Fanningberg - lyžování - SNOW.cz
Foto

Fanningberg je skromnější a dobře schovaný areál v salcburské oblasti Lungau, které je horami dobře stíněné jak ze severu, tak z jihu. Nad obcí Mariapfarr stoupají dvě expresní kryté sedačky doplněné jedním vlekem, podél nichž stéká vždy několik variant širokých lehkých, středně strmých i prudkých tratí.

Fanningberg - sjezdovky

44%23%33%
30 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)

Fanningberg - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka krytá
2
8500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1497-2150 m n.m.653 m

Mapa sjezdovek

Fanningberg - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Fanningberg - lyžování

Jeden kopec se dvěma lanovkami a vlekem na deset sjezdovek, a to v oblasti, která je sama o sobě chráněná před masovými nájezdy lyžařů, je nadějným příslibem nezahuštěných sjezdovek. Většinu lyžařů přijíždějících od Salcburku totiž zadrží rozsáhlé sítě sjezdovek kolem Flachau, a dále do Lungau proniknou hlavně ti, kteří vědí proč právě tam – láká je především větší klid a slunečnější klima. Fanningberg je ze tří hlavních lyžařských center v Lungau tím nejmenším, což jeho komornost jen umocňuje. Fanningberg v rakouském Lungau je ideální Carvingberg, hora s velkorysým prostorem pro milovníky řezaného oblouku.

Ze zpola zalesněného hřebene klesá prostornými průseky zhruba deset variant tratí s převýšením okolo 500 m, které dvě lanovky a jeden vlek ani nemohou přespříliš zaplnit. Většinu z nich obsáhne centrální 6sedačka Samson Jet, startující přímo od kaskádového parkoviště několik kilometrů a serpentin nad obcí Mariapfarr.

Všechny tratě kromě jedné „šněrovací“ modré míří prakticky bez zatáček přímo po spádnici dolů, a jsou tak velmi přehledné, nikoliv však nudné – zvrchu se jemně vlní, ve střední pasáži svahu překonávají i strmější „schod“. Terén je navíc zbrázděn jemnými prohlubněmi, do nichž se zostra zanořují černé varianty, zatímco ty červené je míjejí. Dojezd k parkovišti je plošší, využitý i pro cvičnou louku.

Nejfrekventovanější je červená carvingová magistrála podél centrální 6sedačky Samson Jet, z níž jsou dostupné i tři krátké černé varianty. Kolem vzdálenější 6sedačky Zirbenjet se propadají černě značené tratě, mají ale i mírnou objížďkovou variantu. Přejezdovou cestou je připojen ještě kilometrový vlek Moserkopf se dvěma subtilnějšími sjezdovkami na odvrácené straně hřebene.

Nahoře i podél sjezdovek jsou milé, útulné dřevěné chaloupky, žádný samoobslužný „krmelec“.

Fanningberg je ze dna údolí Lungau přístupný horskou silnicí z obce Fanning několika serpentinami, které končí ve výšce 1 500 m n. m., kde je pod nástupní stanicí lanovky kapacitní a bezplatné poschoďové parkoviště.

Malý Fanningberg s hodně sjezdovkami je typicky víkendovým střediskem, navštěvovaným hlavně místními lyžaři, pro milovníky carvingové „tělocvičny“ zdaleka je pak téměř dokonalým tajným tipem.

Fanningberg - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

280

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • carvingové dálnice jako z učebnice
  • kratší, ale poctivě černé úseky
  • dvě rychlé 6sedačky

Minus:

  • všechny sjezdovky v podstatě na jednom svahu

Odkazy

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

SNOW tipy

Výška sněhu 260 cm
Otevřené lanovky a vleky 13 z 21
Otevřené sjezdovky 32 z 61 km