Stubai - lyžování - SNOW.cz

Stubai

Rakousko Rakousko - Tyrolsko - Elfer, Schlick 2000, Stubaier Gletscher

Foto

Stubaiské údolí, jedno z nejvíce oceňovaných rodinných středisek v Alpách, má obrovský ledovcový areál a tři střední až malé klasické areály – Schlick, Elfer a Serles, které fungují i jako útočiště při nepříznivém počasí na ledovci. Ledovec má ideální lehké terény, Schlick je sice spíš strmější, ale i on má své výukové „patro“ a v nejmenších areálech jsou sáňkařské dráhy – dobrý tip, jak se s dětmi zabavit mimo sjezdovky.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Stubaier Gletscher | Schlick 2000 | Elfer | Serles

Stubai - sjezdovky

50%37%13%
73 celkem sjezdovek (km)
43 zasněžování (km)
27 ski-route (km)
130 běžecké tratě (km)

Stubai - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
17
sedačka
4
sedačka expres
2
sedačka krytá
4
kabinka
7
funitel a 3-S
2
64600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

960-3212 m n.m.2252 m

Mapa sjezdovek

Stubai - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stubai - lyžování

Stubai je premiantem mezi rodinnými středisky v celých Alpách. Zásluhu na tom má skipas pro děti do 10 let zdarma, ale hlavně „dětská“ infrastruktura a služby, které zahrnují třeba hlídání děti ve školce na sjezdovce už od 3 měsíců nebo jejich vyzvedávání v hotelu a doprava do lyžařské školy. V údolí je i malý rodinný akvapark.

Zvláště na ledovci jsou výborné a přehledné lehké terény, cvičné louky mají perfektně vybavené výukové parky a děti se mohou těšit i na milé maskoty v podobě „oblud“, ale oblast má i méně „rodinné“ vlastnosti – neobejdete se zcela bez dojíždění do areálů a dokonce skibusem z parkoviště k lanovkám, vyhnout se nelze ani pochodům ve stanicích lanovek a na ledovci samozřejmě hrozí horší počasí.

Ledovcový areál Stubaier Gletscher se rozprostírá na ploše pěti ledovců a je dobře propojen lanovkami dokola vrcholu Schaufelspitze, přičemž mimo sjezdovek se otevírá překvapivě velkorysý volný terén. Opravdu působivá je stubaiská vysokohorská kulisa – jste na střeše Tyrolska s dalekým výhledem, který nejlépe vynikne z vyhlídkové platformy Top of Tyrol uprostřed celého komplexu.

Schlick 2000 je menší, ale výškově protáhlý dvoupatrový lyžařský areál, vklíněný do působivé horské kotliny v masivu Kalkkögel, připomínajícím Dolomity. V prvním patře areálu jsou výukové terény, naopak ve druhém patře se po severní stěně Kreuzjochu řinou sportovnější sjezdovky, jež lze obkroužit po serpentinovité modré trati. Teprve níže na dně kotliny je terén plošší.

V ještě menších areálech Elfer a Serles jsou kromě několika sjezdovek dlouhé sáňkařské dráhy. Z Neustiftu stoupá kabinková lanovka na Elfer, které je ve dne lyžařským a večer sáňkařským areálem. Večerní sáňkování je přitom velmi oblíbené – oblečení je potřeba stejné jako na lyže, navíc se hodí návleky kvůli neustálému brzdění. Jede se po pravidelné a poměrně přehledné serpentinovité cestě přiměřeného sklonu v širokých zatáčkách a s kvalitním osvětlením. O něco strmější a členitější je dojezd, posledních 500 m se jde zpět k lanovce pěšky. Na zahřátí poslouží horská chata přímo u horní stanice kabinky. Předškolní a čerstvě školní děti se nejbezpečněji dostanou dolů jako spolujezdci, neboť srázy podél dráhy jsou přeci jen dost strmé.

Dětským maskotem Schlicku je barevná „obluda“ Ron, jeden z členů rodiny Big Family, do které dále patří Velký B, který působí na ledovci. Nestvůry nejsou zrovna roztomilé, naopak – jedna má vypíchnuté oko a kulhavou nohu, druhá vyražené zuby, ale snad právě proto se dětem tak líbí. Děti si přitom lépe zapamatují obludu než jméno tyrolské vesnice, a tak díky nim na Stubai budou lépe vzpomínat. Socha maskota děti vítá už v údolí, nechybí na cvičném hřišti a kromě toho je můžete potkat i naživo.

Údolí má ohromnou ubytovací kapacitu, a jak je v Tyrolsku zvykem, tak ve všech cenových úrovních. Díky bezplatnému skipasu pro děti až do 10 let je tak velmi atraktivní i celkovou cenou, zvláště u rodin s osmi- až desetiletými potomky, které skoro všude jinde za skipas platí. A vzhledem k necelé šestihodinové vzdálenosti z Prahy není divu, že tu počty českých lyžařů počítají v desítkách tisíc.

Přímo u hlavní silnice na ledovec stojí nenápadná chata Tschangelair Alm s vlastní sádkou výborných pstruhů.

Stubai - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

880

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nejprostornější rakouský ledovcový areál, uspořádaný do malého safari
  • malé areály v údolí, vhodné i při špatném počasí
  • skipas pro děti do 10 let zdarma
  • milé ubytovací městečka a vesničky
  • mimolyžařské vyžití – bazén, sáňky

Minus:

  • jen malé areály kromě ledovce
  • riziko uzavření ledovce při nepříznivém počasí

Stubai - komerční prezentace

Stubaiské údolí neboli Stubaital, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších rakouských skiareálů, se nachází pouhých 15 km od Innsbrucku. Dá se říci, že celkově zde převládají dostatečně široké carvingové svahy především střední obtížnosti. V oblasti Stubaiského ledovce, který je největším v celém Rakousku, čeká na lyžaře jedinečný zážitek v podobě lyžování ve výškách přes 3 000 metrů nad mořem.


Stubai - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy