Zugspitze - lyžování - SNOW.cz

Zugspitze

Německo Německo - Bavorsko | Garmisch-Partenkirchen - Garmisch-Partenkirchen

Foto

Zugspitze je nejvýše položené lyžařské centrum v okolí Garmisch-Partenkirchenu s malou, ale pestře tvarovanou ledovcovou kotlinou. Na vrcholu se setkávají dvě přístupové kabinové lanovky – od Eibsee, jezera u bavorské obce Grainau 4 km od Ga-Pa, a z tyrolského Ehrwaldu. Třetí kabina zajišťuje spojení vrcholu s lyžařskou kotlinou. Na vrcholu je celý komplex budov s obchůdky, muzeem, restaurací a samozřejmě terasou s panoramatem 500 alpských vrcholů.

Zugspitze - sjezdovky

35%65%
20 celkem sjezdovek (km)

Zugspitze - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka krytá
2
visutá kabina
3
zubačka / metro
1
13200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

700-2962 m n.m.2262 m

Nadmořská výška sjezdovek

2000-2720 m n.m.720 m

Mapa sjezdovek

Zugspitze - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zugspitze - lyžování

Zugspitze je nejen nejvyšším bodem Německa a malým ex-ledovcovým areálem, ale veskrze zážitkovou horou, přinejmenším pro sběratele výhledů, neboť vrcholové panorama je neskutečně daleké a zahrnuje na pět set alpských vrcholů. Zugspitze je z toho důvodu i tradičním výletním cílem, a to jak pro Němce, tak cestovatele z Evropy i Asie. Prakticky podél všech sjezdovek se dá i sáňkovat, takže je i vyhlášenou „sáňkařskou horou“.

Vysokohorskou terénní mísu, vystavenou k jihovýchodu, protínají 4 páteřní lanovky a vleky, nepočítaje krátký a nenáročný svah na zbytku ledovce – převýšení jednotlivých tratí činí okolo 300 m, nejdelší sjezd pak překonává 600 m. Centrální červená trať podél 6sedačky Sonnenkar potěší poctivým červeným sklonem i šířkou, okolní tratě jsou už poněkud hubenější, zato hravě proměnlivé. Velmi svižný sklon mají i obě červené tratě podél vleku Weisses Tal, který v podstatě sousedí s 6sedačkou Sonnenkar. Modrá sjezdovka podél 6sedačky Wetterwandeck už je o poznání línější, zato se od její horní stanice „opuštěným“ údolíčkem směrem k vleku Brunntal prosmýká zdejší nejdelší sjezdovka – neposedná s červenými padáky, přerušenými krátkými rovinkami. Z lyžařského pohledu ale ještě vyčnívá – kromě pár milých červených, často však subtilních sjezdovek – jejich okolí: celá kotlina je totiž relativně bezpečným a hravým freeridovým hřištěm s přívětivým sklonem i pro méně zkušené off-pistéry.

Na vrchol Zugspitze a na Zugspitzplatt, ledovcové plató pod vrcholem, vedou hned tři přístupové trasy lanovkami. Z německé strany od Eibsee se dá zhruba každou hodinu vyjet zubačkou na Zugspitzplatt, což trvá necelou tři čtvrtě hodinu, z toho polovinu času strávíte v tunelu. Cesta visutou kabinou z Eibsee přímo na vrchol je rychlejší (15 minut), ke sjezdovkám je ale potřeba se nechat odtamtud snést ještě lanovkou Gletscherbahn. Visutá lanovka z Eibsee je jednou z „nej“ co do překonávaného převýšení (bezmála 2 000 m!), přičemž nově budovaná lanovka (v provozu od prosince 2017) přidá ještě „nejvyšší sloup“ a „největší volné rozpětí lan“. Na vrchol stoupá i visutá kabinová lanovka z rakouského Ehrwaldu. V samotném lyžařském areálu jezdí dvě pohodlné 6sedačky s bublinou, které doplňují dvě dlouhé, méně pohodlné kotvy – ideální kombinace pro „masu“ i „klasu“. Obě sedačky a vlek Brunntal se setkávají na malém společném „náměstíčku“, jen vlek Weisses Tal má nástupní stanici položenou o něco výše, a není tak přímo dostupný ani z Brunntalu, ani z Wetterwandecku.

Na Zugspitzplattu stojí robustní bavorská „dřevěnice“ se samoobslužnou restaurací Sonn Alpin, na vrcholu je pak další restaurace vč. haute cuisine, hlavně pro turisty.

Jméno Zugspitze získala hora zřejmě kvůli četným lavinovým drahám („Zugbahnen“), které za sebou nechávaly množství kamenné suti.

Zugspitze - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

660

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • členité vysokohorské sjezdovky
  • dvě moderní a pohodlné sedačky
  • jedinečná rozhledová hora
  • vzdálenost z ČR

Minus:

  • poměrně malý areál
  • některé subtilnější sjezdovky
  • komplikovaný přístup s rizikem front

Odkazy

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 22
Otevřené sjezdovky 0 z 103 km