Garmisch-Partenkirchen - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Německo Bavorsko Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen

Německo Německo - Bavorsko - Classic, Zugspitze

Foto

Garmisch-Partenkirchen je německou vstupní branou do Alp. Z nížiny pod Mnichovem se jakobynic zvedá masiv vrcholící nejvyšší horou Německa – Zugspitze (2 962 m). Lyžařské terény využívají ledovce, horských plání i zalesněných svahů nad městem a mají nesmírně pestrý profil se sportovními i pohodově-rodinnými tratěmi. Městské zázemí nabízí více než dostatečnou ubytovací kapacitu, kulturní atmosféru i dopravní pohodlí – do obou lyžařských areálů (Classic i Zugspitze) lze dojet z městského nádraží vlakem.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Zugspitze | Garmisch-Partenkirchen - Classic

Garmisch-Partenkirchen - sjezdovky

16%69%15%
60 celkem sjezdovek (km)
26 zasněžování (km)
4 ski-route (km)

Garmisch-Partenkirchen - lanovky a vleky

vlek
11
sedačka
2
sedačka krytá
4
kabinka
2
visutá kabina
5
zubačka / metro
1
34000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

700-2962 m n.m.2262 m

Nadmořská výška sjezdovek

700-2720 m n.m.2020 m

Mapa sjezdovek

Garmisch-Partenkirchen - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Garmisch-Partenkirchen - lyžování

Nad městem vyrůstá zalesněný masiv se třemi vrcholky s naprosto rozdílným duchem (Classic) – nejnižší Hausberg je rodinným terénem s modrou magistrálou, cvičnými loukami a dlouhou, červenou tratí do údolí, jež má i krátkou černou variantu. Ze sousedního Kreuzjochu pak stékají nejambicióznější tratě – dvě novější černé, současné závodní Kandahar (s max. sklonem 100 %!), a stará červená, historická závodní trať. Z nejvýše položeného Osterfelderkopfu spadají proměnlivé, ale spíše kratší červené tratě, přizpůsobující se členitému skalnatému terénu. Celkem pět sjezdů do údolí pocitově areálu dodává solidní velikost, problematická zato může být kvalita sněhu v nízké nadmořské výšce.
Do „klasického“ areálu vedou z mětské periferie rychlé kabinkové lanovky na Hausberg a Kreuzjoch a pak visutá kabina na Osterfelderkopf. Mezi Hausbergem a Kreuzjochem se tratě harmonicky prolínají, s výše položeným Osterfelderkopfem je spojují přejezdové cesty. V prvně dvou jmenovaných, zcela zalesněných areálech si posedíte v pohodlných kabinkách nebo na sedačkách, ve třetím se budete muset spokojit se starší sedačkou, vlekem a visutou kabinou.

Nejvyšší německá hora Zugspitze je jedinečnou rozhlednou na 500 alpských štítů s velkou terasou na střeše vrcholové budovy, kde se scházejí visuté lanovky z německé i rakouské strany a kde se uspokojí i všechny turistické potřeby – jsou tu suvenýry i restaurace.
Lyžuje se v kotlině vystlané ledovcem, kam je z vrcholu nutné sjet krátkou visutou lanovkou na mezistanici SonnAlpin, odkud vede tunelová železnice do Grainau a dále do Ga-Pa. A stéká odtud hlavní, sytě červená ledovcová, ale hravá dálnice ve třech variantách ke kryté expresní 6sedačce. Nad SonnAlpinem se točí ještě krátké vleky s modrými sjezdovky na Zugspitzplattu, další proměnlivě červené a užší tratě stékají po stranách kotliny, jedna se vine ještě pod ledovec údolím Brunntal.
Terény jsou na ledovcové zvyklosti příjemně proměnlivé, kromě dvou hlavních tratí ale nijak široké. Při prašanu nabízí okolní terén relativně bezpečné možnosti freeridu.

Někdejší Partenkirchen byl od římských dob významnou obchodní křižovatkou na trase přes Alpy, což bylo hlavním zdrojem jeho bohatství. Koncem 19. století se obě města přeorientovala na turistický ruch a v r. 1935 byla donucena ke sloučení.
Jeho sportovní dějiny zdobí pořadatelství zimních olympijských her v r. 1936. Po odstoupení protikandidátů mu byla přidělena i olympiáda 1940, ale na tu již kvůli válce nedošlo. Nyní se snaží o comeback na výsluní elitních středisek – v této sezóně hostí mistrovství světa v alpských disciplínách a pro r. 2018 usiluje o svou druhou olympiádu.
Při procházce výstavně barevným centrem města snadno objevíte i zdejší tradici maleb na fasádách domů, které zobrazují prováděné řemeslo a jméno majitele domu.

Garmisch-Partenkirchen - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

570

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • menší počtem sjezdovek, ale členitý a rozlehlý areál
  • úchvatné panorama – obzvlášť díky vyhlídkové terase na Zugspitze
  • dva areály pro dobré i horší počasí
  • díky železnici kompletně propojený areál (á la Jungfrau)
  • pět sjezdů do údolí pro středně až náročnější jezdce
  • převážně moderní lanovky

Minus:

  • přejezdy mezi jednotlivými částmi areálu Classic s rovinkami
  • dlouhý výjezd ke sjezdovkám pod Zugspitze
  • nižší nadmořská výška hlavních tratí (Classic)

Odkazy

Mikulčin vrch

Mikulčin vrch

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 0 km