Dolomiti Superski - lyžování - SNOW.cz
Foto

Největší italská superoblast pokrývá jedním skipasem 12 lyžařských oblastí s 1 220 km sjezdovek v kouzelném prostředí Dolomit.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Sella Ronda

Dolomiti Superski - sjezdovky

30%60%10%
1200 celkem sjezdovek (km)
1100 zasněžování (km)

Dolomiti Superski - lanovky a vleky

630000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

975-3269 m n.m.2294 m

Mapa sjezdovek

Dolomiti Superski - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Dolomiti Superski - lyžování

Dolomity jsou nejen jedním z nejkrásnějších pohoří na světě, ale i jedním z nejrozsáhlejších lyžařských území – celé je pokrývá jediný superskipas. Všechna čtyři údolí v centrální části pohoří – Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa a Arabba (Livinallongo) – jsou přitom perfektně propojená lanovkami, čímž se otevírá poměrně celistvá síť více než 400 km sjezdovek, jimiž prochází i legendární lyžařské safari Sella Ronda. I okolní údolí jsou však poměrně hustě lyžařsky využitá, takže lze s pomocí skibusů nebo vlastního auta lyžovat každý den v jiném místě.

Jedinečnost Dolomit spočívá především v jejich neobvyklé stavbě – netvoří totiž klasické hřebeny, které by se táhly podél celých údolí, nýbrž jednotlivé masivy stojí osamoceně, což ještě podtrhuje jejich majestátnost. Strmé skalní věže, komíny a cimbuří vyrůstají z krotké pahorkatiny pokryté loukami, na nichž se prohání většina sjezdovek – ty jsou díky tomu prostorné, přívětivé, přitom však orámované dramatickými kulisami. Jen malá část tratí je vetknuta přímo mezi skalní bloky, o to jsou ale samozřejmě působivější – mezi ně patří ty na Tofaně a Monte Cristallu v Cortině d´Ampezzo, na Lagazuoi v Alta Badii nebo na Porta Vescovo v Arabbě. Nejdelší sjezdy skýtají kromě nejvyšší hory Marmolady především areály v okrajových údolích Dolomit jako Eisacktal, Pustertal nebo Val di Fiemme, kde se tratě mohou propadnout do nejnižších nadmořských výšek. Více než 1 300 výškových metrů překonávají sjezdy do údolí z Plose, Kronplatzu nebo z Alpe Cermis a právě ty patří k těm lyžařsky nejkrásnějším – nejde o žádné podřadné tratě pro odpolední návrat, ale plnohodnotné, široké a profilově velmi atraktivní sjedzovky.

Společný skipas pro celé Dolomity se začal rodit už v 70. letech, jako jeden z prvních v Alpách. I okruh Sella Ronda byl jedním z prvních opravdových safari, kde se pomocí lanovek a vleků dal za jediný den objet celý ohromný skalní masiv Sella bez toho, že by se jediná trať musela jet dvakrát. Tehdy s pomalými a málo kapacitními lanovkami bylo zvládnutí okruhu opravdu sportovním výkonem, dnes už jde spíš o nenáročný výlet za jedinečnými panoramaty.

Dolomiti Superski - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

530

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 4 - 8 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • krásné, převážně středně náročné sjezdovky
  • velké i komorní areály
  • velmi efektivní přepravní park
  • výkonné zasněžování pokrývající 90 % sjezdovek
  • jedinečná scenérie Dolomit

Minus:

  • nejoblíbenější střediska jsou dost rušná
  • rychle rostoucí ceny v posledních letech
  • jarní sníh už od konce února
  • dojíždění od ubytování k lanovkám

Dolomiti Superski - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Dolomity Superski - od 1 290 Kč

Odkazy

SNOW tipy