Nové lyže pro kolenáře - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Nové lyže pro kolenáře

01.12.2009 13:12:06 #1 

Příspěvků: 2

kubo

Ahojte. Chci Vás požádat o radu. Je mi 39 let 184/81 kg. Mám rád lyžování. Ovládám karving. techniku na celkem slušné úrovni. Jezdil jsem na slalomkách 155 cm. Často i funcarving. Problém je v tom, že před rokem jsem měl úraz kolena- ,,nešťastný trias,, tzn. ruptura předního křížového vazu + meniskus vnitřní + vnitřní boční vaz. V lednu 2009 operace- plastika předního křižáku. Od té doby se mi život změnil, nemůžu dělat aktivity, co jsem dělal. Teď jsem 11 měs. po operaci- plastice ale funkce kolena není v pořádku, a podle toho jak se bavím se specialisty tak je tady velké riziko, že se to nespraví ani v budoucnu. Koleno je nestabilní, slabší, při chůzi a hlavně do schodů bolestivé. Zvažuje se i další operace, ale zatím ještě ne. Můj dotaz na Vás. Letos chci zkusit opět lyžovat. Budu zkoušet postupně, pokud to nepůjde, tak to vzdám. Ale chtěl bych mít lyže, které mi snád umožní lyžovat i přes můj hendickep. Tuším ale, že když začnu na mích tvrdých slalomkách Elan SLX 155 cm asi to nebude ono- házet jeden oblouk za druhým a navíc jsou tvrdé, ale možná to je výhodou. Nevím. Uvažuji, že bych si pořídil nové lyže, aby to nebylo moc náročné ale samozřejmě, aby to stálo za to. Budu lyžovat na sjezdovkách upravených i odpoledne na oranici. Přiznám se, že vůbec nedokážu posoudit, jaká by byla vhodná délka i tvrdost lyží. Moje uvaha je pořídit si jedny z těchto lyží: Elan Magfire 78 Ti 168 cm . Bojím se jestli nebudou moc tvrdé. Pak Lusti SCT 166 cm http://snow.cz/…sti-sct-2009. nebo Atomic Nomad Blackeye Ti v délce 164 nebo raděj 171 cm? http://www.ilyze.com/index.php?… Klidně si dám poradit i v jiných značkách. Děkuji moc za Vaše rady. Kuba

01.12.2009 13:52:27 #2 

Příspěvků: 3981

Martin47 muž

>> #1, kubo, 01. 12. 2009 13:12:06

Něco je špatně. Teď se mnou týden lyžoval kluk, který měl na jaře kompletní rekonstrukci kolene, včetně umělých hlavic, lítal celé dny jako drak a neměl žádné problémy. Pokud máš zájem, napiš na mail a já ti na něj zprostředkuju kontakt. Asi by ti mohl dát hodně informací.

01.12.2009 14:22:22 #3 

Příspěvků: 4272

ivan

>> #1, kubo, 01. 12. 2009 13:12:06

Kubo, podle mě je důležitější to, jak a kde budeš jezdit. Na odpolední oranici bych zapomněl, když naběhneš v 8 na kopec, co bys tam ještě dělal odpoledne? Jezdi jen po dobře upraveném, vykašli se (pro začátek) na černé a ostřejší červené, mazli se s technikou na modrých a rozumných červených. Čím čistěji pojedeš (nervat nic silou, s lyžemi se neprat, nýbrž maximálně využívat to, co lyže vystavené příslušným silám „umějí“), tím pro koleno lépe.Vem to jako celosezonní technický program – zdokonalit techniku je perfektní náplň, která se ti vždycky vyplatí.

Zkoumej, co ti vadí a co ne – tohle za tebe nikdo neudělá, každé tělo reaguje jinak. Rozhodně by bylo dobře konzultovat své lyžování s doktorem-lyžařem. Napadá mě třeba objednat se do Kliniky dr. Pírka k dr. Horáčkovi (http://www.drpirek.cz/nas-tym/ ) To je čtyřicátník, který ještě někdy před 4 lety jel mistrovství republiky, brácha exrepre Davida Horáčka. O skutečném sjezdování toho asi žádný doktor u nás neví tolik, co z praxe on. Za pokus by to mohlo stát.

Lyže: teorie tzv. Schonskilaufu, tedy „šetrného lyžování“ pro lidi s nějakým hendikepem, sice hovoří o lyžích krátkých a měkčích, ale netroufl bych si to zevšeobecnit. Já například už na slalomce pořádně nemůžu, rychlé změny směru mě bolí, ale třeba superobřačka 210 cm zatím (ťuk ťuk) jde, podobně obřačka. Takže do škatulky nespadám. A tím, že každé pochroumané koleno vypadá asi trochu jinak, jiný je i jeho majitel i jeho jízda, to chce řešit individuálně. Tvoje koleno nikdo tady nemá.

Vyzkoušel bych si tedy několikery rozdílné lyže (typ, délky, tvrdost, šířka) a sledoval, jak mi vyhovují. Pokud budeš na pistě, nevidím extra důvod jít do lyží 78–79 mm – ledaže bys zjistil, že ti jejich šířka vyhovuje – což není nemožné, širší jsou obecně tolerantnější, méně „jedovaté“ na hraně.

01.12.2009 14:26:55 #4 

Příspěvků: 2299

TomáS muž

Řešil jsem podobný problém. Začínal jsem jezdit po nucené dvouleté pouze po plastice prakticky bez svalů a s omezenou hybností kolene. Dodnes s tím nějak zápasím. Rozhodně si pořiď lyže delší s rádiusem větším 15–18m a malinko měkčí, protože nebudeš mít dostatek síly. Ideálně tedy nějaký racecarver, druhý v řadě, v délce 170–175 s R 16–18. Možná zkus nějaký bazar nebo kamarády, protože to třeba půjde rychle dopředu a lyže ti nebude vyhovovat. Přesně takový lyže má Másin a bude kupovat nový. Najdi si ho tady na fóru, vím že až koupí, nový tyhle prodá… T

01.12.2009 15:19:51 #5 

Příspěvků: 29

Markus muž

Nepočul som o žiadnom špeciálnom produkte. Ale pátral by som po kompromisoch vo vlastnostiach. Meká lyže s dobrým hranením. Ja viem dosť kontrastné požiadavky na vlastnosti lyže!!

01.12.2009 21:06:49 #6 

Příspěvků: 2

kubo

Děkuji všem za rady. Ivanovi děkuji i za kontakt na kliniku, určitě to zvážím. Přeji všem hezké zážitky na sněhu. Snád to bude možné i u mě. Kubo.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy