Zillertal Arena - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Zillertal Arena

Zillertal Arena

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Zillertal - Gerlos, Zell am Ziller

Foto

Zillertal Arena je velké, moderní a snadno oblíbitelné lyžařské území – všude vás dovezou pohodlné lanovky, sjezdovky jsou přehledné a převážně vděčně červené, horské chaty útulné a cenově přiměřené a nechybí ani měřené slalomy, překážkové dáhy či snowparky. Nejrozsáhlejší síť sjezdovek Zillertalského údolí se rozvíjí po západních svazích nad městem Zell am Ziller, odkud sjezdovky zabíhají přes hřeben daleko přes Gerlos, Königsleiten až po Hochkrimml v údolí Pinzgau.

Zillertal Arena - sjezdovky

30%62%8%
143 celkem sjezdovek (km)
107 zasněžování (km)
415 rozloha sjezdovek (ha)
174 zasněžování (ha)

Zillertal Arena - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
18
sedačka
6
sedačka expres
5
sedačka krytá
9
kabinka
13
visutá kabina
1
90400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

580-2500 m n.m.1920 m

Mapa sjezdovek

Zillertal Arena - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zillertal Arena - lyžování

Zillertal Arena je lyžařská houpačka, sestávající z poměrně kompaktních areálů Zell v údolí Zillertal, Gerlos, Königsleiten a Hochkrimml v údolí Pinzgau, propojených lanovkami a sjezdovkami do mimořádně protáhlého území, jehož projetí tam a zpět zabere celý den. Ačkoliv jsou si terény v jednotlivých lokalitách podobné s typickými modrými až červenými dálnicemi nad hranicí lesa, aréna láká k podnikání výletů – už kvůli měnícímu se panoramatu nebo atrakcím typu měřeného slalomu s video záznamem jízdy nebo zábavným překážkovým dráhám a snowparkům.

Nad městem Zell am Ziller (580 m) se rozkládají prostorné pláně s řídnoucím lesem a nevýraznými balvanovitými hřebínky, kterým se vlní červeně značené, vzájemně zaměnitelné, ale hlavně dostatečně široké a přehledné, přitom lehce hravé dálnice, jen místy s kratšími strmějšími úseky. Západně orientovaný svah s vrcholy Karspitz (2 264 m) a Kreuzjoch (nejvyšší dosažitelný bod lanovkami je Übergangsjoch, 2 500 m) pročesávají tři expresní 6sedačky, doplněné kabinkou, podél níž klesá nejnáročnější zdejší červená trať příznančně nazvaná Sportabfahrt. Z mezistanice Wiesenalm pokračuje subtilní, neposedná a místy velmi strmá černá sjezdovka po mýtinách až na dno údolí do Zellu – vzhledem k velmi nízké nadmořské výšce (dojezd v 580 m n. m.) bývá v provozu jen po část sezóny. Nepřetržitý sjezd z dvouapůltisícového sedla Übergangsjoch dosahuje téměř dvoutisícového převýšení, největšího v Rakousku! Z údolí vyvážejí lyžaře dvě kapacitní kabinkové lanovky přes mezistanici Wiesenalm buď na Karspitz, nebo na Rosenalm, kde se rozléhají prostorné cvičné školní svahy. V nejvyšších partiích pod Übergangsjochem jezdí postranním žlabem ještě pomalá 2sedačka se svižnou červenou sjezdovkou.
Přes Übergangsjoch a Isskogel (2 264 m) se dlouhými přejezdy dosáhne pohodové a ploché bezlesé pláně nad Gerlosem (1 300 m), po kterých se rozlévají nenáročné a velmi široké „cvičné“ sjezdovky. U horní stanice kabinky z Gerlosu je i velká školní louka s dětským parkem (Arena Center, 1 900 m). Směrem ke Königsleitenu z pláně padá široká, avšak strmá černá trať v lesním průseku, strmě klesá svah i do údolního Gerlosu – šněruje jím úzká serpentinovitá červeně značená trať, doprovázená v horní polovině dvěma přímějšími černými variantami.
Východně od Gerlosu se tyčí výrazný vrcholek Königsleitenspit­ze (2 315 m) – jeho holý svah padá zpět směrem ke Gerlosu velmi strmě s černou „direttissimou“ i přívětivější červenou „hřebenovkou“, která se ve střední pasáži svahu zmírňuje, zanoří do lesa a teprve v závěru se opět strměji propadne.

Horská kotlina s jihovýchodní orientací pod vrcholem Königsleitenspitze směrem ke Königsleitenu (1 600 m) má strmější okraje, plošší střední pasáž a níže opět poctivě červený sklon. Sjezdovky ji poněkud spletitě křižují – nejlépe se jezdí přehledná centrální dálnice, jež má modrou i červenou variantu a nakonec strmější dojezd k oranžové kabince Gipfelbahn. Velmi přehledná, slunečná a vyhlídková je červená dálnice se strmějším úvodem podél luxusní 6sedačky Larmach.

Plochá bezlesá „čepice“ Plattenkogel (2 040 m) nad Hochkrimmlem (1 640 m) připomíná italský Kronplatz, neboť nese na svém severním a východním úbočí mírnější přehledné a široké modré, místy i červené sjezdovky. Členitější je nenápadné zalesněné zákoutí s vlekem Handlalm, jež protíná proměnlivá červená sjezdovka s černou variantou.

Páteřní lanovky jsou převážně rychlé, kapacitní a pohodlné – typicky 4- až 6sedačky s bublinou, někdy i vyhříváním. Nekryté jsou však sedačkové lanovky v Gerlosu a také dlouhá tranzitní lanovka Krimml-X-Press přes hřeben Übergangsjoch. Velkoryse řešené jsou naopak nástupní terminály – v Zellu jde o patrovou budovu se sportovním obchodem, půjčovnou či servisem v přízemí, odkud vedou do patra eskalátory k diskrétním pokladním přepážkám a nástupišti kabinkové lanovky. U pokladen i na nástupišti jsou vypáskované „frontové“ koridory. Moderní patrový nástupní terminál je i přímo v centru Gerlosu.

Občerstvení na sjezdovkách zajišťují prakticky výhradně samoobslužné restaurace, ať už v tradičně vyhlížejících horských chatách nebo v moderních budovách, s typickou rakouskou nabídkou od polévek přes párky a řízky po palačinkové trhance. Kuriozitou je „řízková“ chata Schnitzelhütte Sportalm, kde si můžete dopřát XXL porci, která z talíře přetéká na obě strany.

V Každém areálu (Zell – Kreuzwiesenalm, Gerlos – pláň pod Isskogelem, Königsleiten – kotlina pod Königsleitenspitze, Hochkrimml – Plattenalm, Duxer) jsou postavené atrakce jako měřené slalomy s video záznamem jízdy, úseky měřené rychlosti, zábavné překážkové a crossové dráhy nebo snowparky.

Zillertal Arena - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

630

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké a přehledné, převážně červené sjezdovky
  • velmi rozsáhlé safari
  • moderní a komfortní přepravní park
  • atrakce typu měřený slalom či funslope
  • solidní sněhová jistota

Minus:

  • terény jsou si vzájemně velmi podobné
  • méně prudkých sjezdovek
  • časově náročnější přejezdy mezi jednotlivými lokalitami arény
  • převážně nekryté lanovky v Gerlosu

Zillertal Arena - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Potštát

SNOW tipy