Galtür - lyžování
Malá vesnička až na konci údolí Paznauntal je sevřená horami ještě více než její sousedé níže v údolí. Silnice tu v zimě končí, je tu tedy opravdu klid. Lyžařský areál by se dal označit jako „balvanov“ – sjezdovky se proplétají mezi obrovskými rozsypanými kameny na severním svahu Ballunspitze, čímž vytvářejí poměrně hravý terén. Tím, že vesnička a s ní i nástupní stanice lanovek leží ve více než patnácti stech metrech, je poněkud omezenější sjízdné převýšení – to je se 700 m sice nejnižší v údolí, i tak ale stále dost slušné.
Hlavní propletenec sjezdovek všech náročností se nachází na přední
straně hory, „vzadu“ je pak dlouhý a sportovní svah s novou kabinkou.
Ačkoliv svahy Ballunspitze jsou přirozeně spíše
strmější, i ty lehčí sjezdovky jsou do terénu tak umně zasazené, že
nejsou degradované do pouhých traverzů „na jednu nohu“, nýbrž jde o
plnohodnotné prostorné tratě. Sjezdovky jsou hustě propojené a s častými
křižovatkami, což násobí pocitovou rozlohu a pestrost terénů, zároveň
ale při silnějším provozu vyždauje více pozornosti.
Obě kryté sedačky (Birkhahn, Ballunspitz) kopírují načernalé tratě,
zvrchu přímější, později i zatáčející, obloukem je ale obíhají velmi
prostorné červené. Nejpřívětivější široké, přehledné, červené až
namodralé sjezdovky v několikerých variantách obklopují centrální kabinku
Alpkogel, zvrchu nabízí i krátký „padáček“.
Krásné pravidelné červenavé dálnice rolují také podél vleků
Kopsee. Nová 10místná kabinka
Breitspitz, která v prodloužené trase nahradila
dřívější 2sedačku, zpřístupňuje strmější terény s 600m
převýšením – muldy a hangy pročesává jednak točivější červená
sjezdovka, jednak přímější černá „zkratka“, které se v závěru
slévají do společného dojezdu. Vše kolem sjezdovek představuje sjízdný
volný terén.
Neobvykle štědrý je v Galtüru výběr atrakcí pro děti – od výukového parku přes cestu pohádkovým lesem a chaloupku s ježibabou až po funslope, crossovou dráhu nebo průjezd boxovacími pytli. V budově lyžařské školy funguje hlídání dětí.
Horské chaty se soustředí hlavně do přední strany areálu, přivrácené k vesničce. Na dojezdu sjezdovek do Galtüru stojí velká restaurace Almhof s vnitřním posezením ve „stodolovém“ stylu i venkovní terasou. Majitelé jsou největšími místními zemědělci, takže vaří hlavně z vlastních zdrojů.
Při vícedenním pobytu se můžete vydat na ski safari z Galtüru do sousedního údolí Montafon a přes horské sedlo Bielerhöhe zase zpět – jde o jedinečnou „túru“ zimní vysokohorskou přírodou, kde výstupy zajišťují lanovky, skútry či minibusy.
Galtür je přístupný mírně stoupajícím údolím z Ischglu až do vesničky Wirl, zhruba kilometr od Galtüru, kde už jsou na dohled nástupní stanice obou hlavních lanovek – kabinky Alpkogel a sedačky Birkhahn. Parkoviště se nachází u nástupní stanice sedačky a je zdarma.