Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Švýcarsko Graubünden Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden | Engadin Svatý Mořic - Furtschellas, Murtel, Sils, Silvaplana

Foto

Corvatsch je nejvysokohorštějším lyžařským areálem v okolí Svatého Mořice. Dlouhé a spletité sjezdovky jsou obsloužené visutými kabinami, v menší míře pak sedačkami nebo dokonce vleky. Každý pátek se tu lyžuje až do pozdní noci.

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - sjezdovky

11%74%15%
120 celkem sjezdovek (km)
19 zasněžování (km)

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
3
sedačka krytá
3
visutá kabina
3
18510 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1797-3303 m n.m.1506 m

Mapa sjezdovek

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - lyžování

Corvatsch, vypínající se vysoko nad jezerem Silvaplana, je nejmohutnější z lyžařských areálů okolo Svatého Mořice a má silně vysokohorského ducha. Z jeho 3 330 m vysokého vrcholu, kam míří panoramaticky prosklená kabina, vede dlouhý sjezd po ledovci a skalnatým terénem až do mírněji skloněného pásma lesa. V sousedním areálu Furtschellas je spleť málo navštěvovaných klikatých sjezdovek, napojených vleky přímo na corvatschský areál.

Z třítisícového vrcholu Corvatsch roluje svižně červená trať po širokánské „ledovcové“ pláni, později se už subtilněji prosmýká v několika „schodech“ mezi skalami na dno kotliny, odkud jezdí pomalá 4sedačka Mandra zpět do mezistanice Murtel. Odtud vede dolů centrální a nejfrekventovanější červená sjezdovka – začíná lehkými serpentinami, pak se ale rozlévá svahem jako typická široká a přehledná alpská dálnice. Obsluhuje ji krytá 4sedačka Alp Surlej, při dojezdu lesem až do údolí pak visutá kabina. Úzká, nepřehledná a neposedná černá trať míří z Murtelu stranou ke stejnojmennému vleku. Z vrcholku Giand´Alva klesá traverzovitá, dole široká dálniční červená trať podél pomalé 2sedačky. Na opačnou stranu až do Svatého Mořice odtud míří nepravidelně upravovaná černá trať Hahnensee. Směrem k lokalitě Furtschellas na pahorek Curtinella jezdí luxusní 6sedačka Porsche, kolem níží stéká široká, pohodová, zvrchu mírná a později strmější červená trať.
Velkorysý snowpark s překážkami a big airy se nachází kolem 4sedačky Mandra.

Z vrcholu Futschellas líně klesá úzká „cestovitá“ trať, která se později větví v krátké, ale vydatné „padáky“ z pahorku Chüderun a z níž se odděluje i zprvu klidatá červená varianta, ústící na široký a sportovně skloněný slalomák nad mezistanicí Furtschellas. Celé horní patro areálu obsluhuje krytá 4sedačka Furtschellas, na pahorek Chüderun vyjíždí ještě stejnojmenný vlek a vlastní vlek Grialetsch má i slalomák. Do údolí lesem pokračuje točivá červená trať s příjemnými úseky po spádnici i přejezdovými úseky, z údolí pak vyjíždí zpět visutá kyvadlová kabina.

Na vrcholu Corvatsch je panoramatická terasa s výhledem na celý Horní Engadin a na západním obzoru až k Monte Rose nebo Matterhornu.

Každý pátek je Corvatsch největší noční sjezdovkou ve Švýcarsku. Osvětlená trať v délce více než 4 km je unikem i v alpském měřítku, nemluvě o sedmihodinovém provozu – od 19 do 2 hodin. Velmi dlouhá sjezdovka má v horní polovině široké pasáže , zalesněný dojezd je užší a točivější. Nejvýživnější pasáž trati obsluhuje 4sedačka, ta ale není večer v provozu, a vyjíždět je nutné dlouhou visutou kabinovou lanovkou od parkoviště s dlouhým pochodem chodbami nástupní i výstupní stanicí.
Leckoho překvapí, že při Snow Night Corvatsch je zde více návštěvníků než během dne, velký podíl mají snowboardisté a Italové. Ne všichni však sportují. Čím později, tím méně sportujících návštěvníků a více „pařičů“ se na svahu vyskytuje. Postupem času se po sjezdovce pohybují i silně unavení jedinci, nezřídka dokonce bez lyží či snowboardu. Cestou vzhůru to v kabině hučí až vře, k čemuž přispívá i zajímavý fakt, že trasa lanovky ani samotná kabina není osvětlená. Otevřena je restaurace Murtel na horní stanici kabiny, horská chata Alpetta v půli tratě a především hudbou rozduněný aprés-ski bar Hossa v nejnžších partiích svahu.
Noční lyžování na Corvatschi je velmi silným zážitkem, narozdíl od českých zvyklostí jde ale spíš o party na sněhu než eldorádo nenasycených sportovců.

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

150

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, většinou středně náročné tratě
  • sněhová jistota daná nadmořskou výškou
  • velkolepé výhledy

Minus:

  • exponované terény při nepříznivém počasí
  • výjezd často visutými kabinami nebo vleky
  • vysoké ceny

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 9
Otevřené sjezdovky 0 z 7