02.03.2019 | Gruň
- autor: Kašpi
- hodnocení:
Moje první návštěna tohoto areálu, který je zasasen mezi vrcholy
Beskyd. Nachází se doslova na konci světa. Při cestě jsem na chvilku
pochyboval, zda mě vede navigace správně.
Gruň - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)
Ski park Gruň (lidově též "Armaturka", podle zakladatele a dlouholetého
provozovatele střediska MSA Dolní Benešov) je relativně skromné středisko,
schované hluboko v Beskydech v údolí horského potoka Poledňany, kam i v
hlavní sezóně přijede především lyžař milující klid a kouzelné
přírodní scenerie, často pak i lyžař, mající k tomuto kousku Beskyd
nějakým způsobem výjimečný vztah. Nejinak tomu bylo letos o první jarní
sobotě, která byla současně posledním dnem letošní lyžařské sezóny ve
středisku.
Jak je zřejmé z fotek, šlo skutečně o "jarní lyžování" se vším
všudy, tedy včetně tradičního závěrečného "průjezdu bazénem", který
vznikl v dolní části červené sjezdovky, zhruba na úrovni Koliby.
Sjezdovky:
Hlavní tratí střediska je cca 700 m dlouhá červená sjezdovka, mající několik alternativních variant, která byla v době návštěvy obsluhována již pouze dvousedačkovou lanovkou. Kromě té vede pod vrchol Těšiňok (919 m n. m.) také zalomená Tatrapoma, která ovšem byla mimo provoz, stejně jako oběžný vlek na cvičné louce, který současně lyžařům, resp. běžkařům usnadňuje přístup na hřeben Gruně.
Sněhové podmínky:
Jedním slovem "jarní". Na hlavních tratích jihovýchodní orientace sníh doslova mizel před očima a člověk se za jízdy už i tu a tam "zadrhl", takže na místě byla nejen opatrnost, nýbrž i adekvátní rychlost...
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
Kromě zmíněné sedačky, která zhruba před pěti lety nahradila jednu ze dvou Tatrapom, obsluhující hlavní tratě, jsou ve středisku další tři starší vleky výše zmíněného typu, resp. oběžné vleky typu BLV 12. Myslím, že po několika desetiletích služby, by si tato zařízení zasloužila snad i výměnu, ale chápu, že vše je jen otázkou peněz a těch se tady, na "konci světa" nejspíše zase tak úplně nedostává.
Zalidněnost:
Naprosté minimum lidí. Šlo spíše o příznivce a "známé", kterých má Armaturka, fungující již od první poloviny 80. let, požehnaně. A dokonce už i ve druhé, resp. třetí generaci.
Občerstvení a aprés-ski:
Přímo v dolní části hlavní trati je oblíbená chata Koliba s nabídkou občerstvení, včetně polévek apod. V sezóně nad ní funguje aprés-ski bar, který byl ovšem v době návštěvy již mimo provoz. O něco níže se nachází další restaurační zařízení v jedné ze tří chat, sloužících k ubytování. Obvykle během sezóny zde ovšem bývají školní lyžařské kurzy, takže na tuto variantu není radno spoléhat. A konečně, na hřebenu Gruně je možné navštívit známý hotel Charbulák, který v minulých letech prošel celkovou rekonstrukcí a jehož nabídka i kvalita služeb opět dosahují onoho očekávaného standardu.
Doprava do střediska a parkování:
V době návštěvy bylo možné již zcela bez problémů dojet po suché silnici prakticky až k dolní stanici lanovky, což ovšem bývá v průběhu zimy mnohdy problém. Z hlavní silnice I/56 je nutné odbočit na Starých Hamrech (u mostu) na místní komunikaci, jejíž poslední úsek údolím potoka Jamník bývá sjízdný pouze s řetězy a navíc je zde v sezóně o víkendech doprava regulována kyvadlově. V den návštěvy nic takového naprosto nehrozilo a bylo možné dostat se až ke sjezdovkám, resp. na hřeben Gruně, kde je poměrně velké, leč zpoplatněné parkoviště.
Moje první návštěna tohoto areálu, který je zasasen mezi vrcholy
Beskyd. Nachází se doslova na konci světa. Při cestě jsem na chvilku
pochyboval, zda mě vede navigace správně.
Gruň, to je pro mě především nostalgie. Místo, kde jsem se na přelomu 80. a 90. let učil co by školou povinné dítě lyžovat a které mi hlavně svou polohou se scenerií tzv. Zadních hor a výhledy (přes hřeben Gruně lze často vidět hřebeny Malé Fatry a při dobré viditelnosti i Roháčů) už jako dítěti uča...
Na Grúň jsme se vypravili po čtyřech letech. A až na nějaké drobnosti jsme si lyžování užili.
Po delsi dobe jsme se rozhodli oprasit vzpominky a zajet si politat na Grun. Utulny areal, kde jsme s partou jeste ve skolnich letech jezdili na jarni prazdniny, ma porad svoje kouzlo. Dnes pro nas byl Grun alternativou pro sobotni den na horach, chteli jsme se vyhnout navalum lidi na Bile, kde jezd...
Až na počáteční problémy při parkování a hlavně při odjezdu byl celkový dojem dobrý. Solidní stav sjezdovky a vzhledem k datu (a informaci z Bílé) ještě ucházející zalidněnost. Počasí dobré. Teplota kolem nuly, svítilo slunce.
Zapadlé středisko, kde si na širokých sjezdovkách užili mladí i starší. Týdenní rodinná návštěva předčila veškerá očekávání.