Aspen Snowmass - lyžování - SNOW.cz
Foto

Kosmopolitní aura Aspenu není na starém těžařském městečku s viktoriánskými domy moc znát. Oproti okázalému luxusu plotem obehnaného Beaver Creeku je Aspen místem, kde žijí i skuteční lidé a kde jsou i skutečné obchůdky, kavárny, restaurace a bary. Přímo z města vyrůstá Aspen Mountain, pestrý a neuvěřitelně liduprázdný svah s 990m převýšením, v sousedství hřeben Aspen Highlands s rezidenčním komplexem a o kus dál ještě satelit Snowmass s největší koncentrací sjezdovek a také největším americkým převýšením (1 345 m) – trochu nekompaktní, ale skibusem sešněrovaný ranec areálů se vším, co může náročnější lyžař za oceánem pohledávat.

Aspen Snowmass - sjezdovky

48%42%10%
510 celkem sjezdovek (km)
1982 rozloha sjezdovek (ha)
238 zasněžování (ha)

Aspen Snowmass - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
18
sedačka expres
13
kabinka
2
58565 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

2400-3815 m n.m.1415 m

Mapa sjezdovek

Aspen Snowmass - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Aspen Snowmass - lyžování

Aspen leží na prostorné náhorní plošině (2 425 m), z níž se líně vzdouvají jak oblé hřebínky jakoby zatoulané z Beskyd, tak i robustnější skalnaté masivy, jejichž výběžky si podmanily i dva hlavní areály – A. Mountain s vrcholem Sundeck (3 415 m) a A. Highlands s Loge Peakem (3 560 m). Žádné těsné sevření hor, spíš tu dýchá severský prostor. Toho je mnoho i na upravovaných sjezdovkách a v bowlech, jak v Americe nazývají své freeridové terénní mísy.

Přímo z aspenské promenády startuje moderní gondola (Silver Queen) na vrchol Sundeck. Horu z obou stran rámují hřebínky, mezi nimiž svahy strmě spadají do centrální kotliny – tou klesá hlavní modrá (rozuměj poctivá červená) Spar Gulch a obloukem se sem vlévá další modrá Copper Bowl. Obě jsou terénně proměnlivé a svádějí k rychlé, dynamické jízdě, přestože nejsou nijak zvlášť široké, nahoře i při dojezdu se však větví v několik dalších variant. Skutečnou ranvejí je modrá plocha pod expresní 4sedačkou Ruthie´s na pravém hřebínku. Z něj padá nespočet černých boulových variant (double-black) do centrální kotliny, další hrozny černých ski-route skýtá levý hřeben (Bell Ridge).

Aspen Highlands se satelitní vesničkou (2 450 m) je jen pár minut autem či skibusem z města a podobně jako Mountain jej tvoří protáhlý hřeben s jedenáctisetme­trovým převýšením, obsloužený třemi expresními 4sedačkami. O co pohodovější jsou tu válcované tratě (pocitově jen červené až modré, zejména ve střední části svahu), o to divočejší je boulový terén double-black tratí z Loge Peaku a hlavně mísy Highland Bowl pod vrcholem Highland Peak s průměrným sklonem svahů 35 až 40 ° (nejprudší místo 48 ° !), kam pendluje rolba-snow cat.

Sousedem Aspenu je i malý vrcholek Buttermilk se zeleno-modrým cvičným terénem a ještě dále pak obrovský Snowmass (2 565 m) s vlastním resortem, ale společným skipasem – tři pětiny tratí v něm zahrnutých leží právě zde.

Aspen zažíval slavné časy již koncem 19. století, kdy produkoval jednu šestinu amerického stříbra a žilo v něm 12 000 obyvtel, vycházelo 6 novin a sídlila tu opera. V roce 1893 se ovšem cena stříbra zřítila, město se scvrklo na několik set obyvatel a viktoriánské domy byly časem na rozpadnutí. Novou epochu začal Aspen po 2. světové válce právě s rozvojem lyžování a dnes je nejelegantnějším resortem Skalistých hor.

Aspen Snowmass - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

110

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 4 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • výborné a dlouhé „červené“ sjezdovky
  • strmé a nejstrmější freeridové terény – boulové i volné (bowls), vždy patrolované
  • liduprázdné tratě
  • živé a šarmantní městečko na americké poměry

Minus:

  • 4 různé areály spojené skibusem
  • jedno z nejdražších míst vůbec

Odkazy

Telnice

Telnice

Telnice

Telnice

Telnice

Telnice

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 5
Otevřené sjezdovky 0 z 8