Stubaier Gletscher - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Stubai - ledovec Stubai, Neustift

Foto

Největší rakouský ledovec má dlouhé, široké a převážně mírné ranveje sjezdovek, okořeněné jen sem tam strmější variantou. Na ledovcové poměry má komfortní přepravní park s převahou lanovek nad vleky. Je velmi oblíbený pro rodinnou dovolenou, a to hlavně díky skipasu zdarma pro děti až do 10 let. Určitým rizikem je nepříznivé počasí, které může celý ledovec uzavřít.

Stubaier Gletscher - sjezdovky

54%36%10%
42 celkem sjezdovek (km)
11 zasněžování (km)
22 ski-route (km)
205 rozloha sjezdovek (ha)
62.5 zasněžování (ha)

Stubaier Gletscher - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
8
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
3
funitel a 3-S
2
39800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1750-3210 m n.m.1460 m

Mapa sjezdovek

Stubaier Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stubaier Gletscher - lyžování

Stubaiský lyžařský areál se rozprostírá hned na pěti ledovcích a je dobře propojen lanovkami dokola třítisícového vrcholu Schaufelspitze, čímž vzniká i milý výletní okruh. Až na krátké úseky převažují spíše mírnější sjezdovky, mimo ně pak čeká překvapivě velkorysý volný terén. Opravdu působivá je zdejší vysokohorská kulisa „střechy Tyrolska“, která nejlépe vynikne z vyhlídkové platformy Top of Tyrol uprostřed celého komplexu.

V horních partiích areálu – nad úrovní mezistanice Gamsgarten a Eisgrat – převládají přehledné, pravidelné a převážně mírnější ledovcové dálnice, naopak níže se v kamenitém, morénovém terénu spouštějí členité a strmější sjezdy, které končí v mezistanici Fernau. Kdo si rád vykrojí kilometr a půl stejnostejných carvingových oblouků, nejspíš si oblíbí ledovec Daunferner s dvojicí kotvových vleků. Pravidelnou dálnici, ale ve strmějším provedení, nabízí sousední Daunscharte s vlekem.
Hlavní ledovcová ranvej podél 6sedačky Eisjoch je přehledná a krotká v horní polovině, pod úrovní mezistanice Eisgrat se ale strměji propadá. „Zadní“ ledovce Gaisskar a Windach jsou z velké části ploché, zato panoramatické.
Jedna z nejsportovnějších variant sjezdu začíná na konečné sedačky Wildspitz (3 200 m), odkud spadáte střídavě po červených a černých tratích až do mezistanice Fernau (2 300 m). Užší černou, ale místy strmou a členitou trať má 4sedačka Daunjoch, v jejímž okolí jsou i freeridové terény.
Oživujícím výletem je 10 km dlouhý sjezd Wilde Grub´n, který se z nejvyššího bodu mezi Windach- a Daunfernerem po ledovci a horskou pustinou prosmýká až do údolí.
Mimo sjezdovky je vyznačeno 7 neupravovaných tras (ski-route) a mimo ně jsou i četné freeridové možnosti, zejména pod úrovní ledovce až do údolí. Freerideři mají k dispozici mapu vhodných lokalit i s vyznačeným sklonem svahů a jejich lavinovou expozicí.
Na ledovci je i několik tratí vyhrazených pro slalom a úsek měřené rychlosti.

Z údolí se kabinkami dostanete buď do stanice Gamsgarten, nebo Eisjoch – obě jsou zvenku betonovými monolity, které uvnitř ukrývají „kosmické stanice“ s restauracemi, obchody, servisem a úschovnou, pik-nikovou místností, lyžařskou školou, toaletami a ruchem jako v nákupním centru. V samoobslužné restauraci a za nepříznivého počasí může být okolo poledne hledání místa k sezení docela rébus.

Dětským centrem ledovce je Gamsgarten – je tu ideální plošší terén, ale kvůli nadmořské výšce (2 600 m n. m.) už někdy drsnější povětrnostní podmínky. Zdejší lyžařská škola proto přijímá děti až od 4 let. Má vlastní výukové hřiště se čtyřmi koberci, přičemž jeden z nich je přístupný i pro veřejnost. Úplní začátečníci zpravidla jen „šlapou“, pak postoupí na pojízdný koberec, poté na vlek, dále na 6sedačku Murmele s hravou lyžařskou dráhou a nakonec sjedou modrou sjezdovku z Rotadlu – tím se stanou „velkými“ lyžaři.
Ve staniční budově má škola velkorysé zázemí v podobě dětské restaurace s malými stolečky, typickým dětským menu a herním koutkem. Děti jsou tu bez rodičů a v době oběda je „herní jídelna“ vyhrazena jen lyžařské škole. Nechybí ani „kindergarten“, školka na hlídání dětí, a venku v parku velký sněhový hrad. Při privátní výuce je možné rezerovat česky mluvícího instruktora, u skupinové ale nikoliv.

Pod vrcholem Schaufelspitze ve výšce 3 210 m se nachází vyhlídková plošina Top of Tyrol do s 360° rozhledem od Stubaiských a Ötztalských Alp až po Dolomity.

Nástupní stanice lanovek na ledovec se nacházejí až na samém konci údolí, kam vede místy strmější příjezdová silnice. Hlavním nástupním místem je moderní větruodolná kabinková lanovka 3-S směřující na Eisgrat, v jejímž okolí se rozléhá kapacitní parkoviště. Lanovka nabídne 32 míst k sezení, výhled celoprosklenými okny a wi-fi. O něco výše se nachází poschoďový terminál s točitým bezbariérovým chodníkem, vedoucím na nástupiště starší 6místné kabinky na Gamsgarten.

Stubaier Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

948

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nejprostornější rakouský ledovcový areál, uspořádaný do malého safari
  • velmi přehledné a mírné tratě v horních partiích ledovce
  • dlouhé sjezdovky do mezistanice nebo do údolí
  • pohodlné sedačkové lanovky na hlavních tratích
  • skipas pro děti do 10 let zdarma

Minus:

  • poměrně ploché a monotónní terény na ledovci, střídané krátkými „padáčky“
  • riziko uzavření ledovce při nepříznivém počasí
  • nutné dojíždění z ubytovacích středisek

Odkazy

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 41
Otevřené sjezdovky 0 z 239 km