Domů Střediska Švýcarsko Graubünden Engadin Svatý Mořic

Engadin Svatý Mořic

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden - Corvatsch, Corviglia, Diavolezza, Lagalb

Foto

Svatý Mořic s celým Engadinem je unikátní svou vysokohorskou polohou, umocněnou specifickým klimatem na rozhraní alpského severu a jihu. Podobně jako jiná prominentní centra není ani Svatý Mořic zapovězen běžným smrtelníkům, mimo pitoreskní centrum najdete i ubytování ve střední či nižší cenové kategorii. Je jedním z největších lyžařských regionů s nadprůměrnou sněhovou jistotou v rozumné dojezdové vzdálenosti z Česka.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Engadin Svatý Mořic - Corviglia | Engadin Svatý Mořic - Corvatsch | Engadin Svatý Mořic - Diavolezza Lagalb

Engadin Svatý Mořic - sjezdovky

20%70%10%
330 celkem sjezdovek (km)
78 zasněžování (km)
5 noční lyžování (km)

Engadin Svatý Mořic - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
6
sedačka expres
3
sedačka krytá
13
kabinka
1
visutá kabina
7
zubačka / metro
2
56610 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1750-3303 m n.m.1553 m

Mapa sjezdovek

Engadin Svatý Mořic - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Engadin Svatý Mořic - lyžování

Engadin je protáhlé náhorní údolí ze severu stíněné Albulským masivem a z jihu Berninou. Sám Svatý Mořic je pak pozoruhodnou architektonickou směsicí na břehu čistého jezera Moritzersee.

Domovským svahem Svatého Mořice je parádní, jihovýchodně orientovaný svah Corviglia vrcholící v kótě 3 057 m n. m. (Piz Nair). Corviglia je až do cca 2 700 m n. m. obdařena svižným, skoro až pravidelným sklonem a rozsáhlými bezlesými partiemi, které protínají bohatě carvingově široké magistrály. V nejvyšších skalnatých partiích Piz Nairu jsou tratě užší a členitější s častým střídáním sklonu a s freeridovými itineráři. Přepravní park je učebnicově komfortní s převahou „bublinových“ sedaček, jen přibližovací lanovky z centra města (zubačka) a ze čtvrti Dorf (visutá kabina) a také kabina na Piz Nair vyžadují stání, a jsou tak únavnější.

Protlehlý Corvatsch tyčící se nad jezerem Silvaplana má ještě vysokohorštějšího ducha než Corviglia. Z jeho 3 330 m vysokého vrcholu, kam míří modernizovaná a panoramaticky prosklená kabina, vede dlouhý sjezd po ledovci a skalnatým terénem až do mírněji skloněného pásma lesa. V sousedním areálu Furtschellas je spleť málo navštěvovaných klikatých sjezdovek, napojených několika vleky na corvatschský areál.

Menší, ale neméně kvalitní sjezdovky stékají ze dvou vrcholů na průsmyku Bernina – z mírnější Diavolezzy a strmějšího Lagalbu. Kromě dlouhých a členitých sjezdů bodují i dlouhou sezónou – na Diavolezze se tradičně otevírá už v polovině října.

Všechny tři hlavní oblasti Engadinu jsou spojeny pohodlnou celodenní skibusovou dopravou v intervalech do 30 minut.

Nejstarší zimní letovisko na světě je s luxusem spojeno pupeční šňůrou. Někteří návštěvníci – a to nejen ženy, ale i muži či děti – by si bez kožešiny z norka či mývala připadali jako nazí. Nejluxusnější výlohy potkáte v ulici Via Serlas. Do Svatého Mořice jezdí vybraná klientela především proto, aby byla viděna ve vyšší společnosti – kdo si chce ten pocit užít také, může se účastnit stejných akcí jako celebrity a spát ve stejných hotelích. Tím nejslavnějším hotelem je bezpochyby Palace Badrutt, jehož majitel před 150 lety odstartoval zimní turismus nejen ve Svatém Mořici, ale v Alpách vůbec. Několika britským letním hostům nabídl, ať přijedou v zimě a nebude-li se jim tam líbit, uhradí jim všechny náklady včetně cesty zpět. Snáze přístupný luxus nabízí horská chata Diavolezza u horní stanice stejnojmenné lanovky – venkovní vířivku s výhledem na jedinou čtyřtisícovku ve východních Alpách, Berninu.

Engadin Svatý Mořic - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

170

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, většinou středně náročné tratě
  • sněhová jistota daná nadmořskou výškou
  • velkolepé výhledy

Minus:

  • jednotlivé areály jsou propojeny jen skibusem (cca 10 až 30 minut jízdy)
  • exponované terény při nepříznivém počasí
  • velmi drahá gastronomie

Engadin Svatý Mořic - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Achensee

Achensee

Achensee

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km