Gerlitzen - lyžování - SNOW.cz

Gerlitzen

Rakousko Rakousko - Korutany - Annenheim, Klösterle

Foto

Nejstarší korutanské lyžařské středisko na hoře Gerlitzen je panoramatické, skoro středně velké a namířené do všech světových stran. Z vrcholu hvězdicovitě rozběhnuté sjezdovky umožňují horu objet jako při lyžařském safari, které je zde s nadsázkou nazývané Stella Ronda. Sjezdovky jsou nejčastěji středně strmé, lehce proměnlivé a velmi široké, zvládající i víkendové nápory.

Gerlitzen - sjezdovky

26%66%8%
41 celkem sjezdovek (km)
39 zasněžování (km)
11 ski-route (km)

Gerlitzen - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
2
sedačka expres
3
sedačka krytá
2
kabinka
1
22200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

520-1911 m n.m.1391 m

Nadmořská výška sjezdovek

1000-1911 m n.m.911 m

Mapa sjezdovek

Gerlitzen - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Gerlitzen - lyžování

Placatá dvoutisícovka Gerlitzen, ověšená lanovkami a sjezdovkami ze všech světových stran, se zdvihá nad jezerní kotlinou nedaleko od Villachu. Po celém vrchlíku Gerlitzenu rolují poměrně nenáročné dálnice s převýšením okolo 400 m. Nejdelší lehce červená a rovněž dálniční sjezdovka s 1 000m převýšením míří do osady Klösterle (Arriach) na severním úpatí hory. Bezlesý vrchol Gerlitzenu je dalekým rozhledovým bodem – na severním obzoru se tyčí Vysoké Taury s Grossglocknerem i oblejší pohoří Nockberge, na jihu Karavanky a na východě se Alpy jakoby rozpuští v nížinách.

Hlavním nástupním místem nedaleko Villachu je Annenheim, odkud stoupá 4místná kabinka, na niž navazuje krytá 4sedačka Gipfelbahn s příjemně červenou tratí klesající po prostorných mýtinách s občasnou odpočinkovou pasáží. Sousední vlek Pacheinerlift nabízí užší a lehce sportovní sjezdovky – jedna značená modře, druhá černě, zřejmě kvůli krátkému cílovému hangu. Nejoblíbenější dálnici na kopci obsluhuje expresní 8sedačka Neugarten, kterou kopíruje ultraširoká, přehledná a mírná (modrá, červená) sjezdovka, optimální na ranní rozehřátí. Ze severní strany pak z údolí přijíždí expresní 4sedačka Klösterle I a II – podél ní spadá dlouhá, velmi široká až dálniční červená sjezdovka se dvěma variantami a měnícím se sklonem, ale bez velkých terénních nerovností. Z jižní strany šplhá na Gerlitzen z pásma lesa nová 6sedačka Wörthersee-Jet – obíhá ji členitá červená sjezdovka k wellness hotelu Feuerberg, odkud pokračuje pohodově lesem v příjemně proměnlivém sklonu.

Dětské parky a cvičné louky se rozléhají na horní stanici kabinky (Kanzelhöhe) a dále u resortu Feuerberg na jižní straně Gerlitzenu.

Nejromantičtější chatou je dřevěná Almseehütte přímo u sjezdovky do Klösterle – má jednoduchou, ale výbornou domácí kuchyni a suroviny z vlastního hospodářství.

Přímo u přibližovací kabinkové lanovky z Annenheimu od jezera Ossiachersee jsou nově vybudovaná záchytná parkoviště. Gerlitzen je typické víkendové středisko pro obyvatele Villachu, a proto o víkendech startují lanovky už v 8.00 hod. On-line se dá sledovat vytížení parkovišť i lanovek a vleků. Alternativní nástup do areálu je v obci Klösterle ze severní strany Gerlitzenu.

Tradiční akcí pro návštěvníky je Snow Challenge – individuální „závod“ po trase Stella Rondy. Výhercem se stane lyžař, který se nejvíce přiblíží času oblíbeného televizního moderátora, který se ovšem během safari zastavuje i v barech.

V lázeňském letovisku Villach-Warmbad se po velkolepé rekonstrukci v r. 2012 otevřely termální lázně Kärnten Therme, které nabízejí jak vodní termální svět s atrakcemi jako tobogány nebo divoká řeka, tak relaxační svět saun a parních lázní. Raritou přilehlého hotelu Warmbaderhof je vnitřní bazén, do něhož proudí termální, radonem obohacená voda přímo ze země – bazén má proto netypické, kamenité dno, ale právě kvůli přímému přívodu pramene se v něm příliš neohřejete – voda má „jen“ 29 °C.

Gerlitzen - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

540

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké sjezdovky střední obtížnosti
  • kompaktní areál s tratěmi do všech světových stran
  • daleké výhledy
  • on-line informace o vytížení lanovek

Minus:

  • sjezd do Annenheimu jen lanovkou
  • rušná návštěvnost o víkendech

Odkazy

Swieradow Zdroj

Swieradow Zdroj

Swieradow Zdroj

Swieradow Zdroj

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 2
Otevřené sjezdovky 0 z 2 km