Galtür - lyžování - SNOW.cz
Foto

Malebná horská vesnička Galtür s kostelíčkem leží na konci údolí Paznauntal, na úpatí impozantního masivu Silvretty. Sjezdovky všech obtížností s převahou těch středně náročných se proplétají balvanovitým terénem na svazích Ballunspitze a jsou poměrně hravé, což areál pocitově zvětšuje.

Galtür - sjezdovky

14%56%30%
43 celkem sjezdovek (km)
32 zasněžování (km)
6 ski-route (km)
17.5 zasněžování (ha)

Galtür - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka krytá
2
kabinka
2
13200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1587-2297 m n.m.710 m

Mapa sjezdovek

Galtür - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Galtür - lyžování

Malá vesnička až na konci údolí Paznauntal je sevřená horami ještě více než její sousedé níže v údolí. Silnice tu v zimě končí, je tu tedy opravdu klid. Lyžařský areál by se dal označit jako „balvanov“ – sjezdovky se proplétají mezi obrovskými rozsypanými kameny na severním svahu Ballunspitze, čímž vytvářejí poměrně hravý terén. Tím, že vesnička a s ní i nástupní stanice lanovek leží ve více než patnácti stech metrech, je poněkud omezenější sjízdné převýšení – to je se 700 m sice nejnižší v údolí, i tak ale stále dost slušné.

Hlavní propletenec sjezdovek všech náročností se nachází na přední straně hory, „vzadu“ je pak dlouhý a sportovní svah s novou kabinkou. Ačkoliv svahy Ballunspitze jsou přirozeně spíše strmější, i ty lehčí sjezdovky jsou do terénu tak umně zasazené, že nejsou degradované do pouhých traverzů „na jednu nohu“, nýbrž jde o plnohodnotné prostorné tratě. Sjezdovky jsou hustě propojené a s častými křižovatkami, což násobí pocitovou rozlohu a pestrost terénů, zároveň ale při silnějším provozu vyždauje více pozornosti.
Obě kryté sedačky (Birkhahn, Ballunspitz) kopírují načernalé tratě, zvrchu přímější, později i zatáčející, obloukem je ale obíhají velmi prostorné červené. Nejpřívětivější široké, přehledné, červené až namodralé sjezdovky v několikerých variantách obklopují centrální kabinku Alpkogel, zvrchu nabízí i krátký „padáček“. Krásné pravidelné červenavé dálnice rolují také podél vleků Kopsee. Nová 10místná kabinka Breitspitz, která v prodloužené trase nahradila dřívější 2sedačku, zpřístupňuje strmější terény s 600m převýšením – muldy a hangy pročesává jednak točivější červená sjezdovka, jednak přímější černá „zkratka“, které se v závěru slévají do společného dojezdu. Vše kolem sjezdovek představuje sjízdný volný terén.

Neobvykle štědrý je v Galtüru výběr atrakcí pro děti – od výukového parku přes cestu pohádkovým lesem a chaloupku s ježibabou až po funslope, crossovou dráhu nebo průjezd boxovacími pytli. V budově lyžařské školy funguje hlídání dětí.

Horské chaty se soustředí hlavně do přední strany areálu, přivrácené k vesničce. Na dojezdu sjezdovek do Galtüru stojí velká restaurace Almhof s vnitřním posezením ve „stodolovém“ stylu i venkovní terasou. Majitelé jsou největšími místními zemědělci, takže vaří hlavně z vlastních zdrojů.

Při vícedenním pobytu se můžete vydat na ski safari z Galtüru do sousedního údolí Montafon a přes horské sedlo Bielerhöhe zase zpět – jde o jedinečnou „túru“ zimní vysokohorskou přírodou, kde výstupy zajišťují lanovky, skútry či minibusy.

Galtür je přístupný mírně stoupajícím údolím z Ischglu až do vesničky Wirl, zhruba kilometr od Galtüru, kde už jsou na dohled nástupní stanice obou hlavních lanovek – kabinky Alpkogel a sedačky Birkhahn. Parkoviště se nachází u nástupní stanice sedačky a je zdarma.

Galtür - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

310

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • sympatický propletenec sjezdovek všech náročností
  • strmější svah na zadní straně hory s vysokohorskou atmosférou
  • rychlé lanovky
  • klid na konci údolí

Minus:

  • omezený rozsah tratí i převýšení
  • užší dojezd k nové kabince Breitspitz

Odkazy

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

SNOW tipy