Lyziarske okuliare Bolle Mojo - zlte(S1), oranzove(S2) - nevidim teren - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hole, brýle, přilby, chrániče... Lyziarske okuliare Bolle Mojo - zlte(S1), oranzove(S2) - nevidim teren

Lyziarske okuliare Bolle Mojo - zlte(S1), oranzove(S2) - nevidim teren

27.01.2015 19:24:13 #1 

martynko

Zdravim,

vlastnim okuliare Bolle Mojo Vermilion – ruzove skla(S2–37%). Kedze mi velmi nevyhovuju pocas zhorsenych svetelnych podmienok, tak som si zakupil Bolle Mojo Lemon – zlte skla (S1–76%). Myslel som, ze tie zlte skla budu velmi dobre na zle pocasie cez den, ale nie je tomu tak. Su troska lepsie ako ruzove, ale aj tak sa stracaju detaily na snehu (bubny atd.). Hladal som skla, ktore budu okolie rozjasnovat, ale tieto to robia skor naopak. Na druhej strane cire zorniky by neboli vhodne to som si isty…

Je mozne, ze je tam silny atenuator? Ako to vlastne z popisu zistim? Velkostou ramu mi tieto okuliare vyhovuju, pri skusani mi boli dobre aj Bolle Nova, ale nemali pozadovany zornik.

Viete mi pripadne poradit nejake okuliare velkostou podobne Bolle Nova (okuliare skor na vacsiu tvar), pripadne ktore znacky maju kvalitne zorniky a hlavne funkcne podla popisu, kedze nie vsetky mozne skla maju aj na predajnach. Ktore znacky su overene a nie len nejaky prebal ineho vyrobcu?

Nie som vobec zatazeny na ziadnu znacku, ide mi hlavne o funkcnost.

Pre info vsetky mozne skla od Bolle http://www.bolle.com/…/lens-colors

30.01.2015 09:18:53 #2 

PetrAT muž

Je otázka jestli potřebuješ rozjasňovací sklo
A nebo spíše potřebuješ více polarizovat světelné přechody , zdůraznit kontury
Asi žádné sklo není úplně dokonalé
Já si koupil brýle od Alpina s polarizačním sklem (quatroflex)
To umí zvýraznit právě ty boule na sněhu apod..
Ale nějaké extrasuper zázraky nečekej
Pokud do toho nechceš sypat velké peníze (u některých značek jsou polarizační sklad fakt extrémně drahé) , tak bych se podíval po něčem od Blizzardu
Koupil si je synovec a za litr to je docela slušné
Případně si hlídej nějaký výprodej
.
A je potřeba si uvědomit , že každý jsme jiný
A co vyhovuje mě, nemusí být vhodné pro druhého ..

30.01.2015 09:30:40 #3 

oblouk

>> #1, martynko, 27. 01. 2015 19:24:13

Rozhodně nejlepší skla do brýlí používají závodníci WC – a mohu tě ujistit, že občas „nevidí“. Pořadatelé závodů moc dobře vědí proč (i za relativně dobré dálkové dohlednosti) nepustit závodníky na trať. To prostě tak je, že holt občas (hlavně na ledovcích a holých pláních) není vidět pod nohy (někdy i za slunečného počasí je-li osvětlen protější svah a nebo stačí troška mlhy…). Nauč se „cítit“ kopec a posiluj – síla v nohách, pevný postoj a rychlá reakce taky hodně řeší :-).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

30.01.2015 11:15:16 #4 

orim muž

>> #3, oblouk, 30. 01. 2015 09:30:40

To rozhodne s Tebou súhlasím, ale oči sú oči a dobre vidieť dáva to „ako si si užil lyžovačku?“. Toto vlákno má svoje opodstatnenie a ja vidím riešenie vo vymeniteľných zorníkoch tak, ako to vyriešil Navvy vo vlákne skla do brylí.

PS: Dúfam, že sa už dávaš do hromady a svrbia Ťa chodidlá s naliehavým volaním „chceme do lyžiarok“. Na východe už riadne sneží.

31.01.2015 15:52:37 #5 

oblouk

>> #4, orim, 30. 01. 2015 11:15:16

Jasně, že je moc důležitý vidět – ale mě nikdy žádný rúzně zabarvený zorníky nijak zvlášť V BÍLÉ TMĚ/ŠERU nepomáhaly – leda ty hodně ztmavující proti slunci na ledovcích a nebo čiré na nočním lyžování. Podobně to mám s pocením zorníků – buď vyjdu z tepla ven už s nasazenejma brejlema a je vše OK, nebo, když už je hodně vlhko a kolem nuly a kydá sníh s deštěm, je to u všech brejlí skoro stejný. Brejle prostě neřeším – mám jich asi 10 různejch a beru ty, který mi přijdou pod ruku, resp mají zorníky v nejlepším stavu. Někdy si vnitřky vymazávám trošičkou mejdla (jedno zda s jelenem, nebo navoněnýho :-) ).

Do lyžáků holt letos nepůjdu, ale skoro denně jezdím do Zásady za lidma, co si mě tam zvou na poradu. Sice se tak netěším ze svýho sjíždění, ale zase hodně z jejich radosti ze zlepšení pocitů z lyžování nebo výsledků v závodech.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

03.02.2015 11:54:39 #6 

martynko

Trosku som sa odmlcal, inac vdaka za rady, to druhe vlakno samozrejme citam tiez a rozmyslam aj nad okuliarmi s vymenitelnymi zornikmi. Ale najprv si musim ujasnit, ktore skla budu pre mna vhodne a potom hladat spravny ram, pretoze vacsina okuliarov mi prisla jak pre male deti :D , hlavne co sa periferneho videnia tyka.

