Schlick 2000 - lyžování - SNOW.cz

Schlick 2000

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Stubai - Fulpmes

Foto

Schlick 2000 je menší, ale výškově protáhlý dvoupatrový lyžařský areál v údolí Stubai, vklíněný do působivé horské kotliny v masivu Kalkkögel. V prvním patře areálu jsou výukové terény, naopak ve druhém patře se po severní stěně Kreuzjochu řinou sportovnější sjezdovky, jež lze obkroužit po serpentinovité modré trati. V případě uzavření Stubaiského ledovce je hlavní lyžařskou alternativou celého údolí.

Schlick 2000 - sjezdovky

54%31%15%
22 celkem sjezdovek (km)
20 zasněžování (km)
1.5 ski-route (km)
36 zasněžování (ha)

Schlick 2000 - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
13400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1009-2240 m n.m.1231 m

Mapa sjezdovek

Schlick 2000 - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schlick 2000 - lyžování

Nevelký, ale protáhle vysoký dvoupatrový lyžařský areál Schlick je vklíněn do působivé horské kotliny na úpatí skalnatého masivu Kalkkögel, který má charisma i vzhled Dolomit. Z Fulpmesu vede dlouhá kabinková lanovka přes mezistanici s výukovými terény na vrchol Kreuzjoch, po jehož severní stěně se řinou velmi svižné a zčásti vzájemně propletené sjezdovky. Přirozený sklon svahu je sytě červený, takže lehčí modré tratě jsou nutně vedené traverzem, teprve dno kotliny je opravdu ploché.

Hlavní červená dálnice se rozpíná mezi oběma sedačkami v horním patře areálu, po stranách ji pak doplňují širší i subtilnější varianty jak lehčí, tak těžší obtížnosti. Od horní stanice kabinky traverzuje široká modrá spojka, která napájí obě sedačkové lanovky a dlouze se táhne zpět k mezistanici a od ní dále serpentinami až do údolí. V bezprostředním okolí páteřní modré sjezdovky je hravý a přitom bezpečný volný terén, kde se mohou vyřádit i děti (Free Nature Park).

Cvičné svahy se nacházejí v okolí mezistanice – je tu dětské hřiště s kolotočem a pojízdnými koberci (vstup jen v rámci výuky) a kousek vedle se rozlévá široká mírná louka s krátkou pomou i dlouhou kotvou.

O dostatečné chlazení sněhu pečuje mikroklima stinné horské kotliny a severní svah.

Na svahu je dost osobitých horských chat a restaurací – praktická a nestylová je samoobslužná restaurace na vrcholu Kreuzjoch (Panoramarestau­rant). Chata Sennjoch má poutavý venkovní bar se šnapsem a nejromantičtější volbou je starobylá chata Galtalm. Zcela mimo lyžařskou civilizaci se sluní na jižní straně svahu s výhledem do celého údolí, má echt poctivou domácí tyrolskou kuchyni a v době oběda sem vyjíždí rolba každou půlhodinu.

Nástupní stanice kabinkové lanovky trůní skoro jako hrad nad městečkem Fulpmes – velké záchytné parkoviště leží cca 300 m z kopce od stanice a mezi nimi non-stop pendluje skibus Parkplatz-Shuttle, který má otočku přímo před pokladnami a vstupní halou. Otáčí se tu i tři linky skibusů, které pročesávají Fulpmes. Lanovka má nástupiště v horním patře budovy, přístupné po schodech. Součástí nástupní stanice je i kryté parkoviště (za poplatek) nebo úschovna lyží (2 eur / noc).

Schlick je druhým největším centrem v údolí po ledovci a jeho návštěvnost je tak ovlivněná právě počasím na ledovci – za krásných dnů tu bývá volněji než za mlhy a nevlídna. Areál se dá dobře prozkoumat za jeden den, ale nudit se nemusíte ani déle – a byla by škoda dát mu šanci jen v případě nepříznivého počasí, kdy zde hledají povětrnostní azyl lyžaři z ledovce. Ačkoliv je Schlick rodinně koncipovaný, tak hlavní severní svah Kreuzjochu svým poctivým sklonem rozhodně neurazí ani náročnějšího, nemluvě o odskocích do volného terénu či lehce hravém přírodním „snowparku“ podél sjezdovky do údolí.

Schlick 2000 - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

610

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • příjemné, poctivě červené sjezdovky
  • cvičný areál mimo hlavní ruch
  • kvalitní sníh díky severnímu svahu
  • působivé panorama

Minus:

  • úzký dojezd do údolí
  • větší ruch při nepříznivém počasí na ledovci
  • hlavní parkoviště 300 m pod stanicí lanovky

Odkazy

Velké Karlovice

Velké Karlovice

Velké Karlovice

SNOW tipy