Grosseck Speiereck - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Salcbursko Grosseck Speiereck

Grosseck Speiereck

Rakousko Rakousko - Salcbursko | Lungau - Mauterndorf

Foto

Lyžařský areál s vrcholy Grosseck a Speiereck, spojený do malé houpačky nad městečky Mauterndorf a St. Michael, je nevýrazný svou skromnější rozlohou, zato nejmohutnější v celé oblasti Lungau svým výškovým rozdílem. Z vrcholu Speiereck spadá po jižním úbočí dlouhý sjezd do St. Michaelu, ze sousedního Grossecku po jeho severním svahu do Mauterndorfu a dlouhé sjezdy s 500m převýšením obklopují i nejoblíbenější 4sedačku na Speierecku. Mimořádně rozsáhlé vzhledem k velikosti střediska jsou i volné terény, jejichž hlavní trasy jsou vyznačené v plánku sjezdovek. Skipas Lungau platí i v nedalekém Obertauernu, Katschbergu nebo Fanningbergu.

Grosseck Speiereck - sjezdovky

52%34%14%
50 celkem sjezdovek (km)
50 zasněžování (km)

Grosseck Speiereck - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
2
14100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1100-2400 m n.m.1300 m

Mapa sjezdovek

Grosseck Speiereck - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Grosseck Speiereck - lyžování

Grosseck Speiereck je kompaktní areál s nadprůměrně velkým převýšením a velmi rozličnými terény. Jeho terén tvoří dva vrcholy, z nichž se sjíždí až do údolních městeček – z vrcholu Speiereck (2 400 m) spadá po jižním úbočí dlouhý, spíše točivý sjezd do údolního St. Michaelu (1 075 m), z Grossecku (2 066 m) po jeho severním svahu výtečný červený sjezd lesním průsekem do Mauterndorfu (1 100 m). Dlouhé sjezdy s 500m převýšením a se sportovnější i pohodovou obtížností v horním patře areálu obklopují i nejoblíbenější, krytou 4sedačku na Speierecku. Grosseck poskytne v horních partiích o něco kratší, ale sytě červené tratě s pomalými 3sedačkami.

Klidnou, až domáckou atmosféru areálu podtrhuje malá horská chata Trog Alm, kam chodí na oběd především místní – dřevěná chata mezi Grosseckem a Speiereckem je tak nenápadná, že působí spíš jako soukromá, přesto lavičky na terase a tabule s krátkou denní nabídkou dávají tušit, že je otevřeno i pro veřejnost. Uvnitř jsou kamna s pecí, kde chatař připravuje na pánvi pokrmy přímo před očima (největší lahůdkou jsou Kaiserschmarren s borůvkami, pečené z neobvykle silného těsta).

Mimořádně rozsáhlé vzhledem k velikosti střediska jsou i volné terény, jejichž hlavní trasy jsou vyznačené v plánku sjezdovek. Přehledný a relativně nenáročný, přitom rozsáhlý terén se rozkládá podél kryté 4sedačky Speiereck. Méně náročná a příjemně skloněná freeridová trasa vede ze Speierecku na jih, strmější a celkově náročnější terény vedou z hřebene Speierecku na sever do Mauterndorfu. Jižní trasa se nejprve rozprostírá po širokém a přehledném bezlesém svahu, v lesní části pak náročně traverzuje po úzké stezce směrem ke sjezdovce. Severní freeridová trasa traverzuje z vrcholu Speierecku mimo jeho náruč, kde se prostírá obří terénně členitá pláň, kterou postupně prostupují řídké i hustší porosty stromů, od horské salaše Restalm pak hlavní trasa traverzuje zpět na sjezdovku.

Lyžařský areál byl před 15 lety na pokraji bankrotu a uzavření, ale zachránily jej investice a spojenectví s blízkým Obertauernem. Grosseck Speiereck není u Čechů rozhodně neznámý, ale zároveň není ani známou značkou – kdo jej náhodou objeví, bude nejspíš mile překvapen a jeho atmosféra vyvolává chuť se sem vrátit.

Grosseck Speiereck - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

280

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé červené sjezdovky s velkým převýšením
  • rozsáhlé volné terény
  • velmi střídmá návštěvnost
  • slunečnější oblast než severněji odtud
  • superskipas Lungo platí i na Katschbergu a v Obertauernu

Minus:

  • omezený počet sjezdovek
  • některé pomalé sedačky v horním patře areálu
  • serpentinovitá sjezdovka do St. Margharethen

Odkazy

Hintertuxer Gletscher

Orlické Záhoří - Jadrná (nová)

Sölden

Mölltaler Gletscher

Zugspitze

Pitztaler Gletscher

SNOW tipy