1. Inac mal som za to, ze polarizacne skla odrazaju odlesky pocas slnecneho dna od lesklych ploch (sneh atd.) tak ako to funguje pri slnecnych okuliarov, neviem si predstavit ako by mi pomohli pri zhorsenych svetelnych podmienkach, ked je pod mrakom.
  2. Rozjasnovacie sklo by malo v zamracenom pocasi rozjasnit videnie a tym aj zvyraznit prechody alebo sa mylim?

Samozrejme nehladam nieco co neexistuje, v hmle mi urcite nepomoze nic a ani v šeru … Cital som si clanky zo snow aj rozne vlakna, ale nie som z toho nejako mudry, myslel som, ze staci pozerat na parameter priepustnosti svetla a vsetko bude super :D , ale nefunguje to tak a pravdepodobne ten parameter nie je rovnaky u kazdeho vyrobcu. Pre objasnenie, ak pouzijem tie okuliare so zltymi zornikmi (S1), tak modra zlozka je ako tak potlacena, vsetko je hned menej farebnejsie a mozno aj to je dovod, ze mi teren splyva a mozno zlte skla pre moje oci nie su vhodne …

Okuliare s vymenitelnymi zornikmi vs. samostmievajucie … Ked som si tak pozeral ceny, tak velky rozdiel medzi nimi nie je. Myslite, ze vymenitelne su lepsie, kedze pri nich odpada rychlost reakcie? Ale ked tak nad tym rozmyslam, tak nie je jedno, ci pri nejakom svetelnom prechode na par sekund nevidim na 100% so samostmievajucimi okuliarmi alebo so zornikom, ktory nie je vhodny na danu svetelnu situaciu?

P.S.: Ospravedlnujem sa za moje niekedy nie presne vyjadrovanie :)

03.02.2015 12:21:40 #7 

˘Ö˘Krab muž

>> #6, martynko, 03. 02. 2015 11:54:39

Jak bylo mnohokrát psáno, vnímání zrakem je velmi individuální. Fyzikálně má oko největší citlivost ve žlutozelené části spektra, ve vzduchu se rozptyluje nejdříve modrá složka záření … k tomu přistupuje mozek, který nějak vyhodnocuje získané signály – tady hraje roli věk, únava, zda je pozorovatel muž nebo žena a mnoho neměřitelných a těžko specifikovatelných vlivů. Krom barevného složení se lidé liší v subjektivně vnímané intenzitě světla, při které mají pocit největšího rozlišení barev a detailů, nejlepší stereoskopické vidění a odhad rychlosti a vzdálenosti.

Sírově žluté brýle mi dávají úplně jiný vjem než takový LaserGold, je velký rozdíl mezi Scott Amplifier a jen o kousek červenějším sklem Swans. U všech lyžařských brýlí ‚tabákového zbarvení‘ zorníků – ať už do oranžova nebo do růžova – mám za zhoršeného počasí subjektivně daleko horší pocit (i když budou S1), než u nazelenalých zrcadlovek (někde mezi S2 a S3), které sice uberou hodně intenzity (nebo právě proto), ale mám pocit, že v nich vidím to, co potřebuji. Tak v nich (zrcadlovkách Keen za 400,–) trávím většinu času, na zbytek mám jedny skoro čiré.
V difuzi a bílé tmě asi nemůže fungovat nic, vyjma radaru nebo infra.

Na kolo a na běhání mám rád sírově světle žluté nebo čiré nebo nazelenalé polarizační, nesnesu oranžové, nevidím v nich. Manželka nosí oranžové nebo polarizační tabákově tónované, nesnese žluté. Aspoň se o ně nehádáme.

A aby toho nebylo málo, tak léto trávím v dioptrických brýlích s barevnými skly Zeiss, které mají silný hnědožlutý (tabákový) tón a maximálně mi vyhovují. Za jasných zimních dnů si je klidně vezmu místo čirých i pod lyžařské zrcadlovky.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

03.02.2015 19:44:50 #8 

martynko

Okej, toho som si vedomy, ze kazdy mame ine vnimanie svetla, farieb … Takze z vyssie uvedeneho vyplyva, ze musim si asi prest procesom pokus – omyl. Vzdy som si myslel, ze zrkadlovky su skor do pekneho pocasia …

Strasne vela ludi tu na fore odporuca Scott Amplifier. Myslite napr. tieto http://www.exisport.com/…k-light-amp/ ? Pre info, Light Amplifier prepusta 45% a zorniky Amplifier 32%.

… Pride mi smutne, ze vyrobcovia maju milion produktov, milion skiel, ale podla popisu sa da len uplne okrajovo orientovat, pretoze v skutocnosti to moze byt uplne ine a okuliare ako aj zvysne veci na lyzovanie su zbytocne, kym ich clovek sam nevyskusa, pretoze v predajni sa to moze javit fajn, ale na svahu je to uz ine kafe :)

04.02.2015 10:17:27 #9 

Myval muž

Pouzivam zornik Scott Light Amplifier Silver Chrome uz nekolik sezon a jsem spokojen. Asi nejlepe funguje kdyz je pod mrakem nebo vecer, ale jde to i v plnem slunci (jen vyjimecne si beru obycejne slunecni tmave bryle, ale spis jen na lanovku nebo pri odpocinku, na jizdu si zase vezmu Scotty). Za brutalni difuze nebo mlhy samozrejme nefunguje skoro nic, ale i za techto podminek je to o trosku lepsi s temito brylemi nez uplne bez nich.

Tady – http://www.evo.com/…t-guide.aspx doporucuji do spatnych svetelnych podminek zornik Illuminator, v praxi jsem ho ale nikdy nemel, tak nevim.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy