45%16%
70 celkem sjezdovek (km)
27 zasněžování (km)

Scuol - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
3
sedačka expres
3
sedačka krytá
3
kabinka
1
18000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1250-2783 m n.m.1533 m

Mapa sjezdovek

Scuol - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Scuol - lyžování

Scuol leží v údolí Engadinu mezi renomovaným Svatým Mořicem a atraktivní bezcelní zónou Samnaun čili ve stínu slavných sousedů, z něhož trochu vystupuje především díky svým termálním lázním. Centrum rétorománského městečka, jímž prochází hlavní třída s obchody, poštou, bankou a termálními lázněmi, je čistě ze starých kamenných domů s malými okny a zakřivenými zdmi. Zbytek města je široce rozprostřen ve stráni a na jeho západním okraji je v sousedství železniční stanice nástupní terminál kabinkové lanovky do areálu Motta Naluns.

Lyžařské terény se rozprostírají na bezlesém jižním úbočí horské skupiny Silvretta. Většina sjezdovek vystélá hojně zbrázděnou kotlinu Jonvrai, další stékají po jižních a západních svazích hory Schlivera zpět ke Scuolu, do horské vísky Ftan na západním okraji areálu a ještě opuštěným údolím z vrcholu Salaniva do vesničky Sent na jeho východním okraji.
Hlavní pohodové a velmi mírné dálnice obtékají pohodlnou krytou 6sedačku Nalun s polstrovanými sedačkami, která z Motta Naluns (2 146 m) přímo navazuje na přibližovací kabinku z údolí. Zpět do údolí na okraj Scuolu (1 250 m) sjíždí po mýtinách dlouhá, místy subtilnější, ale svižná a hravá červená trať s terénními zlomy. V hlavní kotlině Jonvrai (2 158 m) není díky jejím strmým úbočím nouze o poctivě červené nebo kratší černé sjezdovky, jen samotné dno kotliny je ploché. Tratě tu obsluhují tři expresní 4sedačky. Jeden z nejlepších sjezdů vede z vrcholu Salaniva (2 710 m) – má optimální červený sklon, akorátní šířku i nádherné terénní komprese, jen dojezd k sedačce je delší, lehce klikatý traverz. V nejvzdálenějším koutě kotliny se točí ještě dva vleky Champatsch (2 783 m) s proměnlivě skloněnými, členitými, ale širokými červenými sjezdy. Z vrcholu Salaniva pak vede ještě romantický sjezd mimo dosah lanovek a vleků do malebné vísky Sent (1 430 m), kam zajíždí i skibus ze Scuolu. Červená trať nese jméno Traumpiste („sjezdovka snů“) a po línějším začátku spadá svižně červeně, v prudších pasážích se rozšiřuje a v půli cesty míjí malou chaloupku s občerstvením.

I když lyžařský terén nad Scuolem je poměrně pestrý, při delším pobytu lze jen těžko odolat pokušení navštívit ze Scuolu větší a slavnější sousedy – Samnaun, Sv. Mořic anebo italské Livigno.

Ve spodní polovině lyžařského areálu jsou vyznačeny zimní pěší stezky a mnoho dalších cest pročesává okolí Scuolu. Pro nelyžaře pořádá pestrý program i místní turistická kancelář. Nejlákavějším aprés-ski jsou termální lázně Bogn Engiadina, které se nacházející přímo v centru městečka a jsou překvapivě velké a nově zrekonstruované. Jsou napájené z dvaceti pramenů, které zde již v 16. století objevil slavný lékař Paracelsus. Kromě vodních lázní a saun nabízí lázně ještě římsko-irské lázně. Římané holdovali parním lázním různých teplot, Irové zase procedurám v suchém a horkém vzduchu. Oba tyto uznávané lázeňské přístupy jsou spojeny do dvouapůlhodinového rituálu, který vyvrcholí masáží – mýdlovou, medovou nebo jogurtovou. Pak už jen své tělo ošetříte bylinkovým krémem a spočinete v panoramatické relaxační místnosti.

Samotné městečko je klidné a tranzitní doprava je vyhnána obchvatem mimo něj. Kromě hotelů v rodinných rukou a s dlouhou tradicí je ve Scuolu i mnoho apartmánového ubytování a přímo u lanovky stojí moderní a velmi komfortní hostel.

Scuol je jedním z nejbližších švýcarských středisek – leží přímo při hranicích s Rakouskem.

Scuol - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

260

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • rozmanité sjezdovky převážně střední obtížnosti
  • přirozeně členitý terén
  • moderní a rychlé lanovky
  • termální lázně
  • malebné starobylé městečko

Minus:

  • menší lyžařská oblast
  • místy stále ještě vleky
  • vyšší ceny oproti nedalekým střediskům v Rakousku či Itálii

Scuol - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Kranjska Gora

Kranjska Gora

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 15
Otevřené sjezdovky 0 z 20 km