Gerlitzen

Rakousko Rakousko - Korutany - Annenheim, Klösterle

Foto

Gerlitzen je oblá, téměř dvoutisícová hora, zdvihající se nad Villachem a jezerem Ossiacher See, jejíž bezlesý vrchol je vynikající vyhlídkou do všech světových stran. Zvrchu se rovněž všemi směry rozíhají široké, lehce proměnlivé a nejčastěji středně strmé sjezdovky, obsloužené rychlými a kapacitními sedačkami. Gerlitzen je tak velmi kompaktním areálem, který nadchne hlavně milovníky carvingových dálnic.

Gerlitzen - sjezdovky

26%66%8%
52 celkem sjezdovek (km)
52 zasněžování (km)
11 ski-route (km)

Gerlitzen - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
6
sedačka
3
sedačka expres
3
sedačka krytá
2
kabinka
1
22200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

520-1911 m n.m.1391 m

Nadmořská výška sjezdovek

1000-1911 m n.m.911 m

Mapa sjezdovek

Gerlitzen - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Gerlitzen - lyžování

Gerlitzen je nejstarším lyžařským střediskem Korutan, ale jeho terénní konfigurace je velmi moderní – z vrcholu se rozbíhají do všech světových stran široké, přehledné a nezáludné sjezdovky, tedy v podstatě ideální carvingové dálnice. Díky tomu, že se všechny páteřní lanovky sbíhají poblíž sebe na vrcholu, lze snadno střídat jednu sjezdovku za druhou. Lyžovat lze jen na vrcholu hory nebo sjíždět delší tratě směrem do údolí – zdolávané převýšení si tak můžete volit od 200 do 1 000 m podle chuti, sil či sněhových podmínek.

Nejoblíbenější modro-červené dálnice, které se postupně větví do tří variant, rolují po severním úbočí hory podél expresní 8sedačky Neugarten. Po severním svahu stéká také dlouhá červená sjezdovka ve dvou variantách až do údolí do osady Klösterle, odkud stoupají zpět k vrcholu dvě navazující expresní 4sedačky. Klösterle je zároveň jedním z nástupních míst do areálu – směrem od Villachu je sice vzdálenější, avšak s mnohem kapacitnějším parkovištěm. Je zde také rozsáhlý cvičný terén s dětskými vleky a pojízdnými koberci.
Jihozápadním směrem z vrcholu klesá proměnlivá červená trať s přímější a poměrně nenáročnou černou variantou k mezistanici Kanzelhöhe. Na Kanzelhöhe přijíždí z údolí z Annenheimu, nejbližšího nástupního místa směrem od Villachu, malá 4místná kabinka. V mezistanici se nachází dětský park a cvičné svahy. Na vrchol odtud míří starší, ale rychlá 4sedačka Gipfel s bublinou.
Do mělkého terénního zářezu v sousedství 4sedačky stékají dvě užší až středně široké sjezdovky k vleku Pacheiner – červená je pravidelně skloněná, má však v závěru plochý přejezd, černá naopak začíná mírně a postupně je strmější.
Z jihovýchodu šplhá na Gerlitzen pohodlná vyhřívaná 6sedačka Wörthersee-Jet, kterou obíhá několik variant členité červené sjezdovky, využívající hravě proměnlivého terénu. Od luxusního wellness hotelu Feuerberg, kde se nachází další cvičná louka, pokračuje červená trať lesem již pohodově a přehledně až k vleku Birkenhof.

Bezlesý vrchol Gerlitzenu je díky své poloze úžasnou přírodní rozhlednou – na severním obzoru se tyčí Vysoké Taury s Grossglocknerem nebo oblejší pohoří Nockberge, na jihu podél hranic se Slovinskem pak Karavanky a na východě se Alpy jakoby rozpuští v nížinách.

Po svazích jsou rozeseté starobylé, dřevěné a útulné horské chaty s domáckou atmosférou a poctivou místní kuchyní, zásobenou obvykle z vlastního hospodářství – kousek nad Kanzelhöhe třeba Pöllingerhütte, směrem do Klösterle pak Huaba Hittn nebo Almseehütte.

Gerlitzen je oblíbené víkendové středisko pro obyvatele Villachu a okolí, ideální dobou k návštěvě jsou proto všední dny. O víkendech zároveň startují lanovky už v 8 hodin. Po naplnění kapacity parkoviště přímo u kabinky v Annenheimu je k dispozici ještě jedno ve vzdálenosti 1 km, odkud pendluje skibus. Využít lze samozřejmě také parkovacích ploch s vyšší kapacitou na severní straně hory v Klösterle.

Na západní straně města se zdvihá ještě vápencová hora Dobratsch, dříve rovněž sloužící jako lyžařské centrum. Lanovky a vleky však byly okolo r. 2000 demontovány a území nově vzniklého přírodního parku je přístupné jen pro pěší turisty, na sněžnicích či skitouringových lyžích. Trasa od parkoviště Rosstratte na vrchol s mohutným vysílačem je díky výhledům na obě strany velmi oblíbeným výletním cílem. Dobratsch je geologicky velmi cennou lokalitou, formovanou obřími sesuvy a protkanou jeskynními komplexy.

V lázeňském letovisku Villach-Warmbad jižně od města byly v r. 2012 zrekonstruovány do velkolepé podoby termální lázně Kärnten Therme, které nabízejí jak vodní termální svět s nejrůznějšími atrakcemi, tobogány či divokou řekou, tak relaxační svět saun. Novinkou je orientální svět parních lázní hamam. Kärnten Therme je součástí velkého lázeňského komplexu, kde se provádí i mnoho léčebných nebo preventivních procedur. Světovým unikem je vnitřní bazén v hotelu Warmbaderhof, do něhož proudí termální, radonem obohacená voda přes kamenité dno přímo ze země.

Ve Villachu se dá strávit příjemný večer procházkou po centru nebo poznáváním místní gastronomie. Prvotřídní restaurací je například Enotega, využívající surovin z vlastního statku Tschudlhof, ze kterých připravuje kulinářské kreace podle moderních trendů. Útulná Enotega je přitom zážitkem nejen pro chuťové pohárky, ale díky rafinovanému designu i pro oči.

Gerlitzen - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

430

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi široké sjezdovky lehčí až střední obtížnosti
  • kompaktní areál s tratěmi do všech světových stran
  • převážně rychlé lanovky
  • útulné horské chaty
  • daleké výhledy z vrcholu

Minus:

  • návrat do Annenheimu jen lanovkou
  • nízká kapacita přístupové lanovky z Annenheimu
  • velmi rušno o víkendech
  • omezená kapacita parkoviště v Annenheimu

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 49 km