Keystone - lyžování - SNOW.cz
Foto

Keystone, tvořený několika čistě rezidenčními resorty, leží na úpatí perfektního zalesněného svahu s velkým hroznem „červených“ tratí. Hřebeny vyčnívají ještě necelých 300 výškových metrů nad pásmo lesa a jejich holá úbočí jsou protkána off-piste variantami, zpřístupněnými pěšky i rolbami. Areál patří pod křídla Vail Resorts, a tak zdejší skipas platí i v sousedním Breckenridge a částečně i ve Vailu a Beaver Creeku. Jeho mezinárodní prestiž je z této pětky nejslabší, a díky tomu – aniž by byla kvalita dotčena terénů – je i cenově nejpřijatelnější.

Keystone - sjezdovky

32%49%19%
135 celkem sjezdovek (km)
100 ski-route (km)
1274 rozloha sjezdovek (ha)
237 zasněžování (ha)

Keystone - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
5
sedačka expres
6
kabinka
2
33560 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

2829-3782 m n.m.953 m

Mapa sjezdovek

Keystone - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Keystone - lyžování

Keystone není vlastně jeden resort, ale spíš rezidenční osady lemující silnici do sedla Loveland Pass. U nástupní stanice páteřní kabinky River Run pak je zástavba kompaktnější, a nechybí ani restaurace, obchůdky a náměstí. Ze vzdálenějších míst se dojíždí (často jezdícím) skibusem nebo autem.

Svahy jsou typicky coloradské – jsou vysoké a masivní, ale mají pravidelnější tvary a prudké změny sklonu nebo terénní záludnosti jsou výjimkou a ze dvou třetin je porůstá les, jímž si pročesávají cestu desítky širokých sjezdovek. Běžný „alpský“ lyžař sjezdí především modré sjezdovky („more difficult“), které odpovídají našim červeným – a poměrně dost svižným. Černé jsou obvykle přírodní trasy v řídkém lese, výjimečněji jde o pečlivě upravené strmé tratě. Některé „školní“ zelené sjezdovky, mimochodem protínající celou horu, jsou prosázené transparenty nabádajícími k pomalé jízdě a ohledu na rychlost okolojedoucích lyžařů.

Obzvlášť hlavní svah Dercum Mountain, přiléhající k resortu, se 700m převýšením představuje v Alpách málo vídanou spleť „červených“ tratí, kde to můžete rozbalit tak, jak vám budou síly stačit. Pás tratí se táhne z Dercum Mountain přes údolí a vrchol North Peaku do údolíčka označeného Outback. Nejprudší tratě stékají z North Peaku (pocitově černé, přestože ty upravené jsou rovněž značené modře), v Outbacku pak najdete sportovní „červené“ a hlavně nepřeberně tras v řídkém lese.

Ještě více off-piste černých tratí zpřístupňují z North Peaku a od horní stanice expresní sedačky Outback rolby (snowcats), které vás vyvezou nad hranici lesa na nejvyšší hřeben s kótou 3 782 m n. m. Hrozen vydatných sjezdovek podél kabinky River Run je pravidelně osvětleno i večer do 20.30 hod. pro carvingový nášup.

Pod horní částí sedačky Peru Express se táhne obrovský snowpark, zabírající plochu asi jako všechny sjezdovky ve špindlerovském Sv. Petru.

Zklamaní můžete být ze scenérií – tyto božské lyžařské svahy nejsou nijak zvlášť pohledné a díky všudypřítomnému lesu vidíte často jen na nejbližší protější svah. Atmosféru nemá ani samotný „satelitní“ Keystone, sestávající z chaletových apartmánových komplexů podobajících se jako vejce vejci. Tu se snažil architekt o styl alpský, tu o viktoriánský, onde zástavba připomíná westernové kulisy. Jejich zařízení je rustikální, prostoru až marnotratně mnoho, leckde visí na stěnách žánrové obrázky ze známých alpských destinací a vždy je součástí komplexu bazén (výjimkou není ani vyhřívaný venkovní).

Paradoxně právě díky své liduprázdnosti se vám může Keystone zdát brzy monotónní a omrzet se. Díky společnému skipasu s okolními centry je to ale nakonec spíš výhoda – nebude vám líto odjet na den jinam.

Keystone je jedním z nejvýše položených středisek a aklimatizace spolu s časovým posunem může citlivějším jedincům první dva tři dny znepříjemnit – den volna po příjezdu určitě není marněním času.

Keystone - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

250

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • bezvadné carvingové dálnice chráněné lesem
  • poměr kapacity sjezdovek a lanovek
  • obvykle suchý, kyprý sníh
  • ráj treeskiingu

Minus:

  • sedačkové lanovky bez krytu
  • uměle vystavěný resort bez genia loci
  • vzdálenost z Evropy, cena

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 28 km