Domů Střediska Rakousko Salcbursko Zell am See - Schmittenhöhe

Zell am See - Schmittenhöhe

Foto

Elegantní letovisko Zell am See na břehu jezera leží na úpatí Schmittenhöhe, terénně rozmanitého a rozložitého hřebene s pestrobarevnou kolekcí sjezdovek – po plochém hřebeni se roztékají mírné tratě, do kotliny na odvrácené straně pak středně strmé a nejprudší sjezdy se řítí do údolí. Nově je Schmittenhöhe propojeno se sousedním areálem v Saalbachu, společný skipas pokrývá více než 400 km sjezdovek.

Zell am See - Schmittenhöhe - sjezdovky

39%36%25%
77 celkem sjezdovek (km)
77 zasněžování (km)
8 ski-route (km)

Zell am See - Schmittenhöhe - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
4
sedačka
4
sedačka expres
2
sedačka krytá
4
kabinka
7
visutá kabina
2
54200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

760-2000 m n.m.1240 m

Mapa sjezdovek

Zell am See - Schmittenhöhe - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zell am See - Schmittenhöhe - lyžování

Schmittenhöhe (2 000 m) je terénně rozmanitý, rozložitý a půlkruhovitě tvarovaný hřeben s mírnými mýtinami i prudkými stržemi směřujícími do pomyslného klína, v němž leží městečko Zell am See. Pohlednou kulisu mu tvoří jednak jezero na jeho úpatí, druhak hřeben Vysokých Taur s Kitzsteinhornem a Grossglocknerem. Lyžařsky je Schmittenhöhe velmi pestré – na vrcholovém hřebeni se rozléhají mírné až středně strmé pláně, do údolí se pak prostornými lesními průseky řítí dlouhé černé tratě a červené tratě. útulně a klidně působící jižní svahy Sonnkogl a Hochmais nesou méně frekventované červené tratě.

Pro pohodové kroužení na lyžích jsou ideální modré tratě stékající podél páteřní kabinky Areit a sedaček Breiteck a Glockner, strmější spád nabírají tratě na odvráceném západním svahu Schmittenhöhe podél sedaček Kapellen a Ketting anebo níže směrem do údolního Schüttdorfu. Naproti tomu do centrální kotliny pod Schmittenhöhe stékají ze všech směrů ostřejší černé tratě v lesních průsecích (Standard, Trass), které ve strmém a zbrázděném terénu střídají mírnější úseky i strmé hangy, klopené zatáčky či terénní vlny. Klidnější červené tratě křižující jižní svah Sonnkogelu a Hochmaisu jsou z hlavního vrcholu přístupné přejezdovou cestou anebo visutou kabinou Sonnenalm z lokality Schmitten nad Zell am See. Ze sousedního údolí Glemmtal stoupá na vrcholový hřeben kabinková lanovka, díky níž je Schmittenhöhe prakticky propojené se sousedním megaareálem Saalbach – dolů klesá lesním průsekem subtilní a lehce neposedná červená sjezdovka.

Pod vrcholem Hochmais je postaven měřený slalom s video záznamem jízdy, snowpark se skoky a překážkami pro začátečníky i středně pokročilé a k tomu zábavná překážková dráha pro děti.

Z města Zell am See a ze sousedního Schüttdorfu stoupají na hřeben kabinkové lanovky, výše položené sjezdovky pak obsluhují převážně expresní sedačkové lanovky, z větší části i s bublinou a vyhříváním. Jen návrat ze Sonnkoglu na Schmittenhöhe obstarávají dvě pomalé tranzitní lanovky.

Vrcholové partie Schmittenhöhe, dosahující téměř dvoutisícové nadmořské výšky, jsou sněhově spolehlivé, oblevami jsou ale více ohrožené dojezdy tratí do údolí, které se nachází hluboko pod 1 000 m n. m. Všechny páteřní sjezdovky jsou samozřejmě vybavené výkonným zasněžováním.

Nejbližší nástupní stanice lanovek na Schmittenhöhe a sousední Kitzsteinhorn jsou od sebe vzdálené pouze 5 km, které lze překonat skibusem – v jednom dni se tak dá lyžovat v rozmezí 760 až 3 000 m n. m.

Zell am See je turistický resort na břehu průzračného jezera s promenádou, hotely, malebným centrem s pěší zónou, obchody, restauracemi a kavárnami i společenskými a kulturními akcemi.

Zell am See - Schmittenhöhe - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

700

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi terénně a obtížnostně rozmanité sjezdovky
  • superskipas na více než 400 km sjezdovek
  • moderní přepravní park
  • příjemné letovisko s pěší zónou na břehu jezera

Minus:

  • nižší nadmořská výška a proměnlivá kvalita sněhu
  • velmi rušná oblast
  • dojíždění k nástupním stanicím lanovek

Odkazy

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 6