Oberstdorf - lyžování - SNOW.cz

Oberstdorf

Německo Německo - Bavorsko - Fellnorn, Nebelhorn, Söllereck

Foto

Oberstdorf je kompaktní, ale poměrně rozsáhlé městečko s klidnou, vilovou periferií a světoznámými skokanskými můstky. V kulise Allgäuských Alp nabízí padesátikilome­trovou porci sjezdovek, rozdělenou mezi vrcholy Nebelhorn, Fellhorn a Söllereck, přičemž další centra jsou v sousedním, rakouském údolí Kleinwalsertal, kde platí společný skipas.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Oberstdorf - Fellhorn Kanzelwand | Oberstdorf - Nebelhorn | Oberstdorf - Söllereck

Oberstdorf - sjezdovky

30%60%10%
56 celkem sjezdovek (km)
43 zasněžování (km)

Oberstdorf - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
4
sedačka krytá
4
kabinka
3
visutá kabina
5
33800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

820-2224 m n.m.1404 m

Mapa sjezdovek

Oberstdorf - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Oberstdorf - lyžování

Domovským kopcem Oberstdorfu je Nebelhorn (Mlžná hora), na niž startuje ve třech sekcích visutá kabina přímo z okraje města. Vrcholový kotel s hlavní spletí sjezdovek vrcholí „jen“ v 2 224 m n. m. a je přivrácen ke slunci, ale přesto je sněhově velmi spolehlivý (až do května!). Převládají celkem široké červené, jen místy prudší sjezdovky s mnoha terénními zlomy a jinými členitostmi, obsloužené dvěma sedačkami. Z hlavního kotle směřuje dolů k mezistanici jediná trať – zpočátku poměrně prudká, na konci naopak se šusovací rovinkou. V mezistanci je malý cvičný areálek a NTC park, kde si lze zablbnout při snowtubingu nebo na skibobech. Sjezd do údolí pokračuje lehce červeně, později i dost ploše a končí asi 5 min. pěšky od nástupní stanice lanovky. Je to se 7,5 km délky zároveň nejdelší sjezd Německa.

Hlavním a už příjemně rozsáhlým areálem Oberstdorfu je Fellhorn, z něhož sjezdovky tečou převážně na německou, jedna pak i na rakouskou stranu. Dominují tu lehce hravé až neposedné červené sjezdovky průměrné šíře, kterým kralují dva dlouhé sjezdy do údolí – do Německa je vydařeně červený, do Rakouska lehčí červenou trať přerušují i občasné rovinky. Lanovkový park je věkově vyvážený s pohodlnými a rychlými lanovkami na oblíbenějších tratích a zánovnějšími sedačkami na kratších nebo okrajových svazích.

V přednapoleonské době město žilo z tkalcovství, pak ale v důsledku uvolněnému dovozu levného manufakturního textilu z Velké Británie zcela upadlo. Následně se pomalu rozšířilo pastevectví a produkce masa, mléka a sýra – kuriozitou bylo uskladňování sena přímo na těžko přístupných horských pastvinách, odkud bylo ve velkém transportováno do údolí až po sněhu s pomocí kladek. Za nevlídného počasí stojí za to prohlédnout si „staré časy“ v muzeu v centru města.

Z Oberstdorfu vybíhá slepé údolí Kleinwalsertal, kde pokračuje i nabídka sjezdovek. Ačkoliv je údolí přístupné jen z německé strany, územně již patří k Rakousku. Bylo střídavě v rakouských a bavorských rukách, až se koncem 19. století stalo rakouským výsostným územím a zároveň německou celní zónou. Lyžařům to ovšem na komfortu nijak neubere, skipas existuje společný pro celý region. Díky lyžařské houpačce na Fellhornu lze z Německa přelyžovat do Rakouska a skibusem se přesunout i do dalších center – Ifenu a Walmendingerhornu.

Oberstdorf - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • různorodé terény v blízkém okolí města
  • dlouhá jarní sezóna (Nebelhorn)
  • překvapivé výhledy

Minus:

  • spíše menší areály, propojené jen skipasem
  • nižší nadmořská výška většiny sjezdovek

Odkazy

SNOW tipy