Stubaier Gletscher - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Stubai - ledovec Stubai, Neustift

Foto

Stubaiský ledovec je oblíbený pro své přehledné a mírné až středně strmé mírné ranveje sjezdovek, místy okořeněné strmější variantou, a také díky skipasu zdarma pro děti až do 10 let. Na ledovcové poměry má také komfortní přepravní park s převahou lanovek nad vleky.

Stubaier Gletscher - sjezdovky

50%36%14%
42 celkem sjezdovek (km)
16 zasněžování (km)
26 ski-route (km)
205 rozloha sjezdovek (ha)
62.5 zasněžování (ha)

Stubaier Gletscher - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
8
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
3
funitel a 3-S
2
43800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1697-3212 m n.m.1515 m

Mapa sjezdovek

Stubaier Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stubaier Gletscher - lyžování

Stubaiský ledovcový areál se rozprostírá kolem třítisícového vrcholu Schaufelspitze na pěti různých ledovcových a morénových polích, která jsou propojena lanovkami, takže lze areálem – přinejmenším v zimní sezóně – výletně putovat. Sjezdovky jsou velmi přehledné a převážně mírné nebo středně strmé, jen kratší úseky jsou strmější nebo terénně členitější. Ledovcové vrstvy se v posledních letech výrazně ztenčily nebo zcela ustoupily, což postupně mění profil či trasu jednotlivých tratí – typické je střídání svižných pasáží s ploššími. Velmi působivá je okolní vysokohorská kulisa „střechy Tyrolska“, která nejlépe vynikne z vyhlídkové platformy Top of Tyrol uprostřed celého komplexu.

Centrem lyžařského areálu jsou mezistanice Gamsgarten (2 600 m) a Eisgrat (2 900 m), kde končí přístupové lanovky z údolí.
Z Gamsgartenu přes Eisgrat až na Eisjoch (3 130 m) stoupá krytá 6sedačka – v první polovině ji obtékají mírné modré ledovcové dálnice, pod úrovní Eisgratu přichází strmý skalní práh, po němž má sjezdovka již opět mírný dojezd.
Sousední ledovec Daunferner, přístupný krytou 8sedačkou směřující na vrchol Rotadl (3 015 m), má mnohem harmoničtější sklon – jeho pravidelné červené a modré dálnice jsou nejoblíbenějšími tratěmi v areálu. Z Daunferneru lze pokračovat modrou či červenou variantou zpět na Gamsgarten, přímo na ledovci se ale točí ještě dvojice kotvových vleků. Z postranního sedla Daunscharte, dostupného rovněž vlekem, spadá další, tentorkát strmější ledovcová dálnice.
Přímé, přehledné a zčásti ledovcové tratě obtékají 6sedačku Fernauferner (3 064 m) v modré a červené variantě, která má v závěru krátký protisvah a pak prudší dojezd k lanovce.
„Zadní“ ledovce Gaisskar a Windach jsou malé, ovšem vzhledem k jejich poloze je z nich vysokohorský rozhled. Windachferner protíná krátká, modře značená, zvrchu však dosti strmá trať s plochým dojezdem k 2sedačce Wildspitz, která vede zpět na Daunferner. Původní vlek Windachferner je z důvodu úbytku ledovce neprovozuschopný. Gaisskarferner (3 150 m) nese subtilní a členitou modrou trať a nachází se tu také větší snowpark (Snowpark Stubai Zoo).
Červeně značené sjezdy z Eisgratu a Gamsgartenu morénovou kotlinou do mezistanice Fernau (2 300 m) jsou převážně svižné až strmé s občasnými terénními zlomy, výjimkou je modrá varianta, která zprvu traverzuje a pak roluje jako široká dálnice.
Užší, místa strmá a členitá černá trať kopíruje 4sedačku Daunjoch (3 000 m), provozovanou příležitostně v zimní sezóně, v jejímž okolí jsou i freeridové terény.
Nejdelší sjezd nabízí 10 km dlouhá trasa Wilde Grub´n, která se z Daunferneru nejprve po ledovci a pak horskou pustinou jako příležitostně upravovaná ski-route prosmýká až do údolí. Ski-route střídá strmé pasáže s rovinatými úseky, přičemž se upravuje jen poměrně úzký pruh cesty.
Mimo sjezdovky je vyznačeno celkem 7 neupravovaných značených tras ve volném terénu (ski-route) a mimo ně se nabízejí četné freeridové trasy, zejména pod úrovní ledovce až do údolí. Freerideři mají k dispozici mapu vhodných lokalit i s vyznačeným sklonem svahů a jejich lavinovou expozicí.
Na ledovci je několik měřených slalomů a rychlostní úsek.

