Montafon - lyžování - SNOW.cz

Montafon

Rakousko Rakousko - Vorarlbersko - Golm, Hochjoch, Nova

Foto

Montafon je tradiční turistická oblast na rakousko-švýcarském pomezí, kterou proslavil svým pobytem a milostným románkem i Ernest Hemingway. I když má bezmála 250 km sjezdovek a snadnou dostupnost z Čech, netěší se u nás velké popularitě. Jeho srdcem je houpačka Silvretta Montafon se 155 km sjezdovek, sestávající ze dvou areálů Hochjoch a Nova, propojených kabinkovou lanovkou. Údolí je snadno přístupné ze západu od Bodamského jezera a krajinově i kulturně je o něco bližší Švýcarsku než Rakousku, tedy tomu východně od Arlbergu.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Silvretta Montafon | Gargellen | Golm

Montafon - sjezdovky

52%34%14%
243 celkem sjezdovek (km)
128 zasněžování (km)

Montafon - lanovky a vleky

vlek
14
sedačka
13
sedačka expres
3
sedačka krytá
9
kabinka
11
visutá kabina
3
90700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

650-2430 m n.m.1780 m

Mapa sjezdovek

Montafon - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Montafon - lyžování

Údolí Montafon je 40 km dlouhé, zavrtávající se ze severozápadu do mohutného třítisícového masivu Silvretty. Na východ od něj se tyčí neprostupná hradba Arlbergu, na jihu sousedí se švýcarským letoviskem Klosters. Jeho lyžařsky zpřístupněné svahy dosahují do necelých dvou a půl tisíc a jsou jedněmi z nejlépe zásobených sněhem v Rakousku, podobně jako nedaleký Arlberg. Lyžařské terény se soustřeďují hlavně do výše položených, bezlesých partií svahů, které svou rozmanitostí a sněhovými poměry potěší i freeridery. Hlavní atrakcí Montafonu pro sjezdovkové lyžaře jsou nově propojené areály Nova a Hochjoch se 155 km sjezdovek, uspořádaných do dlouhé sítě jako stvořené pro celodenní safari. Mnohem kompaktnější a v mnoha ohledech dokonce atraktivnější jsou menší areály Golm a Gargellen, dostupné i skibusem.

V největším lyžařském areálu Nova se lyžařské terény rozprostírají po dvou protáhlých hřebenech, zpřístupněných dlouhými kabinkami z údolních středisek St. Gallenkirch a Gaschrun. Svahy nejčastěji protínají červené tratě s převýšením okolo 500 m a s četnými freeridovými alternativami v podobě značených ski-route, v níže položených lesních pasážích se pak klikatí spíše tratě dojezdového charakteru. Hlavní tratě obsluhují kryté a expresní sedačky, na ty okrajové pak vedou starší sedačky nebo vleky. S protilehlým areálem Hochjoch spojuje Novu ze St. Gallenkirchu nová, panoramatická 8místná kabinka. Ve vrcholových partiích členitého masivu s vrcholem Hochjoch se po severních i jižních svazích roztékají především mírné sjezdovky, strmější je jen černá trať z hřebene Sennigrat a poměrně krátké červené magistrály kolem 8sedačky Seebliga. Unikátem je trať, která se z Hochjochu prořezává směrem do údolního městečka Schruns půlkilometrovým tunelem, nejdelším lyžařským na světě. Přepravní osu areálu tvoří moderní lanovky, starší sedačky obstarávají jen méně frekventované tratě. Z údolního Schrunsu vyváží lyžaře starší kyvadlová kabina.
Nově propojený a postupně modernizovaný dvojareál nazvaný Silvretta Montafon je v rukou silné banky, která do něj nechává proudit nejen investice, ale i inovativní nápady – jako třeba exkluzivní ranní lyžování spojené se snídaní v horské restauraci.

Na opačné straně Schrunsu se tyčí vrchol Grüneck nesoucí velmi kompaktní areál Golm se širokými sjezdovkami pohodové střední náročnosti, kterým se přijde na chuť ještě snadněji než nesourodějším tratím Novy či Hochjochu. Hlavní, velmi přehledné a vesměs celkem příjemně svižné sjezdovky stékají po severním svahu hory, po její odvrácené straně – přístupné krátkým tunelem – spadá jediná, ostrá černá trať, která se stala legendou díky závodu Diabolo Race. Z údolí vyváží kapacitní 8místná kabinka do středu hlavního svahu a všechny tratě obsluhují expresní či kryté sedačky, novinkou sezóny je 6sedačka se solárním pohonem.
Golm je v držení elektrárenské společnosti, která vlastní vodní elektrárny v celém Montafonu, a areál vyrůstá přímo nad přehradní nádrží s přečerpávací elektrárnou.

V postranním větvi údolí se nachází ještě velmi komorní areál Gargellen, tajný tip freeriderů.

Tří- a vícedenní skipasy platí v celém údolí. Ceny skipasů odpovídají rakouskému průměru, ubytování už spíše švýcarskému s cenově dostupnými apartmány, ale dražšími hotely.

Montafon poskytuje i exkluzivní lyžařské zážitky jako ranní lyžování se snídaní pro omezený počet návštěvníků (Hochjoch Totale, Nova Exclusiv) nebo exkurzi spojenou s řízením rolby, vždy za patřičný příplatek. Nevšední je i celodenní safari z Partenen na průsmyk Bielerhöhe, dále do lyžařského střediska Galtür a přes sedlo Zeinisjoch zpět do Partenenu, při němž se svezete na lyžích, rolbou i minibusem. S dětmi téměř všeho věku si můžete užívat jízdu na bobové dráze na úpatí Golmu.

Údolí je díky snadné dostupnosti ze západu Čech dobrou alternativou ke známým tyrolským údolím, kterým se vyrovná velikostí lyžařských terénů i infrastrukturou a ještě častějšími příděly sněhu, chybí snad jen ledovec. Vítanou změnou může být pro světaznalého lyžaře i celková kulturní odlišnost Vorarlberska, malého rakouského Švýcarska.

Montafon - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

370

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozsáhlá lanovkami propojená oblast, lákající k lyžařské turistice
  • velmi široké a méně frekventované sjezdovky na Golmu
  • komorní Gargellen
  • dobře dostupný volný terén všech obtížností
  • vysoká pravděpodobnost hojnosti přírodního sněhu

Minus:

  • převýšení sjezdovek často jen do 500 m
  • mnoho přejezdových cest při safari v areálech Nova a Hochjoch
  • zastaralé lanovky na Hochjochu
  • vyšší ceny ubytování

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy