Stubai

Rakousko Rakousko - Tyrolsko - Elfer, Schlick 2000, Stubaier Gletscher

Foto

Stubaiské údolí má rozsáhlý ledovcový areál, který je v provozu zhruba od října do května, a tři menší až malé klasické areály – Schlick, Elfer a Serles fungují i jako útočiště při nepříznivém počasí na ledovci. Jak na ledovci, tak v údolních areálech je mnoho výukových terénů a parků, i když sklon svahů přeje i náročnějším tratím. Děti do 10 let lyžují na ledovci v doprovodu rodiče zdarma. Vícedenní superskipas Ski Plus City umožňuje nejen lyžovat ve Stubaiském údolí a v okolí Innsbrucku, ale využívat také mnohé turistické atrakce.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Stubaier Gletscher | Schlick 2000 | Elfer | Serles

Stubai - sjezdovky

50%37%13%
73 celkem sjezdovek (km)
43 zasněžování (km)
27 ski-route (km)
130 běžecké tratě (km)

Stubai - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
17
sedačka
4
sedačka expres
2
sedačka krytá
4
kabinka
7
funitel a 3-S
2
64600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

960-3212 m n.m.2252 m

Mapa sjezdovek

Stubai - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stubai - lyžování

Stubaiské údolí láká především dlouhou lyžařskou sezónou na ledovci, kde mají děti do 10 let v doprovodu rodičů skipas zdarma. Novinkou posledních let je kombinovaný superskipas Ski Plus City, který kromě lyžařského vyžití v širokém okolí Innsbrucku umožňuje využívat akvaparky či turistické atrakce. Do údolí se odbočuje přímo z Brennerské dálnice kousek za Innsbruckem, takže výhodou je i pohodlný příjezd. Stubai se zaměřuje na rodiny s dětmi, které ocení přehledné lehké terény, cvičné louky a výukové parky nebo maskoty v podobě „oblud“, ovšem nelze se bohužel zcela obejít bez dojíždění do areálů a na ledovci samozřejmě hrozí i méně přívětivé počasí.

Ledovcový areál Stubaier Gletscher se rozprostírá na ploše pěti ledovců a je dobře propojen lanovkami dokola vrcholu Schaufelspitze. Kromě typických ledovcových dálnic se lyžuje i v členitějším morénovém terénu, a to jak na sjezdovkách, tak mimo ně. Opravdu působivá je zdejší vysokohorská kulisa – uprostřed areálu na Schaufelspitze si můžete vyšlápnout na vyhlídkovou platformu Top of Tyrol s dalekým výhledem na Stubaiské a Ötztalské Alpy i Dolomity.

Schlick 2000 je menší dvoupatrový lyžařský areál, vklíněný do působivé horské kotliny v masivu Kalkkögel, připomínajícím Dolomity. V prvním patře areálu jsou výukové terény, naopak ve druhém patře se po severní stěně Kreuzjochu řinou sportovnější sjezdovky, jež lze obkroužit po serpentinovité modré trati. Teprve níže na dně kotliny je terén opět plošší.

V ještě menších areálech Elfer a Serles jsou kromě několika sjezdovek dlouhé sáňkařské dráhy.
Z Neustiftu stoupá kabinková lanovka na Elfer, kde se upravuje široká strmější sjezdovka v horním patře areálu a směrem do údolí pak sáňkařská dráha, třikrát týdně večer osvětlená. Dráha vede po přehledné serpentinovité cestě přiměřeného sklonu v širokých zatáčkách a s kvalitním osvětlením. O něco strmější a členitější je dojezd, posledních 500 m se jde zpět k lanovce pěšky. Na zahřátí poslouží horská chata přímo u horní stanice kabinky. Menší děti se nejbezpečněji dostanou dolů jako spolujezdci, neboť srázy podél dráhy jsou přeci jen dost strmé.
Skromným a komorním lyžařským areálem je také Serles s jednou dlouhou a prostornou červenou sjezdovkou podél přístupové kabinky, kterou doplňuje další osvětlená sáňkařská dráha.

Dětským maskotem Schlicku je barevná „obluda“ Ron, jeden z členů rodiny Big Family, do které dále patří Velký B, který působí na ledovci. Nestvůry nejsou zrovna roztomilé, naopak – jedna má vypíchnuté oko a kulhavou nohu, druhá vyražené zuby, ale snad právě proto se dětem tak líbí.

Na ledovci slouží k občerstvení a odpočinku hlavně samoobslužné restaurace ve velkokapacitních budovách se zázemím (Gamsgarten, Eisgrat), malebnější horské chaty se nacházejí spíš v menších areálech v údolí. Přímo u hlavní silnice na ledovec stojí nenápadná chata Tschangelair Alm s vlastní sádkou výborných pstruhů.

Údolí má velkou ubytovací kapacitu ve všech kategoriích od apartmánů až po hotely s wellness. Díky bezplatnému skipasu na ledovci pro děti do 10 let je Stubai pro rodiny atraktivní i cenově. Rodičům se dále nabízí hlídání děti ve školce na sjezdovce už od 3 měsíců nebo jejich vyzvedávání v hotelu a doprava do lyžařské školy. V údolí je rovněž rodinný akvapark Stubay (Telfes) nebo bazén (Neustift)

Vícedenní superskipas Ski Plus City umožňuje nejen lyžovat ve 13 areálech ve Stubaiském údolí a okolí Innsbrucku, ale využívat také turistické atrakce. V ceně superskipasu je vstup do bazénů a akvaparků, prohlídka skokanského můstku Bergisel od světoznámé architektky Zahy Hadid nebo Swarovského interaktivního muzea (Kristallwelt).

Stubai - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

880

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ledovcový areál, uspořádaný do malého výletního safari
  • tři menší areály v údolí, vhodné i při nepříznivém počasí
  • skipas pro děti do 10 let zdarma na ledovci
  • mimolyžařské vyžití – akvapark, sáňkařské dráhy
  • příjezd z ČR po dálnici

Minus:

  • poměrně malá lyžařská oblast
  • riziko uzavření ledovce při nepříznivém počasí
  • dojíždění ke sjezdovkám

Stubai - komerční prezentace

Stubaiské údolí neboli Stubaital, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších rakouských skiareálů, se nachází pouhých 15 km od Innsbrucku. Dá se říci, že celkově zde převládají dostatečně široké carvingové svahy především střední obtížnosti. V oblasti Stubaiského ledovce, který je největším v celém Rakousku, čeká na lyžaře jedinečný zážitek v podobě lyžování ve výškách přes 3 000 metrů nad mořem.


Stubai - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

SNOW tipy