Campiglio Dolomiti di Brenta - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Trentino Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

Itálie Itálie - Trentino | Val di Sole - Campiglio, Folgarida, Madonna, Marilleva, Pinzolo

Foto

I když je lyžařská oblast mezi Folgaridou, Marillevou, Madonnou di Campiglio a Pinzolem napěchovaná začátečnickými a rekreačními sjezdovkami, její rozloha a několik atraktivních sportovních tratí ji činí velmi přitažlivou i pro náročnější lyžaře a výletníky. Potěší i milovníky panoramat, italského způsobu lyžování a ty, kdo chtějí „spát“ za příznivou cenu přímo pod sjezdovkou.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Folgarida Marilleva | Madonna di Campiglio | Pinzolo

Campiglio Dolomiti di Brenta - sjezdovky

33%45%22%
150 celkem sjezdovek (km)
143 zasněžování (km)

Campiglio Dolomiti di Brenta - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
8
sedačka
15
sedačka expres
5
sedačka krytá
13
kabinka
17
90000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

770-2504 m n.m.1734 m

Nadmořská výška sjezdovek

852-2504 m n.m.1652 m

Mapa sjezdovek

Campiglio Dolomiti di Brenta - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Campiglio Dolomiti di Brenta - lyžování

Centrem lyžařského komplexu, pojmenovaného Campiglio Dolomiti di Brenta, je prominentní hotelové letovisko Madonna di Campiglio na úpatí Brenty, mohutného a okouzlujícího skalního hřebene plného věží a komínů, který je neokoukatelnou kulisou zdejších sjezdovek. V půlkruhu kolem Madonny se rozprostírají poměrně rozmanité terény, ovšem kvůli jejich rozlehlosti s četnými přejezdy a plochými úseky.
Na jihovýchodních svazích Madonny směrem k Marillevě v lokalitě Pradalago převažují kratší, cvičné a pohodové modro-červené terény, jedinou výjimkou je přívětivá černá Amazzonia z vrcholu Pradalaga zpět do města. Červenější tratě a krátký závodní slalomák stékají po jižních svazích v lokalitě Cinque Laghi, která byla nově rozšířena o dvě nové sportovní tratě z vrcholu Pancugolo. Právě odtud vede i propojovací kabinková lanovka na okraj sousedního areálu v Pinzolu – samotný přejezd zabere dobrou čtvrthodinku. Dvě velmi sportovní tratě má na svém severním svahu Monte Spinale, vyrůstající přímo z města – černou Direttissimu a dlouhou okružní červenou Direttu se dvěma černými „zkratkami“. Nejvýše položené a sněhově nejspolehlivější holé pláně na severozápadně orientovaném a dvouapůltisícovém Passo Grosté nesou velmi frekventované, nenáročné a bohužel jen středně široké sjezdovky.
Všechny tratě jsou přístupné expresními lanovkami a vzájemně do půlkruhu provázané spojovacími cestami, mosty a tunely. Výjezdy lanovkami jsou však kvůli rozloze areálu často zdlouhavé, kabinka na Grosté je jednou z nejdelších v Alpách.

Nejoblíbenějšími ubytovacími středisky jsou hotelová Folgarida a apartmánová Marilleva, jíž dominují uniformní komplexy přímo na sjezdovkách. Jejich mírnější, středně široké a přehledné sjezdovky stékající po severních svazích zalesněného hřebene s dvoutisícovými vrcholky Monte Spolverino a Monte Vigo uspokojí spíš méně nebo středně náročného lyžaře – a mnoho rekreačních lyžařů tu spolu se začátečníky a školkami sjezdovky pomalu šněruje. Naopak krásné a terénně členité černé sjezdy – jeden do Folgaridy, druhý Marillevy – bývají poloprázdné a smlsne si na nich i zcestovalý lyžař.
Hlavní tratě jsou obsloužené expresními kabinkami a sedačkami, na vrcholovém hřebeni spojujícím Folgaridu a Marillevu se ale dá na posledních exemplářích hrkavých „šprušlových“ sedaček ještě zavzpomínat na 70. léta, kdy areál vznikal. Z hlubokého údolí Val di Sole je vrcholový hřeben pohodlně zpřístupněn dlouhou kabinkovou lanovkou od železničního terminálu v Daolase.
Sjezdovky v sousední Madonně jsou z ubytovacích středisek dosažitelné za půl hodiny, přejezd do Pinzola už ale zabere více než hodinu.

Pinzolo má nejskromnější rozsah tratí a leží až na okraji brentského lyžařského komplexu, o to je ale lyžařsky vděčnější – z vrcholu Doss del Sabion se do všech světových stran spouštějí poctivé, různě dlouhé a poloprázdné sjezdovky s pestrým profilem. Nic to ale nemění na tom, že je pro vícedenní pobyt poměrně malé a s časově náročným přejezdem do sousedních lokalit.
Z vyhlídkového dvoutisícového vrcholu Doss del Sabion klesá do řídce zalesněné kotliny Grual nenáročná prostorná a postupně se větvící červená trať, po západním svahu směrem k Pinzolu se pak lesem vine pohodlná, zčásti serpentinovitá červená s přímou černou závodní variantou. Z louky Malga Cioca na západním úbočí se pak řítí až do údolí členitá a proměnlivá černá trať Tulot, jedna z nejkrásnějších v celé Itálii. Po zalesněném hřebeni nejvíce přivráceném k masivu Brenty, přístupném krátkou sedačkou z kotliny Grual, klesá příjemná červená trať. Na tu navazuje kabinka Campiglio Express, která odtud klesá a zase stoupá do oblasti Cinque Laghi v Madonně.

Údolí Val di Sole a Rendena pod Brentou tvoří učebnicově rodinnou oblast s přívětivými terény i praktickým ubytováním, ale s nadprůměrně rozsáhlým areálem. Superskipas platí nejen od Folgaridy po Pinzolo, ale i v nedalekém Tonale anebo v Peju, malém lázeňském středisku s jedinou a zároveň ojedinělou sjezdovkou z 3 000 m n. m. Typický rodinný návštěvník oblasti nejspíš všech možností nevyužije, ale může...

Campiglio Dolomiti di Brenta - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obří pavučina pohodových tratí s několika náročnějšími výjimkami
  • expresní lanovky na hlavních tratích
  • povětrnostně přívětivé terény v řídkém lese
  • krásné výhledy na masiv Brenta
  • dostatek ubytování přímo na sjezdovce

Minus:

  • méně náročných a dlouhých tratí
  • mnoho začátečníků na sjezdovkách
  • staré sedačky v okrajích areálu
  • polovina terénů v Madonně je na jižních svazích
  • časová náročnost přejezdů mezi okrajovými lokalitami

Campiglio Dolomiti di Brenta - komerční prezentace

Lyžařské zájezdy - Dolomiti Brenta - od 6 740 Kč

Odkazy

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Výška sněhu 100 cm
Otevřené lanovky a vleky 83 z 89
Otevřené sjezdovky 251 z 284 km