Campiglio Dolomiti di Brenta - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Trentino Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

Itálie Itálie - Trentino | Val di Sole - Campiglio, Folgarida, Madonna, Marilleva, Pinzolo

Foto

I když je lyžařská oblast mezi Folgaridou, Marillevou, Madonnou di Campiglio a Pinzolem napěchovaná začátečnickými a rekreačními sjezdovkami, její rozloha a několik atraktivních sportovních tratí ji činí velmi přitažlivou i pro náročnější lyžaře a výletníky. Potěší i milovníky panoramat, italského způsobu lyžování a ty, kdo chtějí „spát“ za příznivou cenu přímo pod sjezdovkou.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Folgarida Marilleva | Madonna di Campiglio | Pinzolo

Campiglio Dolomiti di Brenta - sjezdovky

33%45%22%
150 celkem sjezdovek (km)
143 zasněžování (km)

Campiglio Dolomiti di Brenta - lanovky a vleky

pojízdný koberec
15
vlek
8
sedačka
15
sedačka expres
6
sedačka krytá
11
kabinka
18
101600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

770-2504 m n.m.1734 m

Nadmořská výška sjezdovek

852-2504 m n.m.1652 m

Mapa sjezdovek

Campiglio Dolomiti di Brenta - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Campiglio Dolomiti di Brenta - lyžování

Centrem lyžařského komplexu, pojmenovaného Campiglio Dolomiti di Brenta, je prominentní hotelové letovisko Madonna di Campiglio na úpatí Brenty, mohutného a okouzlujícího skalního hřebene plného věží a komínů, který je neokoukatelnou kulisou zdejších sjezdovek. V půlkruhu kolem Madonny se rozprostírají poměrně rozmanité terény, ovšem kvůli jejich rozlehlosti s četnými přejezdy a plochými úseky.
Na jihovýchodních svazích Madonny směrem k Marillevě v lokalitě Pradalago převažují kratší, cvičné a pohodové modro-červené terény, jedinou výjimkou je přívětivá černá Amazzonia z vrcholu Pradalaga zpět do města. Červeé sjezdovky a krátký závodní slalomák stékají po jižních svazích v lokalitě Cinque Laghi, kam padají také dvě sportovní tratě z vrcholu Pancugolo. Právě odtud vede propojovací kabinková lanovka na okraj sousedního areálu v Pinzolu – samotný přejezd zabere bezmála půl hodiny. Dvě velmi sportovní tratě má na svém severním svahu Monte Spinale, vyrůstající přímo z města – černou Direttissimu a dlouhou okružní červenou Direttu se dvěma černými „zkratkami“. Nejvýše položené a sněhově nejspolehlivější holé pláně na severozápadně orientovaném a dvouapůltisícovém Passo Grosté nesou velmi frekventované, nenáročné a bohužel jen středně široké sjezdovky.
Všechny tratě jsou přístupné expresními lanovkami a vzájemně do půlkruhu provázané spojovacími cestami, mosty a tunely. Výjezdy lanovkami jsou však kvůli rozloze areálu často zdlouhavé, kabinka na Grosté je dokonce jednou z nejdelších v Alpách.

Nejoblíbenějšími ubytovacími středisky jsou hotelová Folgarida a apartmánová Marilleva, jíž dominují uniformní komplexy přímo na sjezdovkách. Jejich mírnější, středně široké a přehledné sjezdovky stékající po severních svazích zalesněného hřebene s dvoutisícovými vrcholky Monte Spolverino a Monte Vigo uspokojí spíš méně nebo středně náročného lyžaře – a mnoho rekreačních lyžařů tu spolu se začátečníky a školkami sjezdovky pomalu šněruje. Naopak krásné a terénně členité černé sjezdy – jeden do Folgaridy, druhý Marillevy – bývají poloprázdné a smlsne si na nich i zcestovalý lyžař.
Hlavní tratě jsou obsloužené expresními kabinkami a sedačkami, jen na okrajovějších svazích se dá na posledních exemplářích hrkavých „šprušlových“ sedaček ještě zavzpomínat na 70. léta, kdy areál vznikal. Z hlubokého údolí Val di Sole je vrcholový hřeben pohodlně zpřístupněn dlouhou kabinkovou lanovkou od železničního terminálu v Daolase.
Sjezdovky v sousední Madonně jsou z ubytovacích středisek dosažitelné za půl hodiny, přejezd do Pinzola už ale zabere více než hodinu.

Pinzolo má nejskromnější rozsah tratí a leží až na okraji brentského lyžařského komplexu, o to je ale lyžařsky vděčnější – z vrcholu Doss del Sabion se do všech světových stran spouštějí poctivé, různě dlouhé a poloprázdné sjezdovky s pestrým profilem. Nic to ale nemění na tom, že je pro vícedenní pobyt poměrně malé a přejezd do sousedních lokalit časově náročný.
Z vyhlídkového dvoutisícového vrcholu Doss del Sabion klesá do řídce zalesněné kotliny Grual nenáročná prostorná a postupně se větvící červená trať, po západním svahu směrem k Pinzolu se pak lesem vine pohodlná, zčásti serpentinovitá červená s přímou černou závodní variantou. Z louky Malga Cioca na západním úbočí se pak řítí až do údolí členitá a proměnlivá černá trať Tulot. Po zalesněném hřebeni nejvíce přivráceném k masivu Brenty, přístupném krátkou sedačkou z kotliny Grual, vede poměrně nenáročná červená trať. Na tu navazuje kabinka Campiglio Express, která odtud klesá a zase stoupá do oblasti Cinque Laghi v Madonně.

Údolí Val di Sole a Rendena pod Brentou tvoří učebnicově rodinnou oblast s přívětivými terény i praktickým ubytováním, ale s nadprůměrně rozsáhlým areálem. Superskipas platí nejen od Folgaridy po Pinzolo, ale i v nedalekém Tonale anebo v Peju, malém lázeňském středisku s jedinečnou sjezdovkou z 3 000 m n. m. Typický rodinný návštěvník oblasti nejspíš všech možností nevyužije, ale může...

Campiglio Dolomiti di Brenta - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

680

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obří pavučina pohodových tratí s několika náročnějšími výjimkami
  • expresní lanovky na hlavních tratích
  • povětrnostně přívětivé terény v řídkém lese
  • krásné výhledy na masiv Brenta
  • dostatek ubytování přímo na sjezdovce

Minus:

  • méně náročných a dlouhých tratí
  • mnoho začátečníků na sjezdovkách
  • staré sedačky v okrajích areálu
  • polovina terénů v Madonně je na jižních svazích
  • časová náročnost přejezdů mezi okrajovými lokalitami

Campiglio Dolomiti di Brenta - komerční prezentace

Lyžařské zájezdy - Dolomiti Brenta - od 6 740 Kč

Odkazy

SNOW tipy