Stubaier Gletscher - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Stubai - ledovec Stubai, Neustift

Foto

Největší rakouský ledovec má dlouhé, široké a mírné ranveje sjezdovek, okořeněné jen sem tam strmější variantou. Na ledovcové poměry má velmi komfortní přepravní park s převahou lanovek nad vleky. Je velmi oblíbený pro rodinnou dovolenou, a to hlavně díky skipasu zdarma pro děti až do 10 let a velkorysému výukovému i odpočinkovému zázemí. Určitým rizikem je nepříznivé počasí, které může celý ledovec uzavřít.

Stubaier Gletscher - sjezdovky

55%33%12%
43 celkem sjezdovek (km)
11 zasněžování (km)
19 ski-route (km)
205 rozloha sjezdovek (ha)
62.5 zasněžování (ha)

Stubaier Gletscher - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
5
39800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1750-3210 m n.m.1460 m

Mapa sjezdovek

Stubaier Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stubaier Gletscher - lyžování

Stubaiský lyžařský areál, největší v údolí, se rozprostírá hned na pěti ledovcích a je dobře propojen lanovkami dokola třítisícového vrcholu Schaufelspitze, přičemž mimo sjezdovek se otevírá překvapivě velkorysý volný terén. Opravdu působivá je stubaiská vysokohorská kulisa – jste na střeše Tyrolska s dalekým výhledem, který nejlépe vynikne z vyhlídkové platformy Top of Tyrol uprostřed celého komplexu.

V horních partiích – nad úrovní mezistanice Gamsgarten a Eisgrat – převládají přehledné, pravidelné a převážně mírnější ledovcové dálnice, naopak níže se v kamenitém terénu spouštějí členité a strmější sjezdy, které končí v mezistanici Fernau. Kdo si rád vykrojí kilometr a půl stejnostejných carvingových oblouků, nejspíš si oblíbí ledovec Daunferner s dvojicí kotvových vleků. Zde je ohraničená sjezdovka Comfortpiste, která je vyhrazená jen pro rodiny s dětmi a lyžaře starší 50 let. Pravidelnou dálnici, ale ve strmějším provedení nabízí sousední Daunscharte. Hlavní ledovcová ranvej podél 6sedačky Eisjoch je přehledná a krotká v horní polovině, pod úrovní mezistanice Eisgrat se ale strměji propadá. „Zadní“ ledovce Gaisskar a Windach jsou z velké části ploché, zato panoramatické.
Jedna z nejsportovnějších variant sjezdu začíná na konečné sedačky Wildspitz (3 200 m), odkud spadáte střídavě po červených a černých tratích až do mezistanice Fernau (2 300 m). Užší černou, ale místy strmou a členitou trať má nově vybudovaná 4sedačky Daunjoch, v jejímž okolí jsou i freeridové terény.
Oživujícím výletem je 10 km dlouhý sjezd Wilde Grub´n, který se z nejvyššího bodu mezi Windach- a Daunfernerem po ledovci a horskou pustinou prosmýká až do údolí.
Mimo sjezdovky je vyznačeno 7 neupravovaných tras (ski-route) a mimo ně jsou i nesčetné freeridové možnosti, zejména pod úrovní ledovce až do údolí. Freerideři mají k dispozici mapu vhodných lokalit i s vyznačeným sklonem svahů a jejich lavinovou expozicí.
Na ledovci je i několik tratí vyhrazených pro slalom a úsek měřené rychlosti.

Z údolí se kabinkami dostanete buď do stanice Gamsgarten, nebo Eisjoch – obě jsou zvenku betonovými monolity, které uvnitř ukrývají „velkoměsta“ s restauracemi, obchody, servisem a úschovnou, pik-nikovací místností, lyžařskou školou, toaletami a ruchem jako v nákupním centru. V samoobslužné restauraci je v hlavní sezóně okolo poledne hledání místa k sezení docela rébus. Ovšem děti dostanou k obědu jako hračku „obludu“ a sednou si klidně i na zem.

Dětským centrem ledovce je Gamsgarten – je tu ideální plošší terén, ale kvůli nadmořské výšce (2 600 m n. m.) už někdy drsnější povětrnostní podmínky. Zdejší lyžařská škola proto přijímá děti až od 4 let. Má vlastní výukové hřiště se čtyřmi koberci, přičemž jeden z nich je přístupný i pro veřejnost. Úplní začátečníci zpravidla jen „šlapou“, pak postoupí na pojízdný koberec, poté na vlek, dále na 6sedačku Murmele s hravou lyžařskou dráhou a nakonec sjedou modrou sjezdovku z Rotadlu – tím se stanou „velkými“ lyžaři.
Ve staniční budově má škola velkorysé zázemí v podobě dětské restaurace s malými stolečky, typickým dětským menu a herním koutkem. Děti jsou tu bez rodičů a v době oběda je „herní jídelna“ vyhrazena jen lyžařské škole. Nechybí ani „kindergarten“, školka na hlídání dětí, a venku v parku velký sněhový hrad. Při privátní výuce je možné rezerovat česky mluvícího instruktora, u skupinové ale nikoliv. Každopádně to nemusí nutně vadit – některé děti se s jazykovou bariérou vyrovnávají docela snadno, protože ji prostě ignorují.

Pod vrcholem Schaufelspitze ve výšce 3 210 m se nachází vyhlídková plošina Top of Tyrol do s 360° rozhledem od Stubaiských a Ötztalských Alp až po Dolomity.

Nástupní stanice lanovek na ledovec se nachází až na samém konci údolí, kam vede místy dost strmá příjezdová silnice. Terminál obléhá několik teras parkovišť, z nichž pendluje k lanovkám skibus. Obě přibližovací lanovky startují z moderního poschoďového terminálu připomínajícího letištní budovu. Výšlap po schodech ale nahrazuje točitý bezbariérový chodník. V nejbližších letech nahradí kabinkovou lanovku Eisgrat nová, kaacitnější a větruodolnější lanovka, s níž přijde i nový nástupní terminál umístěný blíže většině parkovacích ploch.

Stubaier Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

926

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nejprostornější rakouský ledovcový areál, uspořádaný do malého safari
  • velmi přehledné a mírné tratě v horních partiích ledovce
  • dlouhé sjezdovky do mezistanice nebo do údolí
  • pohodlné sedačkové lanovky na hlavních tratích
  • skipas pro děti do 10 let zdarma

Minus:

  • poměrně ploché a monotónní terény na ledovci
  • riziko uzavření ledovce při nepříznivém počasí
  • nutné dojíždění z ubytovacích středisek

Odkazy

Davos Klosters

Davos Klosters

Davos Klosters

Davos Klosters

Davos Klosters

Davos Klosters

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 43
Otevřené sjezdovky 0 z 234 km