Les 2 Alpes - lyžování - SNOW.cz

Les 2 Alpes

Foto

Terény protáhlého masivu nad Les 2 Alpes mají úctyhodné 2 000m převýšení a ohromnou freeridovou členitost. Naproti tomu upravené sjezdovky jsou ve své rozmanitosti poněkud omezené – pravidelný a plošší ledovec, členité i hravé tratě ve středních partiích a pak velmi strmé, sněhově nespolehlivé dojezdy do resortu. To vše se nachází v úzkém pásu, jímž se táhne hlavní proud lanovek a nepůsobí tak rozlehle, jak by se s 220 km sjezdovek dalo čekat. Samotné středisko, živé a s mnoha aprés-ski možnostmi, je situované podél dlouhé hlavní silnice a je směsicí všech architektur – v některých částech se neobejdete bez skibusu.

Les 2 Alpes - sjezdovky

35%33%31%32%
200 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)
410 rozloha sjezdovek (ha)

Les 2 Alpes - lanovky a vleky

vlek
23
sedačka
10
sedačka expres
9
kabinka
4
visutá kabina
1
zubačka / metro
2
68600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1300-3560 m n.m.2260 m

Mapa sjezdovek

Les 2 Alpes - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Les 2 Alpes - lyžování

Les 2 Alpes je fantastické středisko pro freeridery s luxusními možnostmi a až dvoutisícovým převýšením. Z pohledu sjezdaře naopak dominuje jediný proud tratí z ledovce do střediska, z něhož se tu a tam oddělují méně frekventované tratě jednotlivými údolíčky a žlaby.

Protáhlý a ohromně členitý masiv vrcholí kótou Pic de la Grave – převážně severním směrem se rozbíhají údolíčka a žlaby, na jih spadá mohutná freeridová stěna. Terén působí neforemně a neútulně, ale je díky své členitosti neuvěřitelně rozsáhlý a zejména pro freeridery v podstatě nevyčerpatelný, protože po jeho bocích stékají královské trasy s převýšením až 2 000 m. Nepřehledný terén je ovšem přehledně rozčleněn do sektorů, které vybíhají kolmo z centrálního údolíčka, jímž projíždí zezdola až nahoru Jandri Express. V areálu se nachází v poměru k počtu lanovek velké množství sjezdovek, často však poněkud odlehlých – lyžaři se po areálu pohybují značně nerovnoměrně. Mnoho ze sjezdovek se díky tomu po celý den udrží ve velmi dobrém stavu, naopak většina proudí po hlavní sjezdovce z ledovce směrem do oblasti Cretes, přetížená je zvláště odpoledne i návratová černá sjezdovka do Les 2 Alpes. Hendikepem pro méně zdatné je právě strmé první patro areálu, které lze překonat převážně po černých sjezdovkách anebo lanovkou. Šestidenní skipas platí 2 dny v Alpe d´Huez a po 1 dni v dalších okolních střediscích, což ukojí i nejvášnivější milovníky safari. Lyžařské městečko ani areál nepůsobí malebně, ale pro náročné sportovce jsou zcela praktické a celková plocha terénů je přitom mimořádná.

Páteřní lanovkou celého areálu je kapacitní kabinková lanovka Jandri Express, která z centra resortu stoupá do sektoru Toura (2 600 m n. m.) a odtud pokračuje až na ledovec (3 200 m n. m.) – ráno je velmi náchylná na dlouhé fronty. Kromě Jandri Expressu stoupají do prvního patra ještě dvě obstarožní a malé kabinkové lanovky a dále dvě sedačky ze severního okraje střediska. Propojení hlavního areálu s podružným Vallée Blanche je zajištěno pomocí „přejezdové“ sedačky Cote. Lanovkami je areál lehce propojen i s tradičními vesnicemi Mont de Lans a Venosc níže v údolí.

Z Les 2 Alpes je na lyžích dostupný i legendární freeridový areál La Grave. Spojení s La Grave zajišťuje nejvýše položený vlek spolu s rolbou táhnoucí provaz s kotvičkami, jichž se lyžaři drží. Výjezd na střechu areálu se vyplatí i sám o sobě. Z nejvyššího bodu kraluje daleký 360° rozhled od Mont Blancu přes masiv Vanoise a Ecrins až po Mont Ventoux i na velkou část francouzských lyžařských středisek. Vrcholové plató je zcela otevřené a jako nejvýše položený bod často i velmi větrné.

Ubytovací letovisko Les 2 Alpes přišlo ke svému jménu jednoduše – původně totiž šlo o dvě horské louky („alpes“) nad horskými vesnicemi Mont de Lans a Venosc, na jejichž místě dnes stojí středisko s velmi různorodou architekturou od mnohapatrových betonových rezidencí až po pohledné, moderní a dřevěné chalety. Veškerý život Les 2 Alpes se rozkládá podél hlavní silnice a jeho horskou dominantou je třiapůltisícová La Muzelle, která ční nad hlavní třídou střediska.

Kromě relaxačního vyžití (bazén, sauna) nabízí i něco „nevšedního“ – lavinový simulátor „robocoaster“ (cca 4 EUR). Jde o zábavně-výchovnou atrakci připomínající centrifugu s videem, která interaktivně přibližuje pocity zasypaného lavinou. Na obrazovce sledujete jízdu v prašanu, když se náhle utrhne lavina, která vás za chvíli strhne a „centrifuga“ vás otáčí vzhůru nohama, až nakonec skončíte v poloze, kdy moc netušíte, kde jste. Nelyžaři mohou od horní stanice lanovek vyjet vyhlídkovou rolbou (7 EUR) na vrcholovou platformu a zpět (v zimě i v létě). U nejvyšší stanice lanovek je nově vykutána 120 m dlouhá ledovcová jeskyně s vytesanými sochami (vstup 4 EUR). Nejlepší restaurací ve středisku je L´igloo gourmand – servíruje obrovské porce a hlavně nápadité variace pokrmů (hlavní jídlo do 20 EUR). Specialitou je pečená kachna s husími játry. Středisko si buduje celoroční image náročného sportovního letoviska a v létě je protkáno MTB trasami.

Les 2 Alpes - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

340

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velký, členitý a zejména freeridově nevyčerpatelný masiv
  • mimořádné převýšení
  • sněhová jistota díky ledovci
  • vysokohorské výhledy
  • živé turistické městečko s dostatkem vyžití

Minus:

  • překvapivě málo sjezdovek
  • většina sjezdovek se soustředí do hlavní, uzavřené kotliny
  • velmi náročný a strmý dojezd do střediska
  • místy zastaralé lanovky
  • málo chráněného terénu

Les 2 Alpes - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Val d´Anniviers

SNOW tipy