Vail - lyžování - SNOW.cz
Foto

Vail je resort superlativů a ikonou lyžování v Americe, její St. Anton. Doslova. Zakladatel resortu si v 50. letech představil typickou tyrolskou vesnici a rozhodl se jí vtělit do Vailu. V protáhlém pásu zástavby podél dálnice z Denveru stojí „gasthofy“ i „stube“, tak jak je dobře známe, lanovky se označují jako „bahn“ a v baru dostanete i „wurst“. Objektivní kvalita Vailu stojí na skutečně rozsáhlém a prvotřídním areálu, rozpínajícím se po protáhlém severně orientovaném hřebeni, v hlubokých bezlesých mísách na jeho odvrácené straně a ještě na protilehlém hřbetu Blue Sky Basin. Je tak největším kompaktním areálem USA s nejrozsáhlejším manšestrovým polem – denně ho vyžehlí až na 650 hektarech, v čemž je prý nikde na světě netrumfnou.

Vail - sjezdovky

29%53%18%
193 celkem sjezdovek (km)
48 zasněžování (km)
2140 rozloha sjezdovek (ha)
158 zasněžování (ha)

Vail - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
4
sedačka expres
16
kabinka
2
50900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

2476-3527 m n.m.1051 m

Mapa sjezdovek

Vail - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Vail - lyžování

Hlavní svah Vailu tvoří mohutný hřeben se třemi nevýraznými vrcholy (zleva Two Elk Lodge, Patrol Headquarters a Wildwood) s kótou okolo 3 400 m, po jejichž severním svahu se řítí modře značené, tedy obvykle středně strmé tratě, k městu. Sjezdovky se občas slévají v úplné přistávací dráhy a ve stametrové šíři se žehlí i některé černé tratě. Excelentní jsou přímé, svižné a lehce houpavé tratě pod kabinkou Eagle Bahn (Bwana, Simba) s cílem ve čtvrti Lionshead. Fantastickým zážitkem jsou i jízdy po dokonale uválcovaných černých tratích v Back Bowls na jižní straně hřebene, každý den takto upraví tak tři čtyři. Mimoto je v holých „bowlech“ nespočet středně strmého freeridu, značeného jako černé. Protilehlý a severně orientovaný Blue Sky Basin naproti tomu nabízí strmější off-piste v lese, je zde ale i kouzelná modrá Grand Review rozlévající se mezi stromy. Černé tratě často nesou emotivní názvy – Steep & Deep, Heavy Metal, Never nebo Wow.

Samozřejmostí jsou denně čerstvě barevně vytištěné grooming reporty, kapesníčky u lanovek, interaktivní mapa areálu na každé výstupní stanici nebo sušenky zdarma v restauraci. Horské restaurace jsou mimochodem – v Americe obecně – mizerné, dají-li se tak hromadná občerstvovadla s polévkou, pár sendviči a limonádou nazvat, i když právě Vail láká na několik pravých restaurantů na svahu a mnohé další pořádají aspoň barbecue.

Dopravní páteří areálu jsou, jako v Coloradu běžně, expresní 4sedačky, vždy bohužel bez plexisklového krytu. Tyto lanovky křižují rozsáhlý areál snad nejefektivněji, jak to jde, takže cesta mezi nejvzdálenějšími končinami je otázkou jen několika desítek minut. O Vailu se traduje, že ve špičkách trpí – přiznejme typickým – nešvarem obřích středisek, a to ucpanými sjezdovkami. Kdo ví – ovšem v obyčejný sezónní den nejspíš žádnou zácpu nepotkáte, naopak budete sledovat desítky neobsazených uhánějících sedaček. Luxusní městečko s pěší zónou a hosty v norkových kožiších přilepené na dálnici I-70 je dík směsi á la tyrolské architektury a klasické americké rezidenční zástavby pro Evropana dost pitoreskní, ale v žádném případě nudné – postrádat nebudete ani klasické rakouské aprés-ski a happy hour. Množstvím restaurací, nabízejících cokoliv vás napadne, barů a diskoték nemá Vail v okolí konkurenci.

Vail - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

260

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • největší kompaktní plocha sjezdovek v USA
  • excelentní carvingové ranveje
  • off-piste v lese i po holých pláních
  • expresní a efektivně projektované lanovky
  • aprés-ski a večerní život

Minus:

  • Back Bowls jsou orientovány na jih
  • cena...

Odkazy

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 11