Gamsgarten je zároveň výukovým centrem ledovce – v okolí je ideální plošší terén a lyžařská škola tu provozuje dětské hřiště se čtyřmi koberci, přičemž jeden z nich je přístupný i pro veřejnost. Úplní začátečníci zpravidla jen „šlapou“, pak postoupí na pojízdný koberec, poté na vlek, dále na 6sedačku Murmele s hravou lyžařskou dráhou a nakonec sjedou nedalekou modrou sjezdovku z Rotadlu přes Daunferner zpět na Gamsgarten.
V budově lanovky Gamsgarten má škola velkorysé zázemí v podobě dětské restaurace s malými stolečky, dětským menu a herním koutkem. Děti jsou tu bez rodičů a v době oběda je „herní jídelna“ vyhrazena jen lyžařské škole. Nechybí ani „kindergarten“, školka na hlídání dětí, a venku v parku velký sněhový hrad.

Z údolí se na ledovec dostanete buď prostornou a pohodlnou 32místnou kabinkou větruodolného typu 3-S do stanice Eisgrat, nebo starší a stísněnější 6místnou kabinkou do stanice Gamsgarten. Obě stanice betonovými monolity, které ukrývají kompletní zázemí lyžařského areálu – restaurace, obchody, půjčovnu, servis, úschovnu, pik-nikovou místnost, lyžařskou školu či toalety.

Pod vrcholem Schaufelspitze ve výšce 3 210 m se nachází vyhlídková plošina Top of Tyrol do s 360° rozhledem od Stubaiských a Ötztalských Alp až po Dolomity.

Sezóna začíná obvykle na přelomu září a října, přičemž podzimní lyžařská nabídka se omezuje na třetinu až polovinu areálu – nejmohutnějším ledovcem zůstává Daunferner, Eisjochferner ustoupil nad mezistanici Eisgrat a ani Fernau-, Gaisskar- a Windachferner už nepokrývají celou délku sjezdovek, takže jejich provoz závisí na zasněžování a přírodní nadílce sněhu. V zimní sezóně pak má vysokohorský areál Stubaier Gletscher velmi dobré sněhové podmínky, přičemž v množství nenáročných sjezdovek v polohách nad 2 500 m n. m. nemá v širokém okolí konkurenci. Lyžuje se až do poloviny května.

Nástupní stanice lanovek s velkokapacitními parkovacími plochami se nacházejí až na samém konci údolí, kam vede místy strmější příjezdová silnice. Hlavním nástupním místem je kabinková lanovka Eisgrat, jejíž stanice je obklopena parkovištěm. O něco výše se nachází terminál s bezbariérovým stoupajícím chodníkem na nástupiště starší kabinkové lanovky Gamsgarten.

Stubaier Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1040

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nejprostornější rakouský ledovcový areál, uspořádaný do malého safari
  • velmi přehledné a mírné tratě v horních partiích ledovce
  • dlouhé sjezdovky do mezistanice nebo do údolí
  • pohodlné sedačkové lanovky na hlavních tratích
  • skipas pro děti do 10 let zdarma

Minus:

  • poměrně ploché a monotónní terény na ledovci, střídané krátkými „padáčky“
  • obvykle čilý ruch s atmosférou lyžařské továrny
  • nutné dojíždění z údolí

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 7 km